Erdoğan: Suriye meselesi Türkiye için asla macera değildir

İstanbul milletvekilleriyle buluştuğu toplantıda açıklamalarda bulunan Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Suriye meselesi Türkiye için asla macera değildir" ifadelerini kullandı. Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e "Çekilin, bizi rejimle baş başa bırakın" dediğini söyledi. 

Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

'BEDELLER ÖDEDİK'

"(Gezi Parkı eylemleri tepkisi) Milletimiz bu süreçte her zaman hayranlıkla ifade ettiğimiz derin irfanıyla oynanan oyunu gördü ve bizim yanımızda yer aldı. Önümüze çıkartılan engelleri birer birer aşarak yolumuza devam ettik. Elbette bedeller ödedik ama ülkemizin yere kapaklanmasına asla fırsat vermedik. 15 Temmuz darbe girişimi Türkiye’yi içeriden çökertme girişimlerinin zirvesini teşkil ediyordu. Buradan sonuç çıkmayınca ülkemizin güney sınırlarını kuşatmayı hedeflediler.

'BUNLAR AYDINLIK FALAN DEĞİL'

Bunlar yaşandığı halde güya vatansever havasına girenler ne yazık ki bu süreç içerisinde sadece aydınlık gençler diye ana muhalefetin başı bu gençleri ilan etmeye çalıştı. Bunlar aydınlık falan değil. Bunlar tamamıyla aldatılmış gençler. Bu da ifademin en iyi yanıdır.

'4 MİLYON İNSAN SINIRLARIMIZA DOĞRU ŞU ANDA HAREKETE GEÇMİŞTİR'

İdlib meselesi ülkemizi farklı bir şekilde köşeye sıkıştırıp kazanımlarımızı elimizden almak için özelikle kurgulanan kışkırtılan bir konu olarak önümüze geldi. Bölgede yaşayan ve diğer yerlerden kaçarak gelen 4 milyon insan sınırlarımıza doğru şu anda harekete geçmiştir.

'BİZİ REJİMLE BAŞ BAŞA BIRAKIN'

Biz kendi göbeğimizi kendimiz kesmeye mahkûmuz. Rabbim bereketini versin İnşallah bu işleri de bu şekilde yürütüyoruz, yürüteceğiz. Yeni bir göç dalgasını kaldıracak değiliz. İdlib’deki onca insanı rejimin insafına terk etmek bizim ne inancımıza, ne kültürümüze, ne tarihimize sığar. Kusura bakmayın biz oraya Esed’in davetlisi olarak gitmedik. Biz oraya Suriye halkının davetlisi olarak gittik. Suriye kalktı tamam. Bu iş bitti demeden bizim oradan çıkma niyetimiz yok dedim. Dün sayın Putin’e de söyledim ‘sizin orada ne işiniz var’ üst kuracaksanız yine kurun ama şu an oradan çekilin bizi rejimle baş başa bırakın. Biz çekildik diyemiyorlar. Menfaatleri nedir çözebilmiş değiliz.

'ETRAFLICA ELE ALMAMIZ LAZIM'

İdlib’de ısrarla bu mücadeleyi sürdürmemizin arkasında bu insanların oralardaki muhatap kılındıkları acımasız felakettir. Meseleyi sadece İdlib parantezinde değerlendirmek, Türkiye’nin bütünüyle bir Suriye politikasıdır. Bunu etraflıca ele almamız lazım.

'YARIN KARŞILAŞACAĞIMIZ MANZARA AÇIKÇA ORTADA'

Biz Suriye sınırlarımızı terör örgütlerinden arındırmaz ise yarın karşılaşacağımız manzara açıkça ortadadır. Suriye’de vermediğimiz savaşı yarın Şırnak, Mardin, Gaziantep’te, Hatay’da vermek zorunda kalırız.

'BU TERÖRİSTLERİN ÇOĞU ÜLKEMİZE YÖNELECEKTİR'

Suriye’de verdiğimiz mücadeleyi başarıyla sonuçlandıramazsak bu teröristlerin çoğu ülkemize yönelecektir. Aynı şekilde Suriye’de ülkemize düşmanlığı temel misyon edinmiş bir rejim varken biz burada nasıl huzurla yaşayabiliriz? Öyleyse Suriye’de verilen mücadelenin hepimizin geleceğiyle ilgili olduğunu hepimizin görmesi ve kabul etmesi gerekiyor. Türkiye’nin Suriye’de ne iş var sorusu aslında Türkiye terör örgütlerine ve kendine düşman bir rejime teslim olmalı önerisini bize tavsiye ediyorlar. Soruyorum; terör örgütlerine teslim mi olalım?

