CHP’li Yeren: Habur’da 300 dolar veren tır şoförleri transit geçiyor

Koronavirüsün ilk olarak komşu ülkelerde görülmesi üzerin Türkiye, önleyici tedbirler kapsamında birçok sınır kapısını iki yönlü geçişlere kapattı.

Salgın nedeniyle birçok ülkeye uçak seferlerini durdurdu.

1 Mart’ta iki yönlü geçişlere kapatılan sınır kapılarından biri de Türkiye’den Irak’a açılan tek gümrük kapısı olan Şırnak’ın Silopi ilçesindeki Habur Sınır Kapısı oldu.

‘YETERLİ ÖNLEMLER ALINMIYOR’ İDDİASI

İddialara göre sınır kapısında 210 kilometreyi aşan tır kuyruğu oluşmuş ve ülkeye girişlerin olduğu sınır kapısında yeterli tedbirler alınmadığı gibi parası olanın transit geçiyor ve olmayan bekletiliyor.

İddianın sahibi Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Şırnak Merkez İlçe Başkanı Osman Yeren. Independent Türkçe’den Abdulhakim Günaydın’a konuşan Yeren, sınır kapısında insanların kaderine terk edildiğini ve yeterli dezenfekte çalışmasının yapılmadığını söyledi.

Cumartesi ve pazar Habur Sınır Kapısı’na gittiklerini belirten Yeren, “Hafta sonu bölgeyi dolaştık. Her yer inşaat halinde ve işçiler ne maske ne de eldiven kullanmıyor. İnsan sağlığına ilişkin çalışma çok yetersiz ve neredeyse kaderlerine terk edilmiş durumda” dedi.

Kimi şoförlerin yaklaşık 15-20 gündür kuyrukta beklediğini aktaran Yeren, 200-300 dolar para veren şoförlerin transit geçtiğini ileri sürdü.

‘300 DOLAR KARŞILIĞINDA ARAÇLAR SINIR KAPISINA KADAR GÖTÜRÜLÜYOR’

Sınır kapısında bekleyen şoförlerin sorunlarını yerinde görmek için onlarla bir araya geldiklerini kaydeden Yeren, şu ifadeleri kullandı:

“Parası olan şoförlerin transit geçtiğine dair haberler kulağımıza geliyordu. İşin doğruluğunu öğrenmek için bizzat şoförlerle konuştuk. Konuyu etraflıca araştırdık. Muhtemelen şoförler arasında oluşmuş bir çete grubunun işidir. Böyle bir şey olamaz dediysek de kimi şoförler 300 dolar karşılığı araçların sınır kapısına kadar götürüldüğü iddiasında ısrarcılar.”

Şoförlerin başlarına geleceklerden korktuğu için isim vermekten kaçındıklarını ifade eden Yeren, sınır kapısından bazı firmaların geçişinin sağlandığı ve bazılarının ise geçişine izin verilmediğini aktardı.

Devlet yetkililerine hem salgın hem de iddia edilen para karşılığı transit geçiş için önlem alınmasını isteyen Yeren, “Salgın geçene kadar durumu iyi olmayan insanlara yardım edilsin. Burada günlük yevmiye ile çalışan insanlar ve evde yemek bekleyen aileleri var. Ne kadar sokağa çıkmayın denilse de insanlar karınlarını doyurmak için çıkmak zorunda kalıyor. Durum normalleşene kadar devlet yardım etsin” diye konuştu.

ETİKETLER

Editörün Seçimi