Ara Güler ölüm yıl dönümünde anılıyor

Bugün fotoğraf sanatçısı Ara Güler'in 1. ölüm yıl dönümü. 1979'da Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin foto muhabirliği dalındaki birincilik ödülünü alan Güler, Bertrand Russell,Nazım Himet, Winston Churchill, Arnold Toynbee, Salvador Dali ve Picasso gibi önemli isimleri fotoğraflayarak dünya çapında adını duyurdu. Çektiği her kareye bir hikaye ve anlam yüklemeyi başaran Güler, 17 Ekim 2018 tarihinde 90 yaşında hayatını kaybetti.

Ara Güler, ölümünün 1. yıl dönümünde Twitter'da #AraGüler etiketiyle trend topic oldu. Birçok isim Ara Güler'in ölüm yıl dönümü dolayısıyla paylaşımda bulundu. İşte o paylaşımlardan bazıları:

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un Twitter hesabından #AraGüler etiketiyle yapmış olduğu paylaşım şu şekilde:

"Değerli sanatçımız #AraGüler’i saygıyla anıyorum."

Karikatürist Metin Üstündağ, "Gerçektir, şahit olunmuştur" notuyla bir karikatür paylaştı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Twitter paylaşımında "Kadrajına dünyayı sığdıran büyük usta #AraGüler’i saygı ve özlemle yad ediyorum. Ruhu şad olsun" ifadelerine yer verdi.

İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel (İETT) İşletmeleri Genel Müdürlüğü resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda "'İstanbul’un Gözü' aramızdan ayrılalı bir yıl oldu. Yaşadığımız devrin aynasını gelecek asırlara taşıyan Ara Güler’i saygıyla anıyoruz. #AraGüler" ifadelerine yer verildi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, #AraGüler etiketiyle yapmış olduğu paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

"Fotoğraf zamanı durdurur, anı kaydeder. Vizörüyle Türkiye’yi, yakın tarihimizi kayda geçiren #AraGüler’i saygıyla anıyorum."

ARA GÜLER KİMDİR?

Tam adı ile Aram Güleryan, 16 Ağustos 1928 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. Lisedeyken film stüdyolarında sinemacılığın her dalında çalıştı. Muhsin Ertuğrul'un yanında tiyatro ve oyunculuk eğitimi almaya başladı. Amacı rejisör veya oyun yazarı olmaktı. 1950'de Yeni İstanbul gazetesinde gazeteciliğe başladı. Bu yıllarda Ermenice gazete ve edebiyat dergilerinde öyküleri yayınlandı. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'ne devam ediyordu. Ancak gazeteci olmaya karar verdi.

 

1962 yılına kadar Hayat dergisinde fotoğraf bölümü şefi olarak çalıştı. 1961'de Birleşik Krallık'ta yayınlanan Photography Annual, onu dünyanın en iyi yedi fotoğrafçısından biri olarak tanımladı. Aynı yıl Amerikan Dergi Fotoğrafçıları Derneği'ne kabul edildi ve bu kuruluşun Türkiye'den tek üyesi oldu. Fotoğraf dünyasının çok önemli yayınlarında fotoğrafları kullanıldı, kendisinden bahsedildi. ABD'de, Almanya'da, Paris'te çeşitli sergiler açtı. Bu arada, Bertrand Russell, Winston Churchill, Arnold Toynbee, Picasso, Salvador Dali gibi birçok ünlünün fotoğrafını çekti, röportajlar yaptı.

 

1979'da Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin foto muhabirliği dalındaki birincilik ödülünü aldı. 1980'de fotoğraflarının bir kısmı Karacan Yayıncılık tarafından kitap haline getirildi. 1986'da Hürriyet Vakfı'nca basılan, Prof. Abdullah Kuran'ın yazdığı Mimar Sinan kitabını fotoğrafladı. Bu kitap 1987'de Institute of Turkish Studies tarafından İngilizce olarak yayınlandı.

 

1989'da Hil Yayınları Ara Güler'in Sinemacıları kitabını yayınladı. Yıllarca üstünde çalıştığı Mimar Sinan yapıtlarının fotoğrafları, 1992'de Fransa'da Edition Arthaud, ABD ve Birleşik Krallık'ta Thomas and Hudson, Singapur'da Archipelago Press tarafından Turkish Style başlığıyla, Fransa'da ise Albin Michel yayınevi tarafından Demeures Ottomanes de Turquie adıyla yayınlandı. Dünya Şirketler Grubu 1994'te Eski İstanbul Anıları, 1995'te Yitirilmiş Renkler kitabını yayınladı. Ana Yayıncılık ise 1994'te Bir Devir Böyle Geçti, Kalanlara Selam Olsun ve 1995'te Yüzlerinde Yeryüzü adlı kitapları yayınladı.

 

Ara Güler'in fotoğraflarının büyük bir bölümü Fransa, ABD ve Almanya'da çeşitli müzelerde sergilenmekledir. Fotoğraflarında Leica makinasını kullanmıştır. Fotoğrafın sanat dalı olmadığını düşünmektedir. Ara Güler kendisini: "Ben de gazeteciyim. Fotoğrafçı değilim. Fotoğrafçı ile gazeteci arasındaki fark budur. Fotoğrafçı bomba patlar kaçar. Ama gazeteci peşinden gider olayı yakalamaya çalışır. Ben de bu yaşa kadar ona göre çalıştım" şeklinde tanımlıyor.

 

Gazeteci Nezih Tavlaş'ın, fotoğrafın efsane ismi Ara Güler'in hayatını anlattığı Foto Muhabiri adlı 343 sayfalık kitapta Ara Güler'in doğduğu günden bugüne kadar tanık olduğu olaylar kronolojik bir sırayla anlatılırken bir yandan da Türkiye'nin 80 yıllık tarihi yer alıyor. Kitabın sonunda Ara Güler ile yapılan bir nehir söyleşi ve aile albümünden fotoğraflar yer alıyor. 

 

 

 

 

ETİKETLER

Editörün Seçimi