3 ay ömürlü kan ürünleri ithal edildi: Yüzde 1800 kârla satıldı

Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen yerli kan ürünü üretilmesi amacıyla başlatılan projede ihale verilen Ethem Sancak’ın akrabası Murat Sancak’a ait Maxicells AŞ adlı firmanın, 3 ay kullanım ömrü kalan ürünleri ithal ettiği ortaya çıktı. İddiayı gündeme getiren CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Avrupa’da üç ay kullanım ömrü kalmış ürünler yok pahasına sokulup yüzde 1800 kârla hastalara ve eczanelere fatura ediliyor” dedi.

‘18 FİRMA GELDİ, NASIL OLDUYSA 17’Sİ ELENDİ’

CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel, ihalenin nasıl Ethem Sancak’ın yeğeni Murat Sancak’a ait Maxicells AŞ’ye verildiğini de anlattı.

İddialara ilişkin aranan MT grup yetkilileri, Maxicells AŞ yetkililerinin ise sessiz kaldı.

Evrensel’den Meltem Akyol’un haberine göre, SGK ve Türk Kızılay’ı tarafından yürütülen kan ürünü projesi ihalesinin, 2017 yılında 12 yıllığına Ethem Sancak’ın yeğeni Murat Sancak’a verildiğini hatırlatan Özel, “Yerli ve milli kan ürünü üreteceğiz dediler. Bunun için kan ürünü satan 7 firmayı bir toplantıya çağırdılar. 11 firma daha geldi, 18 firmayla müzakerelere başladılar. Herkes bildiğini anlatacak dediler. Kan ürününü yurt dışından getiren kim varsa, yazılı olarak bilgileri aldılar, dosyaları istediler, sonra firmaları azalttılar azalttılar. En sonunda şeffaf olmayan ve açık bir ihale yöntemiyle değil müzakere yöntemiyle kan ürünü işini bilen firmaları da ekarte edip, bütün bilgileri, bütün formülleri bir firmaya verdiler, sen kazandın dediler. O firmanın adı bildiğiniz gibi Maxicells, sahibi de Murat Sancak’tır” dedi.

İMZA YETKİLİSİ KAZANCI

Maxicells firması adına imza yetkilisi kişinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın Vekili Hakan Kazancı olduğunu söyleyen Özel, “Eczacıların yüzde 15’lik çorbasına kaşık atanlar aldıkları teşvikle tek alıcı tek satıcı olmuşlardır. Alınan ürünler, Türkiye’nin en az satılan, ruhsatı duran ama sahada faal olmayan kan ürünü firmasına yapılan cazip teklifle ondan alınmıştır. Bu firma Avrupa’dan Türkiye’ye bir yıldan az miadı olan kan ürünü sokulması yasakken, Avrupa’da üç ay miadı kalmış kan ürünlerini bedavaya, yok pahasına sokup, yüzde 1800 kârlarla hastalara ve eczanelere fatura etmektedir” dedi.

Özel sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu ihale onlara Türkiye’de 5 tane kan toplama merkezi kurmaları, o merkezlerden toplanan kanları Almanya’da, Avrupa’da işletip menşeili milli üretim yeri yabancı olan kan ürünü olarak satmaları, 5 yıl içinde devletten aldıkları arazide kan ürünü üretmeleri için verilmişken, iki yıllık süre zarfında ne bir tek toplama merkezi için faaliyetlere başlanmış, ne bir tek çivi çakılmıştır. 12 yılı bulan bir iltimasla, görülmemiş bir karlılıkla, Sancak’ın Maxicell’i bu sistemi emmekte, eczacının iyi niyetini istismar etmektedir.”

 

ETİKETLER

Editörün Seçimi