Antalya Edebiyat Günleri'nden Kadri Öztopçu ve Caner Cindoruk'a ödül

Bu yıl 7-9 Kasım tarihleri arasında 4’üncüsü düzenlenecek Antalya Edebiyat Günleri kapsamında Özcan Karabulut, İbrahim Karaoğlu, Ayşegül Tözeren, Faruk Duman ve Zeynep Uzunbay’dan oluşan seçici kurul, yaklaşık 1.5 yıllık bir süreç içinde yayınmış öykü kitapları arasında yaptığı değerlendirmenin sonuçlarını açıkladı. Antalya Edebiyat Günleri'nde Yılın En İyi Öykü Kitabı 'Kimsenin Bilmediği İnsanlar' ile Kadri Öztopçu seçildi. Yılın En İyi İlk Öykü Kitabı ödülüne 'Sessiz Şarkıcı' ile Caner Cindoruk değer görüldü.

'ÖVGÜYE DEĞER BİR ÖYKÜ KİTABI'

Yılın En İyi Öykü Kitabı ödülü yazmaya şiirle başlayan Yeni Adımlar, Türkiye Yazıları, Güney, Adam Sanat ve Şiiratı’nde şiirleri, Adam Öykü, Eşik Cini ve Notos dergilerinde öyküleri yayımlanan Kadri Öztopçu’nun oldu. Can Yayınları’ndan çıkan Kimsenin Bilmediği İnsanlar’la ödüle uzanan Öztopçu hakkında seçici kurul, yazarın Türkçenin ve çağdaş öykünün olanaklarını genişletmeyi başaran kalemlerden biri olduğuna dikkat çekti. Kitabında güçlü gözlemleriyle, insanların bugün yaşadığı duygusal kırılmaları, yaşanan toplumsal gelişmeler karşısında hissettiği savrulmayı güçlü bir dille anlattığı belirtilirken “Kimsenin Bilmediği İnsanlar bu nedenle dili, içeriği ve yazınsal değeri bakımından övgüye değer bir öykü kitabı” değerlendirmesinde bulunuldu.

'BİRAZ BURUK DA OLSA OKURUNU GÜLÜMSETMEYİ BAŞARIYOR'

Buna göre, Yılın En İyi İlk Öykü Kitabı ödülüne ise edebiyatçı bir aileden gelen oyuncu Caner Cindoruk değer görüldü. Cindoruk, 11 öyküden oluşan ve Alfa Yayınları’ndan çıkan Sessiz Şarkıcı isimli kitabıyla ödülün sahibi oldu. Jüri değerlendirmesinde Cindoruk’un, ‘çocukluğunun yurdu Adana’nın sıra dışı, kendine has kültürünü, içinden geldiği sokakları, tanıdığı insanları, hayatı tanıma sürecinde bilincini etkileyen olayları görsel, somut imgelerle, renkli, doğal bir anlatımla’ sunduğuna dikkat çekti. Cindoruk’un şehrin alt kültürünü anlatırken toplumcu bir bakışı da elden bırakmadığına da vurgu yapılırken, oyuncunun ilk kitabı hakkında şu değerlendirmelere yer verildi:

“Duygulu ama öykülerini duygu sağanağına boğmuyor, hayatın görünmeyen yüzündeki gerçeklikleri sergilerken, hüzünle sevinci, çaresizlikle umudu iç içe vermeyi, biraz buruk da olsa okurunu gülümsetmeyi başarıyor.”

 

 

ETİKETLER

Editörün Seçimi