Ali Rıza Binboğa: MESAM seçimlerini yeniden kazanacağız

Arif Sağ başkanlığındaki MESAM Yönetim Kurulu’nun mahkeme kararıyla ikinci kez görevden alınması ve 28 Mart’ta yapılacak genel kurula dair konuşan sanatçı Ali Rıza Binboğa “MESAM’ı ele geçirme harekatı var. Buna karşı üyelerimizle birlikte karşı durup, tekrar seçimi kazanacağız” dedi.

2016 yılında, Arif Sağ ve Orhan Gencebay’ın bir araya gelerek ortak bir kararla seçime gidilme kararı alındığını ve 2 yıl boyunca MESAM’ı yönetecek yönetim kurulunun belirlendiğine dikkat çeken Binboğa, “Varılan anlaşmaya göre bir yıl Orhan Gencebay, bir yıl da Arif Sağ Mesam’a başkanlık edecekti. Bu kararın sonucunda Orhan Gencebay bir yıllığına göreve başladı. Bir yılın sonunda devretmesi gereken başkanlığı devretmeyip, MESAM’ın itibarına yakışmayan bir dilekçeyle istifa ettiler ve ardından yedekler geldi, o yedeklerle beraber sürdürdük. Fakat bu sefer de gidip devletin bürokratlarının ve bakanın da dahil olduğu MESAM’a el koyma başlatıldı” dedi.

‘BİLİRKİŞİ KILI KIRK YARARAK BİR RAPOR HAZIRLADI’

PİRHA’ya konuşan Ali Rıza Binboğa sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz de hemen İdare Mahkemesine gittik ve mahkeme yapılan işlemin hukuksuz olduğuna karar verdi. 3 ay ertelenmiş olan MESAM genel kurulu tekrar yapıldığında 3 ay içerisinde hepimizi MESAM’dan attılar. Biz tekrar mahkeme yoluyla MESAM’daki üyeliğinizi kazandık ve genel kurul üyeliğimizi yeniden aldık. Ardından gidilen seçimi tekrar kazandık. Tekrar kazanınca bu sefer de genel kurulu iptal etmek üzere mahkemeye başvurdular. Mahkeme üç akademisyenden oluşan bilirkişi tayin etti ve bilirkişi kılı kırk yararak bir rapor hazırladı. Karşı taraf bu sefer de bilirkişi raporuna itiraz edip, tedbir kararı aldırdılar. Biz de buna karşılık karardan rücu başvurumuzu yaptık ancak kabul edilmedi. Dolayısıyla üç kişilik bir kurul tayin edilecek ve 28 Mart’ta seçime gideceğiz ve tekrar seçimi kazanacağız. Çünkü üyelerimiz bunun farkında.”

‘MESAM ÜYELERİ İRADELERİNE SAHİP ÇIKMALI’

MESAM’ın değerli üyelerinin genel kurula gelip, iradelerine sahip çıkmalarını istiyorum” diyen Binboğa, “Yönetim Kurulu Başkanımız Arif Sağ ile beraber MESAM’ı daha da büyütmek için son 2 yıl içerisinde olağanüstü başarılar elde ettik. Bize yapılan bu yanlışlığın karşılığını üyelerimizle de beraber tekrar vereceğiz” dedi.

NE OLMUŞTU?

MESAM üyelerinden Recep Ergül, Mart 2018 de yapılan MESAM Genel Kurulu’nda, 109 sahte üyenin seçime katılıp oy kullandığı gerekçesiyle Arif Sağ ve yönetim kurulu üyelerine dava açmıştı.

Orhan Gencebay ve ekibi, Arif Sağ yönetimini şikayet etmiş, Kültür ve Turizm Bakanlığı da Arif Sağ yönetimine kayyum atamıştı. Daha sonra 31 Mayıs 2018’de Genel Kurul yapılmış, bu seçimde de yeniden aday olan Arif Sağ ve ekibi kazanmıştı.

26 Şubat’ta Arif Sağ yönetimi mahkeme kararıyla bir kez daha görevden alınmıştı.

Tükenmez Haber, PİRHA

ETİKETLER

Editörün Seçimi