Erdoğan: Belediyeler devlet içinde devlet olmaya çalışmamalı

Fotoğraf: AA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle bağış kampanyası düzenleyen İstanbul ve Ankara büyükşehir belediyeleri başta olmak üzere bazı belediyelerin hesaplarına bloke konmasına ilişkin yaptığı açıklamada, "Devlet içinde devlet olmanın anlamı yoktur" ifadelerini kullandı.

Telekonferans yöntemiyle AKP'li il başkanlarına seslenen Erdoğan, "Birçok belediyelerimiz, valiliklerimizin izni olmaksızın bu tür kampanyalar açacak olurlarsa bu devlet içinde devlet olma mantığı olur" şeklinde konuştu.

Erdoğan, konuşmasında, "Bu süreçte (Kovid-19) en büyük avantajımız sahip olduğumuz güçlü sağlık altyapısı ile hastalıkla mücadeleye erken başlatmış olmamızdır" dedi.

‘GÜCÜ DAĞITMIŞ OLURUZ’

'Biz Bize Yeteriz Türkiye' sloganıyla başlatılan kampanyaya bağışlanan paraların STK ve vakıflar aracılığıyla gerçek ihtiyaç sahibi kişilere dağıtılacağını söyleyen Erdoğan, şu açıklamayı yaptı:

"Bu ülkenin her bir ferdine sahip çıkmakta kararlıyız. Bu tür kampanyalarda toplanan meblağlar, devlet olarak bizim verdiğimiz desteğin yanında çok küçük bir miktarı ifade eder. Devlet içinde devlet olmanın anlamı yoktur. Bu bakımdan da şu anda bütün bu kampanyalar sadece devletimizin, yani Cumhurbaşkanlığı makamının açıklamış olduğu birimler tarafından yürütülmektedir. Bunların takibi İçişleri Bakanlığı, valiliklerimiz ve bunun yanında da Sosyal Hizmetler Bakanlığımız vasıtasıyla yürütülmektedir. Burada birçok belediyelerimiz, valiliklerimizin izni olmaksızın bu tür kampanyalar açacak olurlarsa bu devlet içinde devlet olma mantığı olur. Burada gücü dağıtmış oluruz"

Erdoğan, "Bugün beraber olmayacaksak, bugün dayanışma içerisinde olmayacaksak, siyasi mantıkla yaklaşacaksak, iktidarmış, ana muhalefetmiş… Böyle bir yaklaşım içerisine gireceksek biz ne zaman bir ve beraber olacağız" diye devam etti.

'DİLENCİ DEVLET' TEPKİSİ: YATIRIMLARIMIZ RAKAMLARLA İFADE EDİLMEZ

İktidar olarak gerekli uyarıyı yapmak zorunda olduklarını ifade eden cumhurbaşkanı, bağış kampanyası nedeniyle 'devletin dilencilik yapmaya yöneldiği' yaklaşımlarına tepki gösterdi. Erdoğan, "Devletimizin ülke genelinde yapmış olduğu yatırımlar, rakamlarla ifade edilmez" diye konuştu.

‘MİLLETİMİZ ZAMANI GELİNCE CEVABINI VERİR’

Konuşmasında muhalefete de yüklenen Erdoğan, şöyle devam etti:

"Muhalefetin ağzından çıkanı kulağından duyması lazım. Eğer ağzından çıkanı kulağı duymuyorsa milletimiz vakti zamanı geldiğinde cevabı verir"

ŞEHİR HASTANELERİ

"Tüm şehir hastanelerine karşı çıkanlar şimdi sayısı neden az diye konuşmaya başladılar. Bunlar ne denli ufuksuz olduklarını gösteriyor" diyen Erdoğan, 20 Nisan'da İstanbul İkitelli'de şehir hastanesi açılışının gerçekleşeceğini duyurdu.

SAĞLIK, GÜVENLİK VE GIDA SEKTÖRÜNE TEŞEKKÜR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, halkı kuralları uymaya davet ederken, sokakların olabildiğince boş olması gerektiğini ifade etti. Erdoğan, "İmanın alametlerinden saydığımız temizliğimize dikkat ederek inşallah bu musibetin üstesinden geleceğiz" diye konuştu.

Sağlık çalışanlarına teşekkür eden Erdoğan, şunları söyledi:

"Bu sıkıntılı dönemde fedakarca görev yapan sağlık personelimize, güvenlik güçlerimize, gıda ve temizlik tedarik zincirinde görev yapan herkese teşekkür ediyorum. Özellikle maske üretiminde okullarımızdan MSB’ye kadar gerek N-95 gerek diğer maske üretimlerinde yoğun bir çalışmanın içerisindeyiz. Dost ülkelerin taleplerine de yardımcı olmaya çalışıyoruz. Tulum ve eldiven üretiminde de yoğun bir çalışmanın içerisindeyiz"

İBB VE ABB’NİN BAĞIŞ HESAPLARI BLOKE EDİLMİŞTİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun imzasıyla yerel yönetimlerin korona virüsüne karşı başlattığı yardım kampanyalarının incelenmesi için genelge yayınlanmasının ardından, İstanbul ve Ankara’da büyükşehir belediyelerinin bağış hesapları bloke edilmişti.

Independent Türkçe

ETİKETLER

Editörün Seçimi