2019 Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü Faruk Duman'a verildi

Cevdet Kudret Edebiyat Ödülleri, 2019 yılında, roman dalında Faruk Duman'ın "Sus Barbatus!" adlı romanına değer görüldü. 

Fatih Altuğ, Oğuz Demiralp, Handan İnci, Asuman Kafaooğlu Büke ve İbrahim Yıldırım'dan oluşan Cevdet Kudret Roman Ödülü Seçici Kurul üyeleri, "Sus Barbatus!" romanının ödüle değer görülmesi ile ilgili olarak gerekçeli kararını şöyle açıkladı:

"İnsanın doğaya yıkıcı hükmedişini anlattığı, duyarlı ve masalsı bir dil kurduğu, etkileyici bir toplumsal arka plana dayandığı ve metinlerarası ilişkileriyle güçlü bir başyapıt oluşturduğu."

Ödül yazara, 10 Kasım Pazar günü TÜYAP Kitap Fuarı, Karadeniz Salonu'nda takdim edilecek. Tören sonrasında "Roman, Nereye Kadar?" konulu bir panel düzenlenecek. 

CEVDET KUDRET EDEBİYAT ÖDÜLÜ HAKKINDA

Şiir, Roman, Öykü, Tiyatro, Deneme-Eleştiri-İnceleme alanlarında Türk edebiyatına önemli eserler kazandırmış olan Cevdet Kudret'in anısını yaşatmak amacıyla, ailesi tarafından konulan Cevdet Kudret Edebiyat Ödülleri, 1992 yılından beri dönüşümlü olarak her yıl bu türlerden birine veriliyor. 

FARUK DUMAN HAKKINDA

1974 yılında Ardahan'da doğdu. Ankara'da, Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Kütüphanecilik Bölümü'nden mezun oldu. 2000-2003 yılları arasında Bilkent Üniversitesi Kütüphanesi Sanat Bölümü'nde çalıştı. 2003-2018 yılları arasında da Can Yayınları Türk Edebiyatı editörlüğü yaptı.

İlk kitabı "Seslerde Başka Sesler"i 1997 yılında yayımladı. "Av Dönüşleri" kitabıyla 2000 Sait Faik Hikâye Armağanı'nı, "Keder Atlısı" ile Haldun Taner Öykü Ödülü'nü, "İncir Tarihi" ile Yunus Nadi Roman Armağanı'nı kazandı. Çocuk kitapları, denemeler yayımladı, yurtiçi ve yurtdışında pek çok seçkide eserleriyle yer aldı. Arkadaşlarıyla birlikte Sarnıç, Öykü Gazetesi gibi süreli yayınlar çıkardı.

ETİKETLER

Editörün Seçimi