'HANGİ BEDELİ ÖDEMEMİZ GEREKİYORSA ÖDEYECEĞİZ'

Ülkemize devletimize vatanımıza sık sıkıya sahip çıkacak bekamız için nerede hangi mücadeleyi vermemiz gerekiyorsa verecek hangi bedeli ödememiz gerekiyorsa ödeyeceğiz. Bu mücadelede şehit düşen her evladımızın acısı yüreğimizi dağlıyor.

'2 BİNİN ÜZERİNDE REJİM UNSURU ÖLDÜRÜLDÜ'

Hamdoslun şehitlerimizin kanlarını yerde bırakmıyoruz bırakmayacağız. 2 binin üzerinde rejim unsuru öldürülürken aralarında 94 tank, 37 obüs topu, 28 çok namlulu roket atarın da bulunduğu 300’e yakın araç-gerek imha edilmiştir.

'SONUÇLARINA DA KATLANACAKLAR'

Dün akşam itibariyle 7 kimyasal ürünlerin olduğu depo patlatılmıştır. İşin bu noktaya gelmesini asla arzu etmezdik ama madem ki bizi buna zorladılar sonuçlarına da katlanacaklar.

'HERKES BİZE DESTEK VERMEK İÇİN SEFERBER Mİ OLACAK?'

Ülkemizdeki ve sınırlarımızdaki milyonlarca Suriyeli gül oynaya evlerine mi dönecekler? Türkiye'nin etrafındaki kuşatma kalkacak ve herkes bize destek vermek için seferber mi olacak? Yoksa Suriye içinde tuttuğumuz sorunların daha biz soluklanmadan peşimizden sınırlarımıza dayandığımı mı göreceğiz!

'ŞU ANDA BUNLAR BURALARDA TERÖR ESTİRİYORLAR'

Dün Putin ve Trump’a da söyledim bize verilen söz neydi YPG’yi PYD’yi bu bölgelerden çıkaracaklardı. Çıkaramadılar. Şu anda bunlar buralarda terör estiriyorlar. Bunları her iki liderle de paylaştım. ‘Hayır çıkardık’ diyemiyorlar ama biz yazılı sözleşmemizde bunun özünü aldık. Altında imzaları var. Bu sözlerini yerine getiremediler. Biz gereğini yapıyoruz ama onlar gereğini yapamıyorlar. Teröristler her fırsatta harekât bölgelerimize saldırıyor veya sızmaya çalışıyor.

'AB SÖZÜNDE DURMALI'

Terör örgütlerine binlerce TIR yardım yapanlar rejim çok ciddi manada her şeyi yine bu ülkelerden alırken kimse Türkiye’ye yine bu konuda herhangi bir destek veriyor ne de bu mültecilerle ilgili. AB sözünde durmalı. Biz hepsini besleyemeyiz. Merkel'e büyük rakamlarla sözünüz var dedim. Bana 25 milyon diyor. Sen al mültecileri ben sana 100 milyon vereyim.

'25-30 BİNİ BULABİLİR'

Bu sabah itibariyle yaklaşık 18 bin oldu kapıları zorlayıp geçenler ama bugün 25-30 bini bulabilir. Biz bu kapıları bundan sonraki süreçte kapatmayacağız.İnsansız deniz altını da yapacağız. Daha da ileri gidiyoruz. Zihinsel tamam bunun dışındaki adım da atılacak.

'EN UFAK BİR YERDEN DESTEK GELMİYOR'

Bir ülkenin iddialarını hayata geçirebilmesinde en önemli unsurların başında ekonomik gücü geliyor. Biz içeriden dışarıdan battık bittik falan bunların hepsini söylüyorlar böyle bir dönemde biz bu mücadeleyi de sürdürüyoruz. En ufak bir yerden destek gelmiyor. Ama biz madde imkanlarımızla bu yola devam ediyoruz. Türkiye 2013 yılından beri yaşadığı 2018’de de tarihinin en sinsi saldırılarına maruz kaldığı ekonomik sıkıntılarını çözme yolunda karalı adımlarla yürüyor.

'TURİZM GELİRİ BEKLİYORUZ'

Bu yılın ocak ayında yeni bir rekora imza attık Ülkemize ocak ayına gelen yabancı turist sayısı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 16’dan fazla artarak 1,8 milyon kişiye ulaştı. İnşallah bu yıl toplam 58 milyon turist 41 milyar dolar turizm geliri bekliyoruz."

T-24

ETİKETLER

Editörün Seçimi