AKP'den 'milletvekili transfer yasağı' teklifiyle ilgili yeni açıklama: Hukuki çalışmayı MHP ile birlikte yürütmekteyiz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun ve Devlet Bahçeli'nin milletvekili transferiyle ilgili açıklamaları sonrasında konu siyasetin gündemindeki yerini koruyor. AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan ve Mustafa Elitaş’ın bugün Habertürk gazetesi yazarı Muharrem Sarıkaya’ya konuyla ilgili verdikleri yanıtlarda Bostancı’nın aksine konunun gündemde olmadığı yönünde açıklamalar gelmişti. AKP Grup Başkanı Naci Bostancı milletvekili transferleriyle ilgili yasa için yaptığı açıklamada "Hukuki çalışmayı MHP ile birlikte yürütmekteyiz" dedi.

'TEKEMMÜL ETTİĞİNDE PAYLAŞACAĞIZ'

AKP Grup Başkanı Naci Bostancı sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Halkın tayin mv.lerinin temsil ettiği siyasi iradenin çeşitli oyunlarla ahlaka, demokrasiye aykırı şekilde değiştirilmesine, pazara çıkartılmasına imkan vermeyecek bir hukuki çalışmayı MHP ile birlikte yürütmekteyiz. Tekemmül ettiğinde diğer partiler ve kamuoyu ile paylaşacağız” dedi.

SARIKAYA NE YAZMIŞTI?

Habertürk gazetesi yazarı Muharrem Sarıkaya konuyla ilgili bugün kaleme aldığı yazıda şunları kaydetmişti:

Son günlerde konu yeniden gündeme gelince dikkat ettim AK Parti bu tartışmanın dışında kalmaya özen gösterdi; bir anlamda topa girmedi…

AK Parti yöneticileri de dünkü sohbetlerimiz sırasında konuyu bir başka yöne çekti…

Sonunda Grup Başkanvekili Bülent Turan her zamanki doğrucu, net konuşma üslubuyla aynen şunu söyledi:

“Bizim bu konularda bir hazırlığımız yok…”

Hemen ardından ulaştığım adının yazılmasını istemeyen bir diğer yönetici de benzer ifadeyi kullanıp devam etti:

“Sayın Bahçeli’nin yaklaşımına kişisel olarak katılıyorum ama bunun için yasaya gerek yok. Siyasi ahlak kanunla olmaz. Siyasi ahlak dediğiniz insanın içinde, ruhunda olması gereken bir şeydir. Onu kanunla nasıl düzenleyebilirsiniz ki? Bunun da tartışmadan çıkarılması gerekir. Siyasi Partiler ve Seçim kanunları ile ilgili de geçmişten gelen hazırlıklarımız düşüncelerimiz var; ama şu aşamada söz konusu değil…”

ETİKETLER

Editörün Seçimi