Christopher Nolan, yeni filminin gösterimini ertelememekte kararlı

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs salgınına karşı alınan önlemler kapsamında birçok yeni filmin gösterimini ertelendi. İngiliz yönetmen Christopher Nolan ise yeni filmi Tenet'in gösterimini ertelememekte kararlı.

ERTELENMEMESİNİN NEDENİ CHRİSTOPHER NOLAN

Pek çok sinema filminin aksine, senenin merakla beklenen yapımlarından Tenet'in henüz gösterim tarihini ertelememesinin nedenin Christopher Nolan olduğu belirtildi.

KORONAVİRÜS SALGINI NEDENİYLE ERTELENMEYEN TEK FİLM

Screen Rant'ta yer alan habere göre, Oscar adayı yönetmenin öne çıkan bilimkurgu filmi, 2020'nin orijinal gösterim tarihi bu yaz olan ve Koronavirüs salgını nedeniyle ertelenmeyen tek film. Yeniden açılarak yeni filmler göstermeyi hedefleyen yabancı sinema zincirleri, Tenet'n izleyiciyi sinema salonlarına döndürecek gişe rekortmeni olmasını umuyor.

VİZYON SÜRESİNİN UZUN OLMASI BEKLENİYOR

Sinemaseverlerin sağlığı ve güvenliği için salonlarda sınırlamalar olacağından film açılışında büyük bir izleyici kitlesine ulaşamasa da mevcut gösterim tarihinde çıkarsa sınırlı rekabetten dolayı vizyon süresinin uzun olması bekleniyor.

ABD KONGRESİNİ SİNEMA SALONLARINA MALİ YARDIMDA BULUNMAYA ÇAĞIRMIŞTI

Nolan, geçen ay kaleme aldığı bir yazıda, insanların aylar süren sosyal mesafe sürecinin ardından film gösterimlerinin sunacağı “kolektif insan etkileşimini” hevesle bekleyeceğini öne sürerek ABD kongresini sinema salonlarına mali yardımda bulunmaya çağırmıştı.

'NOLAN KADAR UĞRAŞAN BAŞKA KİMSEYİ TANIMIYORUM'

IMAX CEO'su Richard Gelfond, Nolan'ın Tenet'n ertelenmemesi için mücadelede en ön safta yer aldığını belirtti. Gelfond şunları söyledi:

"ABD'de salonları açmak ve filmini planlanan şekilde temmuzda vizyona sokmak için Chris Nolan kadar uğraşan başka kimseyi tanımıyorum."

TEMMUZ'DA GÖSTERİME GİRMEKTEN ALIKOYABİLECEK BAŞKA ETKENLER VAR

Tenet'n post-prodüksiyon safhasının mevcut tecrit önlemlerine karşın devam ettiğini doğrulayan Gelfond, IMAX'n “iş akışına bir dizi uzaktan uygulama eklemesiyle” sayılı çalışanın iş tesislerine erişiminin güvenli hale getirilip filmin yaz için planlanan gösterim tarihine yetişmesi için çalışılmasına olanak sağlandığını belirtti.

Tenet hazır edilse de onu temmuzda gösterime girmekten alıkoyabilecek başka etkenler var. ABD'de Georgia gibi sayılı eyalet, sinema salonları gibi işletmelerin yeniden açılmasına izin verirken diğer yerlerin çoğu daha temkinli davranıyor. Özellikle California, sinema salonların tekrar açılmasına kadar aylar geçebileceğini söylüyor.

T-24

ETİKETLER

Editörün Seçimi