Yaşlı Hakları Derneği'nden Fahrettin Koca'ya tepki

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın önceki gün yaptığı açıklamadaki 'Hepsi yaşlı 30 hastamızı kaybettik' ifadesine tepki gösteren Yaşlı Hakları Derneği, "Kovid-19 olunca yaşlıların ölmesi normal" diye algılanmaz mı? diye sordu.

'HEPSİ YAŞLI'

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca önceki gün yaptığı açıklamada "Bugüne kadar toplam 20 bin 345 test yapıldı, 1236 tanı kondu, hepsi yaşlı 30 hastamızı kaybettik. Hastalık ülkemizde yokken, 'yok' dedik. Şimdi gün gün durumu açıklıyoruz. Şeffaflığımızla sizi tedbire de davet ediyoruz. Tedbirli olalım. Bu ülke, bu tehdide yenik düşmeyecek." ifadelerini kullanmıştı.

'KORONA YAŞLI HASTALIĞI DEĞİL'

Yaşlı Hakları Derneği'nden Bakan Koca'nın 'Hepsi yaşlı 30 hastamızı kaybettik' ifadesine tepki geldi. Dernek, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Hepsi yaşlı ne anlama geliyor? "COVID19 olunca yaşlıların ölmesi normal" diye algılanmaz mı? bu ifadeyi iyi niyetle ve yaşlıları evde kalmaya ikna için kullanıyor. Aynı ifade, gençler tarafından "bize bir şey olmaz" diye algılanmaz mı? Endişeliyiz! Korona yaşlı hastalığı değil. Yaşlılarda çok daha ağır seyreden, ölümcül olabilen bir hastalık. Bütün vakaların yaş dökümü, coğrafi dağılımı açıklansın ve en önemlisi, test yaygınlaştırılsın. Durumumuzu bütün gerçekliğiyle görelim."

Tükenmez Haber

ETİKETLER

Editörün Seçimi