AİHM, Osman Kavala ile ilgili kararını 10 Aralık'ta verecek

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, (AİHM) tutuklu iş insanı Osman Kavala ile ilgili kararını 10 Aralık'ta verecek.

18 Ekim 2017 tarihinde tutuklanan Osman Kavala, AİHM’e 2018 yılında avukatları aracığıyla yaptığı başvuruda, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS), yaşam ve özgürlük hakkıyla ilgili 5’inci maddesinin 1’inci, 3’üncü ve 4’üncü fıkralarının Türkiye tarafından ihlal edildiği şikayetinde bulunmuştu.

Euronews'te yer alan habere göre; Kavala, kendisine isnat edilen suçlarla ilgili somut delil ortaya konulamadığını ve yerel mahkemelerin de tutukluluğun sürmesi için yine somut deliller sunamadığını belirtmişti.

Türkiye’de Mayıs 2013’te başlayan Gezi Parkı eylemlerine finansal destek verdiği iddiasıyla tutuklanan iş adamı Osman Kavala, iki yılı aşkın süredir tutuklu bulunuyor.

Anayasa Mahkemesi’nin hukuksuz gözaltı süresiyle ilgili bireysel başvuru hakkı konusunda yeterli hızda karar alamadığı görüşünü dile getiren Kavala, “hükümeti eleştirmesi gerekçe gösterilerek, insan hakları savunucusu olarak kendisinin ve diğer aktivistleri caydırmak ve susturmak amacıyla gözaltında tutulduğunu” savunmuştu.

18 EKİM 2017'DEN BERİ TUTUKLU

18 Ekim 2017'den beri Silivri Cezaevi'nde tutuklu bulunan Kavala, Gezi davasında 15 hak savunucusuyla beraber yargılanıyor.

"Gezi'yi finanse ettiği" iddia edilen Kavala ve diğer 15 hak savunucusuna Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme, mala zarar verme, nitelikli mala zarar verme, tehlikeli maddelerin izinsiz olarak bulundurulması veya el değiştirmesi, ibadethanelere ve mezarlıklara zarar verme, 6136 sayılı yasaya muhalefet, nitelikli yağma, nitelikli yaralama, 2863 sayılı yasaya muhalefet suçlamaları yöneltiliyor.

Yiğit Aksakoğlu'nun tahliye edilmesiyle davanın tutuklu sanık olarak sadece Kavala'nın kaldığı Gezi davasının bir sonraki duruşması 24 Aralık'ta görülecek.

ETİKETLER

Editörün Seçimi