Davutoğlu: Koalisyon hükümeti önümüzü kesmek için hile yapmaya niyetli

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, AK Parti ve MHP'nin yeni kurulan partilerin seçimlere girmesini engelleme girişimiyle ilgili olarak, “Önümüzü kesmek için oyunun ortasında kuralları değiştirmeye ve hile yapmaya niyetliler” dedi.

Haftalık mutat basın toplantısında konuşan Davutoğlu, iktidara ‘Man Adası’ Göndermesinde bulunarak “Birileri de kalkıp “İnsanlar Türkiye’ye güvenip paralarını Türk bankalarında ve kayıt içinde tutacaklarına Man Adası veya Malta gibi yurt dışı vergi cennetlerindeki gizli hesaplarda mı tutsaydı?” diye sorarsa ne cevap vereceksiniz?” ifadelerini kullandı.

‘BELİNDEKİ SİLAH NEDENİYLE KENDİNİ HUKUK YERİNE KOYAN’

Gelecek Partisi lideri Davutoğlu, “Belindeki silah nedeniyle kendini hukuk yerine koyan, kanun benim mantığıyla hareket eden, hukuk devletini polis devleti ile ikame eden anlayış hem yapılan fedakârlıklara hem de demokrasi kültürümüze gölge düşürmektedir” şeklinde konuştu.

HİLE YAPMAYA NİYETLİLER

Davutoğlu, AKP ve MHP'nin yeni kurulan partilerin seçimlere girmesini engelleme girişimine tepki göstererek, "Koalisyon hükûmeti bir dizi yeni anti-demokratik düzenlemeyi telaffuz etmeye başlamıştır. Önümüzü kesmek için oyunun ortasında kuralları değiştirmeye ve hile yapmaya niyetliler" dedi.

‘SİYASAL KRİZİMİZ EKONOMİK KRİZİMİZİ DERİNLEŞTİRİYOR’

Ekonomiye ilişkin de eleştirilerde bulunan Davutoğlu, “Bugün, Türkiye’de bir ekonomik kriz yaşadığımız için siyasal kriz yaşamıyoruz. Tam tersine,  bir siyasal kriz, hukuk krizi, adalet krizi ve en önemlisi yönetim krizi yaşadığımız için ekonomik kriz yaşıyoruz. Hukukun keyfileştiği, adaletin olmadığı, özgürlüklerin baskı altına alındığı ve demokrasinin işlemediği ülkelerde ekonomik ve sosyal krizler de mukadder oluyor. Ne yazık ki Türkiye’de de yaşadığımız budur. Siyasal krizimiz ekonomik krizimizi tetikliyor ve derinleştiriyor” dedi.

MAN ADASI GÖNDERMESİ

İktidara ‘Man Adası’ göndermesinde bulunan Davutoğlu şu ifadeleri kullandı:

Yüksek oranlı işlem vergileri herkesi “arka yollara” yönlendirir. İşlemlerin kayıt dışına çıkmasına yol açar. Bunlar bir yana, kambiyo vergisini getirenlerin “Zenginlerin elindeki döviz… vatandaşın elindeki döviz” şeklinde ayırması vatandaşa açık bir tehdittir. Her ne olursa olsun, Türkiye’ye hâlâ güvenen, birikimlerini bankacılık sisteminde tutan vatandaşları adeta suçlayan ve hedef gösteren bu söylem, sektöre duyulan güvene zarar verir. Birileri de kalkıp ‘İnsanlar Türkiye’ye güvenip paralarını Türk bankalarında ve kayıt içinde tutacaklarına Man Adası veya Malta gibi yurt dışı vergi cennetlerindeki gizli hesaplarda mı tutsaydı?’ diye sorarsa ne cevap vereceksiniz?”

Karar

ETİKETLER

Editörün Seçimi