AKP'li Yozgat Belediyesi'nde “zimmet“ iddiasıyla 4 kişi tutuklandı

Fotoğraf: Ömer Ertuğrul/AA

Yozgat Belediyesi'nde Mülkiye müfettişleri ve Sayıştay denetçilerince yapılan inceleme sonucu gözaltına alından 7 personelden 4'ü "zimmet" iddiasıyla tutuklandı.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre pazar günü gözaltına alınan 7 belediye çalışanı emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Savcılık sorgusunun ardından nöbetçi mahkemeye çıkarılan E.Ç, A.U.K, İ.C.A. ve M.B.T. tutuklanırken, Ö.Ş, U.Ü. ve O.K. adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 

AKP'li Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, Kentpark Belediye Sosyal Tesisleri'nde düzenlenen Olağanüstü Belediye Meclis Toplantısı'nda, gözaltına alınanlardan 1 kişinin sözleşmeli ve diğer 6 kişinin taşerondan kadroya geçen 6 kişi olduğunu söyledi. Köse, "İddialar büyük bir titizlikle araştırıldı. Arkadaşlarımız gelen bilgileri değerlendirdi ve iddianın da somut olduğunun biz farkına varınca 18 Temmuz 2019'da 7873 sayılı yazımızla İller İdaresi Genel Müdürlüğünden Mülkiye müfettişleri ve Sayıştay denetçilerini belediyemize davet ettik" ifadelerini kullandı. 

"Müfettişler 100 gün boyunca gerekli denetlemeleri yaptı ve rapor hazırladı. Raporlar, Yozgat Cumhuriyet Başsavcılığına sunuldu. Cumhuriyet Başsavcılığının soruşturma kapsamında gözaltı kararı vermesi üzerine 7 belediye çalışanı gözaltına aldı" dedi. 

ETİKETLER

Editörün Seçimi