Erdoğan: Gelin, enerjiyi çatışma aracı yerine bir iş birliği zeminine dönüştürelim

Edirne’nin İpsala İlçesi Sarıcaali Köyü’nde bulunan Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı (TANAP) MS4 Ölçüm İstasyonu’nda gerçekleştirilen törende konuşan Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye ve Libya arasında resmen imzalanan “deniz yetki alanlarını” belirleyen anlaşmayı hatırlatarak, “Doğu Akdeniz'deki tüm taraflara samimim bir çağrıda bulunuyorum; gelin enerjiyi çatışma alanı yerine bir iş birliği zeminine dönüştürelim, diplomasinin imkanlarını kullanarak varken bölgeye yeni bedeller ödetecek yollara tevessül etmeyelim” ifadelerini kullandı.

‘BARIŞ PROJESİ OLDUĞUNU DA VURGULAMAM LAZIM’

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları:

“Türkiye, Azarbeycan ve Gürcistan'ın ortak gayretleriyle örülen 7,5 senelik uzun ve meşakâtli bir süreci başarıyla taçlandırmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Her şeyden önce Tanat Azarbeycan-Gürcistan-Türkiye güzergâhından Avrupa'ya TAP hattına bağlanıyor. Oradan devamıyla da Bulgaristan, Yunanistan, Makedonya, Arnavutluk, Sırbistan Bosna-Hersek güzergâhındaki ülkeler de bundan istifade ediyor. Tabbi tüm bu adımları atarken bunun bir bölgesel proje olduğunu, barış projesi olduğunu da vurgulamam lazım. Gürcistan üzerinden Anadolu'ya geliş, bu giriş yapılırken de Gürcistan'ın da buradaki gayretlerini inkâr etmememiz gerekiyor. Bu bir dayanışma. Bu dayanışmanın adı da barış. Bu proje her şeyden önce ülkelerimiz arasındaki köklü dostluğun sembolüdür. TANAP bu aşamaya Türkiye ve Azarbeycan'ın karşılıklı güvene dayalı ilişkileri sayesinde gelebilmiştir. Projenin başarısında ayrıca üretici, transit ve tüketici ile projede pay sahibi ülkeler arasındaki uyum da kilit rol oynamıştır. Hatırlayacağınız üzere TANAP'la ilgili ilk adımı 2012 Haziran'da hükumetler arası ve ev sahibi hükûmetler anlaşmalarının İstanbul imzalanmasıyla almıştır.

‘TANAP'I PLANLANDIĞI ŞEKİLDE İLERLETTİK’

Haziran 2012'den bu yana geçen sürece TANAP projesinin hayata geçmesi için büyük çaba sarf ettik. İçeride ve dışarıda atlattığımız onca badireye, bölgesel gerilime hatta sıcak çatışmalara varan istikrarsızlıklara rağmen TANAP'ı planlandığı şekilde ilerlettik.

‘HAYALDEN ÇIKIP GERÇEĞE DÖNÜŞMÜŞTÜR’

Bugün, hep beraber verilen emeklerin boşa gitmediğini görüyoruz. Enerjinin İpekyolu olarak görülen bu muhteşem projenin belirlenen takvime, hedeflerimize ve taahhütlerimize uygun bir şekilde ülkelerimizle ilgili kısmını bugün itibariyle tamamlamış oluyoruz. Bu proje ile sahip olduğumuz zenginlikleri kendi vatandaşlarımızın onlarla birlikte tüm bölge haklarının hizmetine sunma irademizi teyit ettik. Biz TANAP'la ülkemizin enerji ihtiyacını garanti altına almanın yanı sıra Avrupa'nın enerji az güvenliğine de katkı yapmayı hedefledik. Sizlerin de bildiği gibi TANAP Azarbeycan'dan Avrupa'ya uzanan 3 bin 500 kilometrelik enerji koridorunun en önemli parçasıdır. Bugün itibariyle Azarbeycan doğalgazı ülkemiz üzerinden 20 il, 67 ilçe ve 600 köyden geçerek artık Avrupa'nın kapısına yani buraya ulaşmıştır. TANAP'la 16 milyar metreküplük Azarbeycan doğalgazının Türkiye ve Avrupa'nın istifadesine sunulması hayalden çıkıp gerçeğe dönüşmüştür. Bundan sonra asıl sorumluluk sınırın öte tarafındaki komşularımıza düşüyor.

‘BİRİLERİ GERİLİMİ KÖRÜKLEMEYE ÇALIŞIYOR’

Bir damla petrolü insan hayatından daha değerli gören zihniyet dünyasıyla barış ve huzur getirememiştir. Yaşanan onda acıya rağmen ne yazık ki bu anlayışın belli güçler tarafından devam ettirildiğini görüyoruz. Birileri gerilimi körüklemeye çalışıyor. Şantaj politikalarına başvuruluyor. Oysa hiçbir ülke uluslararası hukuktan üstün değildir. Ben yaptım olsun mantığıyla kimse bir yere varamaz aba altından sopa göstererek, hiçbir ülke bir başkasına haklarından sarfınazar ettiremez. Türkiye böyle bir zillete alsa boyun eğmez.

‘LİBYA'YI TEHDİT ETMEYE BAŞLADILAR’

Şimdi Libya'yı tehdit etmeye başladılar. Bu anlaşmanın diğer ayakları da uygulamaya girecek. izim sondajlarımızdan çatışma ve kan değil refah fışkıracaktır. Ben bu inançla Doğu Akdeniz'deki tüm taraflara samimim bir çağrıda bulunuyorum; gelin enerjiyi çatışma alanı yerine bir iş birliği zeminine dönüştürelim, diplomasinin imkanlarını kullanarak varken bölgeye yeni bedeller ödetecek yollara tevessül etmeyelim.

Bölgemizle beraber tüm dünyaya iş birliği ve ortaklık mesajları veriyoruz. Türkiye'yi üç kıtanın enerji ve ticaret merkezine dönüştürmek için adımlar atıyoruz.”

ETİKETLER

Editörün Seçimi