CHP'li Altay: Kavala’nın gözaltı kararı Erdoğan’ın talimatıyla alındı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Engin Altay, Gezi davasında tahliye edildikten sonra Osman Kavala hakkında yeniden “Sayın Kavala’nın gözaltı kararı Erdoğan’ın talimatıyla saray yargısı tarafından alınmıştır. Hiçbir hukuki yanı yoktur” ifadelerini kullandı.

İş insanı Osman Kavala Gezi Parkı eylemlerine ilişkin dün görülen davada dokuz sanıkla birlikte beraat etmişti. 840 gündür tutuklu bulunan Kavala’nın dün akşam saatlerinde Silivri Cezaevi’nden tahliyesi bekleniyordu ancak beraat kararının hemen ardından Kavala için 15 Temmuz darbe girişimi soruşturması kapsamında gözaltı kararı verildi.

Tarafsız’da yer alan habere göre, CHP’li Altay TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Gezi Davası kararı ve Osman Kavala hakkında verilen gözaltı kararına ilişkin, “Osman Kavala’nın 840 gün bence gereksiz yere özgürlüğünden alıkonulduğunu düşünüyorum. Dün Gezi Davası beraatla sonuçlanmıştır, ne kadar enterasan ki aynı gün karardan bir iki saat sonra İstanbul Cumhuriyet savcısı bir açıklama yaparak gözaltı kararını işleme aldığını söylüyor. Ee savcı biraz inandırıcı ol, bari bunu mahkemeden iki gün önce yapsaydın, bu mahkemeden beraat kararı çıkmasaydı İstanbul Cumhuriyet Savcısı, Osman Kavala’yı 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili bir soruşturmaya dahil edecek miydi, etmeyecek miydi? Dahil idiyse bugüne kadar niye bizim haberimiz yok” dedi.

Altay Erdoğan’ın Kavala Hakkındaki sözlerine tepki göstererek “Talimat var. Ne var, ‘bazı manevralarla beraat ettirildiler’ diyor. Kim diyor, Sayın Erdoğan diyor, dün Sözcüsü mahkeme kararı demişti, bugün Erdoğan manevra diyor. Şimdi bu mahkeme kararına manevra derseniz tabii ben de ileride bir gün HSK Başkanvekili olurum umudunu taşıyan çok sayıda savcı harekete geçer ve bunu bir talimat gibi algılar, nitekim öyle olmuştur. Sayın Kavala’nın gözaltı kararı Erdoğan’ın talimatıyla saray yargısı tarafından alınmıştır. Hiçbir hukuki yanı yoktur” ifadelerini kullandı.

CHP Grup Başkanvekili Altay sözlerini şöyle sürdürdü:

‘BU EMRİ VERENLER VANDALDIR’

Bir vandal arıyorsak Gezi’de o da şudur, içinde insanlar uyuyorken içinde insanlar otururken çadırları yakanlar, o çadırların üstüne TOMA’ları, panzerleri, tankları sürdürenler, bu emri verenler vandaldır.

‘ERDOĞAN’IN ÖZEL BİR HUSUMETİ VAR’

Yargının siyasallaşmasının acı, kötü bir örneğini de dün İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı maalesef kamuoyuna yaşattı. Gezi davasının da tıpkı Ergenekon Balyoz davaları gibi bir mizansen ve kumpas davası olduğu da böylece ortaya çıktı. Sayın Osman Kavala ile ilgili belli ki Sayın Erdoğan’ın özel de bir husumeti var. Belli ki bir husumeti var.”

‘ERDOĞAN, KILIÇDAROĞLU’NUN SORULARINA CEVAP VERSİN, TARTIŞMA BİTSİN’

Altay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bugünkü açıklamalarına şöyle yanıt verdi:

“Ben zannettim ki Sayın Erdoğan, Sayın Genel Başkanımızın kendisine geçen hafta yönelttiği bu 7 soruya cevap verecek, sanıyorum bunu okumamış. Eğer okumamışsa kendisine bunun ses kaydını yollayabiliriz ya da bir danışmanına talimat verip okursa bence bu tartışmalar FETÖ tartışmaları büyük oranda son da bulabilir. Erdoğan, Sayın Genel Başkanımızın kendisine sorduğu 7 tane soru var. Bunlara cevap versin, bu tartışma bitsin.

‘DEVLET FETÖ OKULLARINDA OKUYAN ÖĞRENCİLERE PARA DAĞITMIŞ’

17-25’ten sonra FETÖ okullarına sonra kapattığı FETÖ okullarına ne kadar yardım etmiş, teşvik olarak, öğrenci teşviği adı altında 214 trilyon eski parayla FETÖ okullarında okuyan öğrencileri teşvik etmek için bu devlet para dağıtmış.

Bir milletvekilimizin soru önergesine bakanın verdiği cevap, adı geçenin burada adı geçen Fethullah Gülen’in bizatihi kendisi, darbeden bir ay öncesine kadar beyefendiye terörist olarak algıladığı gördüğü beyefendiye bir de maaş ödemişsin.

‘FETÖ BORSASINI KİM KURDU GEL MECLİS’TE ORTAYA ÇIKARALIM’

Sayın Kalın bize samimiyet çağrısı yapıyor, biz samimiyiz, gelin TBMM’de 10 siyasi parti var, 7 tanesi bizim gibi düşünüyor. Biz samimiyiz Sayın Kalın. FETÖ borsasını kim kurdu gel Meclis’te ortaya çıkaralım. Bu bir samimiyet sınavıysa biz buna hazırız.”

 ‘CUMHUR İTTİFAKI BİR DARBE PARANOYASINA TUTULMUŞ OLABİLİR’

Darbe iddialarının hatırlatılması üzerine Altay, “İki şey olabilir, darbe söylentileri bence Erdoğan’ın kaybettiği prestij ve imajını kamuoyu desteğini yeniden toparlamak için mağrur Erdoğan’ı mağdur gösterme gayreti olabilir. Cumhur ittifakı bir darbe paranoyasına tutulmuş olabilir. Türkiye’de darbeler dönemi kapanmıştır. Bundan sonra da kimse ne asker ne sivil kimse darbe yapmaya aklından bile geçirmesin. Elbette Erdoğan oradan inecek, inşallah çok kısa bir sürede yapılmasını beklediğim seçimlerde sandık marifetiyle Recep Tayyip Erdoğan oradan inecek. Ama CHP’nin varlığında Erdoğan’ı daha doğrusu seçilmiş Cumhurbaşkanı’nı kimse oradan indiremez, buna gücü yetecek tank, top henüz icat edilmemiştir” dedi.

ETİKETLER

Editörün Seçimi