Garo Paylan’dan ‘azınlık vakıflarının seçim yönetmeliği’ için soru önergesi

Fotoğraf: HDP

HDP vekili Garo Paylan, azınlık vakıflarının yönetim kurullarının seçim yönetmeliğinin yedi yıldır yayınlanmamasını meclis gündemine taşıdı.

Azınlık vakıflarının yönetim kurullarının seçimlerini düzenleyen yönetmelik, 19 Ocak 2013 tarihinde iptal edilmişti.

Yedi yıldır azınlık toplumlarının yoğun taleplerine ve sunulan çözüm önerilerine rağmen yeni bir seçim yönetmeliği hükümetinizce yayınlanmadı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, konuyla ilgili Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy'un yanıtlaması isteğiyle bir soru önergesi verdi.

'VAKIF YÖNETİMLERİ ZAYIFLADI'

"Seçimsiz geçen yedi yılda, azınlık vakıflarının yönetimleri ölüm ve istifalar nedeniyle zayıfladı. Beyoğlu Üç Horan Ermeni Kilisesi Vakfı gibi önemli vakıflar, topluma sandıkta hesap vermeden, yalnızca iki kişi tarafından yönetilmektedir" diyen Paylan şöyle devam etti:

"Çocuklarımızın geleceğini belirleyen tarihi okullarımızı yöneten bu vakıf yönetimi, eğitimciler hakkında aldığı kararlarla Ermeni toplumunda infial yaratmıştır.

'SEÇİM SORUNUNU ÇÖZEMEDİLER'

Sandık denetimi, demokratik bir toplumun olmazsa olmazıdır. Seçimsiz geçen son yedi yılda, sizden önce beş Bakan, seçim sorununu çözeceklerine dair söz vermişlerdi. Ancak çözmediler.

Siz de geçtiğimiz yıl azınlık vakıf seçimleri meselesi ile ilgili, TBMM tutanaklarına yansıyan şekilde 'yakın zamanda çözeceğiz' açıklamasını yaptınız. Azınlık vakıfları bu vaadinizin gereğini bekliyorlardı.

Ancak bugüne kadar bir yönetmelik yayınlanmadı.

Seçimsizlikten dolayı yaşadığımız güncel sorunun 'çözümü' için, Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi Vakfı Başkanı, Beyoğlu Üç Horan Ermeni Kilisesi Vakfı'na kayyım olarak atanmak için Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne yazı yazmıştır."

'HANGİ GEREKÇEYLE 7 YILDIR YAYINLANMIYOR'

"Azınlık toplumlarının sorununu çözecek olan, kayyım değil seçimdir" diyen Paylan şu soruları surdu:

  • Azınlık Cemaat vakıflarının Yönetim Kurulu seçimlerini düzenleyen yönetmelik, hangi gerekçe ile yedi yıldır yayınlanmamaktadır?
  • Azınlık cemaat vakıflarının Seçim Yönetmeliği ne zaman yayınlanacaktır?
  • Bir azınlık vakıf yöneticisini, başka bir azınlık vakfına kayyım olarak atayacak mısınız?
  • Azınlık vakıflarının sorununu çözecek seçim gibi demokratik bir yöntem varken, kayyım olmayı talep eden Vakıf Başkanın talebini yerine getirecek misiniz?

Bianet

ETİKETLER

Editörün Seçimi