Kürt sanatçılardan albüm: 'Fırat'ın Sesi'

10 Kürt sanatçı, Zazaca için bir araya geldi. Siverekli şair, yazar ve bestekâr Kadir Büyükkaya’nın bestelerini seslendiren sanatçıların bu dayanışması dinleyicilerin yoğun takdir ve beğenisini topladı. Albüme Youtube'dan ve diğer müzik kanallarından ulaşılabiliyor.

ZAZACA İÇİN BİR ARAYA GELDİLER

10 Kürt müzisyen, Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO’nun 2008’de yayımladığı “Tehlike Altındaki Dünya Dilleri Atlası”nda (Atlas of the World’s Languages in Danger) yok olmak üzere olan diller arasında gösterdiği Zazaca için bir araya geldi. Siverekli şair, yazar ve bestekâr Kadir Büyükkaya’nın bestelerini seslendiren sanatçıların bu dayanışması dinleyicilerin yoğun takdir ve beğenisini topladı.

HAKAN AKAY'IN İMZASI VAR

Halen Hollanda’da yaşayan Büyükkaya’nın besteleri, daha önce Mikail Aslan tarafından seslendirilmişti. “Vengê Royî” (Nehrin/Fırat’ın Sesi) adlı albüm, 2014 yılında çıkmıştı. Birkaç gün önce çıkan “Vengê Royî II” adlı albümde ise Kirmanc/Zaza, Kurmanc ve Soran müzisyenler bir araya gelip Büyükkaya’nın eserlerini seslendirdiler. Alman-Kürt Kültür Enstitüsü (Deutsch-Kurdisches Kulturinstitut) tarafından hazırlanan albümde aranjör ve müzik prodüktörü Hakan Akay’ın imzası var.

ALBÜMDEKİ SANATÇILAR

Albümdeki sanatçılar ve okudukları besteler ise şöyle: Beser Şahin: Şewê Dergî (Uzun Geceler), Gülseven Medar: Wazena (İstiyor), Hanî Mojtehedî: Yara Mi (Sevgilim), Kerem Sevinç ve Tara Mamedova: Se Vajî (Ne Desem), Mehmet Akbaş: Xalê Mi (Dayım), Mikaîl Aslan: De Vajê (Söyle Haydi), Rojda: Nameyê Keyneke (Genç Kızın Adı), Sasa: Ewro-Meşt (Bugün-Yarın) ile Xumxumê (Dilber) ve Xêro Abbas: Sewl Teng o (Pabuç Dardır).

ALBÜME NEREDEN ULAŞILABİLİR?

Albüme Youtube’dan ve diğer müzik kanallarından ulaşılabiliyor.

Duvar

ETİKETLER

Editörün Seçimi