CHP'li Özel: İstanbul için karantina elzem

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Özgür Özel, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Koronavirüs salgınına ilişkin alınan tedbirlerin yetersizliğine değinen CHP'li Özel, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın bazı illere ait vaka yoğunluğu açıklamasına, "İstanbul'da nüfusun en yoğun olduğu yerlerde vaka sayısında inanılmaz yoğunluklar var. İstanbul'da ipin ucu kaçmış gözüküyor” ifadelerini kullandı. CHP'li Özel, "İstanbul için bir karantina elzem hale gelmiştir" dedi. Türkiye'de koronavirüs nedeni ile hayatını kaybedenlerin sayısı 725'e yükseldi. Ülkede 34 bin 109 kişiye koronavirüs teşhisi konuldu. Türkiye'de koronavirüs vakalarının en çok İstanbul'da bulunuyor.

'İNGİLTERE SÜRÜ BAĞIŞIKLIĞINDAN VAZGEÇTİ'

İstanbul için bir karantina uygulamasının elzem hale geldiğini ifade eden Özgür Özel, “İstanbul için bir karantina elzem hale gelmiştir. Bu konuda lütfen Bilim Kurulu’nun vermiş olduğu kararları ve önerileri dikkate alınız. İngiltere sürü bağışıklığından vazgeçti. Bizdeki pandemiyle mücadele yöntemi sınıf bağışıklığı. Parası olan kendisini korusun, parası olmayan çalışsın. Bağışıklık kazanıyorsa yaşasın, kazanamıyorsa Allah rahmet eylesin. Bu sınıf bağışıklığı ayıbını Türkiye’ye yaşatmaya kimsenin hakkı yok. Kritik üretim yapan fabrikalar hariç, orada da çeşitli tedbirleri var bunun, onun dışında belli bir süre bu krizi durdurmak için tedbir alınması gerekiyor” dedi.

'BUNLARLA ÖVÜNÜLMEZ'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan adıyla vatandaşlara dağıtılan maske ve kolonyalara da değinen Özel, “Şahsı tarafından alınan kararlarla vatandaşın cebinden vatandaşa hediye dağıtan birisiyle karşı karşıyayız. Bunlarla övünülmez. Dünyada hiç kimse, kendi vergisiyle alınmış bir şeye hediye diye kandırılmaya çalışılamaz. Toplumun tüm kesimlerini birden harekete geçirecek yerel yönetimlerin önünü kesenler, yardımlarını kesenler, yoksulun sofrasına konulacak çorbanın yolunu kesmektedir” ifadelerine yer verdi.

'BU DÜZENLEMEYİ OLDUĞU GİBİ GEÇİMEK İSTİYORLAR'

TBMM Genel Kurul gündemindeki İnfaz düzenlemesinin korona virüsü döneminde fırsatçılık olarak değerlendiren Özel, şöyle konuştu:

“Bu düzenlemeyi olduğu gibi geçirmek istiyorlar. Bahane korona virüs ama böyle bir dönemde bile fırsatçılık yapıyorlar. Cumhurbaşkanı’na hakaretten alınan cezaların yüzde 40’ını yatacak bir düzenleme söz konusu. “Cezaevleri boşalacak, boşalan yerlere beni eleştirenleri sokun” diyor. Rüşveti alan çıkacak, haber yapan kalacak. Eşitlik yok, vicdan yok. Siyasetçiler yatacak, gazeteciler, akademisyenler yatacak, avukatlar yatacak, insan hakları savunucuları yatacak, rüşvetçiler çıkacak. Aladağ’da kızları cayır cayır yakanlar, üstüne kapı kapatanlar çıkacak, Aladağ’da ciğeri yanıp da ‘Batsın sizin kara düzeniniz’ diye tweet atan yatmaya devam edecek.”

ETİKETLER

Editörün Seçimi