Erdoğan’dan FETÖ açıklaması: Doğrusu ben de görüştüm, bunu kaçırmama gerek yok

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir gün gecikmeli gerçekleştirdiği partisinin grup toplantısında konuşuyor.

FETÖ’ye ilişkin tartışmalara değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nu hedef aldı. Erdoğan, “FETÖ'nün bu ülkede anlaşamadığı görüşemediği tek lider Erbakan Hocamızdır. Erbakan Hocamızdan nefret ederdi. Hiçbir zaman da bir araya gelmemişlerdir. Şimdi Erbakan Hocamla beraber olduğunu iddia eden malum zat onun müritleriyle beraber yürüyor. İsmen zikretmem israf oluyor. Her gün birileri çıkıp FETÖ konusunda ahkam kesmeye çalışıyor. Allah diyen kitap diyen namaz kılan eşi başörtülü kim varsa onu tafsiye etmenin yollarını arıyor” dedi.

‘BAŞBAKANLIĞIM DÖNEMİNDE YAŞ’TA ÖNÜME TEK BİR FETÖ’CÜ DOSYASI GELMEDİ’

Erdoğan, TSK’da FETÖ’cülerin neden tasfiye edilmediğiyle ilgili de “Başbakanlığım boyunca YAŞ'larda önüme tek bir FETÖ'cünün dosyası gelmedi” ifadelerini kullandı.

AKP Genel Başkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Meydanı demokrasinin kendilerine sunduğu zemini yalanlarıyla milleti zehirlemek için kullananlara asla bırakmayacağız. Türkiye'nin terörle mücadeleden ekonomi alana kadar her alanda mücadele verdiği şu dönemde ülkenin dikkatini dağıtıp enerjisini dağıtmaya çalışanlara fırsat vermeyeceğiz.” 

‘DOĞRUSU BEN DE GÖRÜŞTÜM’

Erdoğan CHP’nin FETÖ’nün en büyük yandaşı olduğunu savunarak, “CHP'nin bir anda karşımıza en büyük FETÖ yandaşı olarak karşımıza çıktı. Hükûmetlerimiz döneminde ülkede bizim gibi düşünmeyen herkes gibi bunlara hukuk ve hakkaniyet sınırları içinde yaklaştık. Doğrusu ben de görüştüm. Bunu kaçırmama gerek yok. Ama Erbakan Hocamın bunlarla ilişkisi olmadığını da az önce ifade ettim” dedi.

‘İLK ZAMANLAR KENDİ ÇEVREMİZE DAHİ ANLATIRKEN ZORLANDIK’

Erdoğan sözlerinin devamında FETÖ ile mücadeleye başlamalarına ilişkin "Süreç 2010'da başladı. İlk zamanlar bu yığının oluşturduğu tehdidi kendi çevremize dahi anlatmakta zorlandığımızı biliyorum. Hem siyasette hem bürokraside hem de nazımızın geçtiği sivil toplum yapılarında tespit ettiğimiz FETÖ'cüleri süratle tasfiye etmeye başladık” açıklamasında bulundu.

KILIÇDAROĞLU’NA: KONTROLLÜ DARBE EVET, KONTROLÜ SİZDE

FETÖ tartışması üzerinden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na eleştirilerde bulunan Erdoğan, “Bu şahsın evinin ve cüzdanının en gizli köşesinde 1 dolarlık bir banknot saklayıp saklamadığını da merak etmiyor değilim. Benim orada korumalarım gazi oldu. Bay Kemal senin bunlardan haberin var mı? O sat komandoları hepsi yakalandı. Ama bir kısmı Yunanistan'a kaçtı. Bana da adaya gitmemi tavsiye edenler oldu. Ben de o kardeşimize 'Bu topraklarda doğrum, bu topraklarda öleceğim' dedim. Eğer 15 dakika gecikme olsaydı bunlar bizi oralarda vuracaklardı. Ama biz o 15 dakika farkla helikopterimiz kalktı, Dalaman'a oradan da İstanbul'a ulaştık. Ey Kılıdçaroğlu sen hala milleti aldatmakla uğraşıyorsun. Kontrollü darbe evet, kontrol sizde.” İfadelerini kullandı.

