Oscar Ödülleri olarak bilinen ve sinema dünyasının en prestijli ödüllerinden olan 92. Akademi Ödülleri Los Angeles'ta düzenlenen törenle sahiplerini buldu. ‘En İyi Erkek Oyuncu’ Ödülü’nü kazanan Joaquin Phoenix, hayvan hakları ve 1993’te yaşamını yitiren kardeşi River Phoenix hakkında güçlü bir konuşma yaptı. Phoenix, “Bence ister cinsiyet ve eşitsizlik, ister ırkçılık, queer hakları, yerli hakları ya da hayvan hakları hakkında konuşalım, konuştuğumuz şey adaletsizlikle mücadeledir” dedi.

EN İYİ ERKEK OYUNCU ÖDÜLÜ’NÜ KAZANDI

Joker'in yıldızı, BAFTA Ödülleri'nde "sistemik ırkçılığı" eleştirdiği ödül kabul konuşmasıyla övgüleri topladıktan bir hafta sonra, Adam Driver (Marriage Story), Antonio Banderas (Acı ve Zafer - Pain & Glory), Jonathan Pryce (The Two Popes) ve Leonardo DiCaprio'yu (Bir Zamanlar... Hollywood'da - Once Upon a Time in Hollywood) geride bırakarak En İyi Erkek Oyuncu Ödülü'nü kazandı.

‘BU OLMASAYDI BEN NE OLURDUM BİLEMİYORUM’

Phoenix konuşmasına "Şu anda çok minnettarım" diyerek başladı.

“Kendimi aday arkadaşlarımın herhangi birinden daha değerli hissetmiyorum çünkü aynı aşkı paylaşıyoruz. Sinemaya duyduğumuz aşkı. Bu ifade biçimi bana en olağanüstü hayatı sağladı. Bu olmasaydı ben ne olurdum bilemiyorum.”

‘KONUŞTUĞUMUZ ŞEY ADALETSİZLİKLE MÜCADELEDİR’

Phoenix sözlerini şöyle sürdürdü:

“(Oyunculuğun) bana verdiği en harika hediye, sesini duyuramayanların sesi olma fırsatıydı. Toplumsal olarak karşılaştığımız sinir bozucu meselelerin bazıları hakkında çok düşünüyorum ve bazen farklı davaları savunduğumuzu hissediyoruz veya böyle hissettiriliyoruz ama ben ortak noktalar görüyorum. Bence ister cinsiyet ve eşitsizlik, ister ırkçılık, queer hakları, yerli hakları ya da hayvan hakları hakkında konuşalım, konuştuğumuz şey adaletsizlikle mücadeledir.”

‘DOĞAYLA BAĞLARIMIZI ÇOK KOPARDIK’

Kalabalık tarafından alkışlanan Phoenix, "Bunu yapmayın" diyerek devam etti.

“Bence doğayla bağlarımızı çok kopardık... Doğaya girişiyor ve kaynakları yağmalıyoruz: Bir ineği yapay yollarla dölleme hakkına sahip olduğumuzu hissediyoruz ve doğum yaptığında, bariz biçimde acı dolu çığlıklar atmasına rağmen, bebeğini çalıyoruz.”

‘BAZEN ACIMASIZ DAVRANDIM’

Phoenix, "Hayatımda alçaklık ettiğim zamanlar vardı" diye ekledi.

“Bazen acımasız davrandım ve benimle çalışmak zordu. Ama bu salondaki birçok kişi bana ikinci bir şans verdi.”

GECENİN EN BÜYÜK KAZANANI: PARASİTE

Güney Koreli kara mizah filmi Parazit (Parasite), gecenin en büyük kazananıydı. Yapım, En İyi Film Ödülü'nü kazandı ve bu ödülü alan yabancı dilde ilk film olarak tarihe geçti.

PİTT, TRUMP’IN AZİL DAVASI KARARINI ELEŞTİRDİ

2020 töreninin kazananları arasında, duygusal kabul konuşmasında Leonardo DiCaprio'yu öven ve Trump'ın azil davası kararını eleştiren Brad Pitt de bulunuyor. Laura Dern de En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünü kazandı.

COLMAN, İZLEYİCİLERİ KAHKAHALARA BOĞDU

Öte yandan Olivia Colman, Phoenix'e ödülünü takdim etmeden önce izleyicileri kahkahalara boğdu.

Çeviren: Ata Türkoğlu

ETİKETLER


Editörün Seçimi