Erdoğan’dan Macron’a tepki: Önce sen kendi beyin ölümünü bir kontrol ettir

İstanbul Maltepe’de Marmara Üniversitesi Recep Tayyip Erdoğan Külliyesi Temel Atma Töreni’nde konuşan Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasında Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a tepki göstererek “Sayın Macron önce sen kendi beyin ölümünü bir kontrol ettir. Türkiye’yi NATO'dan çıkarmak senin haddine mi? “ ifadelerini kullandı.

‘SKOR AMAÇLI HAREKET ETMEDİK’

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları:

“Ülkemizdeki üniversite sayısını 76’dan 207’ye çıkarırken sadece skor amaçlı hareket etmedik. En köklüsünden en yenisine kadar, tüm üniversitelerimizin yüksek öğrenimden beklediğimiz işlevleri yerine getirebilecek anlayışa, donanıma, altyapıya sahip olması için de çalıştık.

‘ÜLKEMİZİN EN BÜYÜK GURURU’

Üniversitelerimizin başarıları ülkemizin en büyük gururu, övünç kaynağı olmalıdır. Cumhurbaşkanı olarak bu konuda üzerimize düşen her türlü görevi yerine getireceğiz.

‘ASIL İŞ HOCALARIMIZA DÜŞÜYOR’

İlk 500, ilk 100 listelerinde ülkemizden bir elin parmağı kadar değil göğsümüzü kabartacak düzeyde üniversitelerin yer almasını bekliyoruz. Asıl sorumluluk, asıl iş hocalarımıza düşüyor. Tüm hocalarımıza güveniyorum.

‘BU COĞRAFYA HER DEĞERİ KUCAKLAMA KÜLTÜRÜNE SAHİP’

Bu coğrafya, inancıyla ilgili hassasiyetlerine dokunulmaması şartıyla her imkanı, her değeri, her birikimi kucaklama kültürüne sahiptir.

‘ÜLKEMİZİN GEÇMİŞTE YAŞADIĞI KRİZLERİ DE MİLLETİMİZE MAL EDEMEYİZ’

İslam dünyasının sıkıntılarının sebebi nasıl İslam değilse, ülkemizin geçmişte yaşadığı krizleri de milletimize ve kültürümüze mal edemeyiz.

‘BİLİM DİYE YUTTURMUŞ BİR ZİHNİYETİN ÜZERİMİZE KARABASAN GİBİ ÇÖKMÜŞ OLMASI’

Başımıza gelenlerin nedeni son birkaç asırdır medeniyet ufkunu yitirmiş, öz güvenini kaybetmiş, Batı karşısında ezik, kendi kültürüne karşı nobran, kendisi üretmek yerine kopyalamayı bilim diye yutturmuş bir zihniyetin üzerimize karabasan gibi çökmüş olmasıdır.

‘TÜRKİYE, SON 17 YILDA HER KONUDA ÇOK FARKLI BİR KULVARA GİRMİŞTİR’

Türkiye, son 17 yılda yaşadığı büyük dönüşümün ardından sadece bilim alanında değil her konuda çok farklı bir kulvara girmiştir.

Üniversitelerimizden beklentimiz, medeniyet davamızı her türlü ön yargıdan arınmış olarak, insanlığın tüm birikimini kullanarak güçlendirmeyi yükseltmeleri ve yüceltmeleridir.

‘BAZI ÜLKELER TÜRKİYE’NİN EGEMENLİĞİNİ KORUMASINA TAHAMMÜL EDEMİYOR’

Türkiye ile ilgili hazım sorunu yaşayanları görüyoruz. Daha NATO liderler zirvesine gitmeden birileri bir şeyler konuşmaya başladı. Hiç risk almayan bazı ülkeler Türkiye’nin egemenliğini korumasına tahammül edemiyor.

‘TÜRKİYE’Yİ NATO’DAN ÇIKARMAK SENİN HADDİNE Mİ?’

Fransa Cumhurbaşkanının açıklamaları hastalıklı, sığ anlayışın örneklerinden biridir. Ne diyor? NATO’nun beyin ölümü gerçekleşmiştir. Önce kendi beyin ölümünü bir kontrol ettir. Çünkü bu ifadeler senin türündeki beyin ölümü gerçekleşmiş olanlara yakışır. Sen bir defa NATO’ya karşı yerine getirmeye gereken neticelerini yerine getir. Hava atmaya gelince hava atıyorsun. Türkiye’yi NATO’dan çıkarmak senin haddine mi?”

MACRON NE DEMİŞTİ?

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un The Economist'e 21 Ekim'de verdiği bir röportaj yayımlandı.

Macron dergiye verdiği mülakatta "Şu anda yaşadığımız durum NATO'nun beyin ölümüdür" ifadelerini kullandı.

ETİKETLER

Editörün Seçimi