‘KILIÇDAROĞLU’NUN FETÖ İLE İLİŞKİSİ 15 TEMMUZ’DA ZİRVEYE ÇIKTI’

Erdoğan, Kılıçdaroğlu ile ilgili eleştirilerine “Şayet darbe başarılı olsaydı ertesi gün Kılıçdaroğlu milletin karşısına hangi sıfatla çıkartılacaktı. Kılıçdaorğlu'nun FETÖ ile ilişkisi 17-25 Aralık İle hızlanmış 15 Temmuz'un ardından da zirveye çıkmıştır. Her şey gibi siyasi duruşunun da yalan olması tabiidir. Çünkü nice ulusalcı, milliyetçi, liberal, Kemalist diye hatta nice şu veya bu İslami ekolden diye bilinen ismin aslında su katılmamış bir FETÖ'cü çıktığını gördük. Kemal Kılıçdaroğlu için de aynı endişenin içindeyim” sözleriyle devam etti.

‘GEZİ PARKI OLAYLARININ MASUM BİR TARAFI YOK’

Erdoğan Gezi Parkı olaylarına ilişkin “hadisenin en küçük bir masum tarafı yok” ifadesini kullanarak “Taksim'deki Gezi Parkı'nda güya ağaç ve çevre hassasiyeti bahanesiyle başlayan olaylar millete ve devlete karşı sivil bir darbe halini almıştı. Bay Kemal 'aydınlık gençler' diyor. Bunlar aldatılmış gençler. O gençlere çevreci sıfatı verilerek bu ülkede milyonlarca ağaç diken bir iktidara ağaç sökme yaftası yapanlara ben sadece lanet okurum. Çağrıyı yapıyor mu Bay Kemal, yapıyor. Oraya avanesini topluyorlar. 3 ay boyunca kimi büyükşehirlerimizin meydanlarının yakılıp yıkıldığı bu hadisenin en küçük bir masum tarafı yoktur” dedi.

‘SOROS’UN TÜRKİYE AYAĞI İÇERİDEYDİ, BİR MANEVRAYLA BERAAT ETTİRMEYE KALKTILAR’

Gezi davasında beraat edildikten sonra FETÖ soruşturması kapsamında hakkında gözaltı kararı çıkartılan Osman Kavala için ise Erdoğan, “Kimin ne olduğunu bilmeniz açısından bu çok önemli; bakınız bunlar masum bir ayaklanma hadisesi değildir. Bunlar ciddi manada perde arkasında Soros türü bazı ülkeleri ayaklandırmak suretiyle oraları karıştıran tipler vardır. Onun da Türkiye ayağı malum içerideydi. Bir manevrayla dün onu beraat ettirmeye kalktılar. Onunla beraber başkaları da bun işin içinde” şeklinde konuştu.

‘BİR GECE ANSIZIN GELEBİLİRİZ, İDLİB'DE BİR HAREKÂT AN MESELESİDİR’

İdlib'deki gelişmelere de değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Son günlerde kasıtlı bir kampanya ile karşı karşıyayız. İdlib'de artık son uyarılarımızı yapıyoruz. Ama şu ana kadar arzu ettiğimiz aşamaya gelmedi. Bir gece ansızın gelebiliriz. İdlib'de bir harekât an meselesidir” dedi.

Erdoğan, “Avrupa Birliği'nin Libya ile ilgili olarak herhangi bir karar alma yetkisi yoktur. AB, durumdan vazife çıkarmanın gayreti içerisindedir. Oradan da kendine bir vazife çıkarıyor. Bu yetkiyi nereden alıyorsun? Böyle bir yetkin yok. Türkiye'nin konumu farklı. Ne pahasına olursa olsun İdlib'i hem Türkiye hem de bölge halkı açısından güvenli bir yer haline dönüştürmekte kararlıyız” ifadelerini kullandı.

AKP’YE GEÇEN 5 BELEDİYE BAŞKANINA ROZETLERİNİ TAKTI

Erdoğan, partilerinden istifa ederek AKP’ye geçen 5 belediye başkanına rozetlerini taktı. AKP’ye geçen belediye başkanları şöyle:

Afyon Bolvadin Belediye Başkanı Fatih Kayacan,

Bilecik Pazaryeri Belediye Başkanı Zekiye Tekin'e,

Bilecik Osmaneli Belediye Başkanı Münir Şahin,

Sakarya Pamukova Belediye Başkanı İbrahim Güven,

Siirt Baykan Veyselkarani Belediye Başkanı Murat Akgün.

ETİKETLER

Editörün Seçimi