Aslı Erdoğan: Cezaevini yazmak kendime ve edebiyata borcum

Kapatılan Özgür Gündem gazetesinin yayın danışma kurulu üyeleri arasında yer aldığı için yargılanan, üç buçuk aylık hapis süreci ve sonrasında devam yurt dışı çıkış yasağına maruz kalan Erdoğan, iki yıldır yaşadığı Almanya'da Türkiye’ye olan özlemini dile getirdi.

DW Türkçe’den Şükran Şençekiçer’e konuşan yazar Aslı Erdoğan, anadilinden uzak olmasının bir yazar için çok can alıcı bir mesafe olduğunu belirtti. “Kütüphanemden, kitaplarımdan, evimden uzağım bunlar ağır vuruyor” diyen Erdoğan, ağır sağlık problemleri yaşadığını ve bu nedenlerle yazamadığını söyledi. Fakat eninde sonunda cezaevinde yaşadıklarını bir kitaba dönüştüreceğini söyleyen Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

“Cezaevi bir kitaba dönüşmek zorunda. Yoksa beni için için parçalayacak. Bu cezaevini yazmak kendime de, cezaevindekilere de, edebiyata da bir borcum. Bu borcu kapamadan gitmeye niyetim yok.”

Türkiye’deki ifade özgürlüğü yoksunluğuna ilişkin de konuşan Aslı Erdoğan, “Basın bütünüyle kontrol altında. Sanat dünyasında paçasını kurtarmak için yönetime yanaşanlar var, kaçanlar var. O kadar çok insan Avrupa’da ki şu an. Müzisyenler, karikatüristler, yazarlar, gazeteci, akademisyenler… Bir ülke yazarını, sanatçısını, gazetecisini bu kadar mı rahat harcıyor, bu kadar mı kolay gözden çıkarıyor?” dedi.

ETİKETLER

Editörün Seçimi