AKP’li vekil: Ücretli öğretmenlik part-time bir iş

İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk’un ücretli öğretmenlerin asgari ücretin altında bir ücret aldığını söylemesi üzerine AKP Konya Milletvekili Orhan Erdem ücretli öğretmenliğin part-time bir iş olduğunu ve kadroya atanmasının söz konusu olmadığını söyledi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda, Bankacılık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin görüşmeleri sırasında, grup önerileri de görüşüldü.

İYİ Parti'nin, ücretli öğretmenlerin sorunlarına ilişkin araştırma önergesi ele alındı.

Partisinin önerisi üzerine söz alan İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk, ücretli öğretmenlik konusunun derinlemesine araştırılması gerektiğini belirtti.

‘ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA ÜCRET ALIYORLAR’

Ücretli öğretmenlerin asgari ücretin altında para aldıklarını belirterek bunun düzeltilmesi gerektiğini belirten Koncuk, şunları söyledi:

“Ücretli öğretmenlik meselesi hem gençlerimize yönelik açık bir sömürü sistemi haline geldi hem de asal öğretmen atamasının önüne geçen bir sistem haline geldi. Türkiye genelinde 81 ilde 80 bin ücretli öğretmenin görev yapıyor ve bu ücretli öğretmenlerin asgari ücretin altında bir ücret aldıyor. Emin olun, aldıkları ücret, o okula giderken ödedikleri ulaşım ya da yeme içme masraflarını bile karşılayan bir para değil.”

‘ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK PART-TİME BİR ÇALIŞMA SİSTEMİDİR’

AKP Konya Milletvekili Orhan Erdem, eğitim ve öğretim hizmetlerinin kadrolu, sözleşmeli öğretmenler eliyle yürütülmesinin en çok arzu edilen durum olduğunu ifade ederek, AKP hükümetlerinin 2013-2019 yılları arasında 651 bin 883 öğretmen atadığını söyledi.

Ücretli öğretmenliğin, Milli Eğitim Bakanlığı'nın öğretmen açığını gidermek amacıyla yaptığı bir görevlendirme sistemi olduğunu anlatan Erdem, "Yani bir atama sistemi değildir, tamamen MEB'in bu açığı kapatmaya yönelik uygulamasıdır. Ücretli öğretmenlikte kadroya atama durumu söz konusu değildir, bu öğretmenler ihtiyaca göre görevlendirilir ve ihtiyaç yerine getirildiğinde de görevine son verilir. Kısacası, öğretmenlerin atama öncesi part-time, geçici görev alabildikleri bir çalışma sistemidir" ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından İYİ Parti'nin grup önerisi kabul edilmedi.

 

 

 

ETİKETLER

Editörün Seçimi