Erdoğan: İstanbul Sözleşmesi'ni gözden geçirmemiz gerek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi’nde bir grup milletvekili ile kahvaltılı toplantıda bir araya geldi. Yaklaşık 3 saat süren görüşmede 'İstanbul Sözleşmesi, güvenlik soruşturmaları ve yeni partiler' gündeme geldi.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ GÖZDEN GEÇİRİLECEK

Duvar'dan Nergis Demirkaya'nın haberine göre, toplantıda kadına yönelik şiddetin önlenmesi amacı taşıyan ama toplumsal cinsiyet kavramı nedeniyle itiraz edilen ve aile kurumuna zarar verdiği ileri sürülen İstanbul Sözleşmesi de gündeme geldi. Evlilik yaşının yükselmesi, tek çocuk nedeniyle nüfusun yaşlanması gibi konular ele alınırken bir milletvekili gençlerin üniversite sürecinde evlenebilmeleri için kimi destek programları yapılabileceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da bu konuların eski Meclis Başkanlarının yer aldığı Yüksek İstişare Kurulu’nun (YİK) son toplantısında gündeme geldiğini söyledi. Erdoğan, “İstanbul Sözleşmesini yeniden gözden geçirmemiz gerek. Onunla ilgili bir çalışma yaptırıyoruz. Bunu YİK’te konuştuk” dedi.

Toplantıda 15 Temmuz darbe girişiminin ardından neredeyse tüm işe alımlarda uygulanmaya başlanan güvenlik soruşturması nedeniyle mağduriyetler yaşandığı da dile getirildi. Güvenlik soruşturmalarının çok uzun sürmesi, 2. ve 3. derece akrabalar üzerinden gelen ret kararlarının AK Parti teşkilatlarında görev yapanların yakınlarının da elenmesine yol açtığı ifade edildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu şikayetler üzerine, “Mağduriyet olmamalı ama alacağımız kişileri de iyi araştırmamız gerek. Uzuyorsa bir şey olabilir. Örnekleri getirin baktıralım” dediği öğrenildi.

YENİ PARTİ UYARISI

Toplantıda il teşkilatları konuşulurken yeni kurulan partiler de gündeme geldi.“Bazı eleştirilere yanıt vermekte zorlanıyoruz” şeklinde bir değerlendirme yapılması üzerine Erdoğan’ın milletvekillerini pasif davranmakla eleştirdiği öğrenildi. Edinilen bilgiye göre Erdoğan, “Partimizi kurarken hangi noktadaysak bugün de aynı noktadayız. Ayrılanlar gitti. Herkes yolunu seçti” dedi, eleştirilere bugüne kadar yapılanların anlatılarak yanıt verilmesini istedi.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ NEDİR?

"Kadına Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi", 11 Mayıs 2011'de İstanbul'da yapılan Avrupa Konseyi Bakanlar Kurulu toplantısında için imzaya açıldığı için "İstanbul Sözleşmesi" olarak anılıyor.

Türkiye'nin ilk imzacısı olduğu sözleşme 1 Ağustos 2014'te yürürlüğe girdi. Sözleşme taraf ülkelere, kadınlara yönelik her türlü şiddet ve ayrımcılığı önleyecek gerekli yasal ve diğer önlemleri alma yükümlülüğü getiriyor.

Anayasa dahil iç mevzuata cinsiyet eşitliği ilkesini dahil etme ve uygulanmasını sağlama zorunluluğu getiren sözleşme, "cinsel yönelim" de dahil hiçbir şekilde ayrımcılık yapılamayacağını hükme bağlıyor.

Son dönemde ise bazı muhafazakar çevreler ve yayın organları, toplumsal cinsiyet rollerin eşitlenmesinin "Türk aile yapısına zarar vereceği" gerekçesiyle sözleşmeyi eleştiriyor ve Türkiye'nin anlaşmadan çekilmesi gerektiğini savunuyor.

ETİKETLER

Editörün Seçimi