HDP, 1 Haziran’da ‘Demokrasi İnşa Etme Belgesi’ni açıklayacak

HDP Merkez Yürütme Kurulu’nun (MYK) son toplantısında “ortak mücadele hattı” tartışması yürütüldüğü ve 1 Haziran’da ‘Demokrasi İnşa Etme Belgesi’ni açıklayacağı belirtildi.

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Alican Önlü, 'topyekûn faşizm' karşısında demokrasi güçlerinin klasik yol ve yöntemlerle duramayacağını belirterek, "Klasik yöntemlerle yeniyi inşa edemeyiz. O yüzden yeni bir dönem başlatıyoruz. Tüm demokrasi güçleriyle ortak bir mücadele zemini oluşturacağız" dedi

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Alican Önlü, “topyekûn faşizm” karşısında demokrasi güçlerinin klasik yol ve yöntemlerle duramayacağını belirterek, buna karşı 1 Haziran’da “Demokrasi İnşa Etme Belgesi” açıklayacaklarını söyledi.

‘YEŞİL FAŞİZM’ DÖNEMİ

Mezopotamyaajansı’dan Berivan Altan’ın haberine göre, Önlü Türkiye’nin kuruluşundan bu yana en derin krizi yaşadığını belirterek, “AKP’nin salgın sürecinde kayyım politikasını devreye koyması ve demokrasi güçlerini devre dışı bırakması, bu yönetme biçimidir. İktidar; ‘seçseniz de yerel yönetimi kazansanız da boştur’ demeye çalışıyor. Toplumda moral yıkmak, direnme azmini kırmak istiyor. Sadece Kürtlere değil, demokrasi güçlerine bir saldırı var. Her dönemin bir faşizan karakteri var. Bu dönem ‘yeşil faşizm’ dönemidir” dedi.

‘DEMOKRASİ İNŞA ETME BELGESİ’

 Önlü, tanımladığı “topyekûn faşizm” karşısında demokrasi güçlerinin klasik yol ve yöntemlerle duramayacağının altını çizdi. Önlü, yeni döneme cevap olabilmek için “Demokrasi İnşa Etme Belgesi”, “eylem hattı” ve “inşa etme” olarak 3 başlıkta harekete geçeceklerini söyledi. Önlü, şöyle devam etti: “Uzun zamandır parti olarak, ‘faşizmi nasıl durduracağız, bunun yol, yöntem ve eylem hattı nedir, yeni dönem inşası nasıl olmalıdır’ gibi tartışmalar yürüttük. İlk hamle olarak, Eş Genel Başkanlarımız 1 Haziran’da, İstanbul’da ‘Demokrasi İnşa Etme Belgesi’ açıklayacak. Türkiye’deki tüm halklara, topluluklara ve farklılıklara, faşizmi durdurmanın ve demokrasiyi ortak inşa etmenin belgesini açıklayacağız.”

‘YENİ DÖNEMİ BAŞLATIYORUZ’

 Eylem hattıyla toplumun örgütlenmesini sağlayacaklarını dile getiren Önlü, “Klasik yöntemlerle yeniyi inşa edemeyiz. O yüzden yeni bir dönem başlatıyoruz. Yeni dönem, yeni muhalefet ve yeni eylem tarzı. Yeni bir inşa mantığını esas alıyoruz. HDP olarak örgütümüzü, derleyip, toparlayacağız. Tüm demokrasi güçleriyle ortak bir mücadele zemini oluşturacağız. Topyekûn saldırıya karşı topyekûn mücadele ve direniş gerekir. Bunun içinde herkesi bu sürece katmamız gerekiyor. En esas olan şudur; direnme, mücadele ve inşa etme. Mücadeleyi toplumsallaştırmamız ve yerelleştirmemiz gerekiyor. Demokrasi ve ittifak güçleriyle yaygınlaştırılıp, alana indirilmesi gerekiyor” diye belirtti.

1 HAZİRAN DAVETİ

 Önlü, partilerine dönük eleştirilerin muhataplarına da şu çağrıyı yaptı: “1 Haziran’da açıklayacağımız Demokrasi İnşa Etme Belgesi sonrası sürece davet ediyoruz. ‘Gelip HDP’ye dahil olun’ demiyoruz. Aydın yanıyla, kalemiyle, yazısıyla, sanatıyla kendi cephesinde bu sürece dahil olunabilir. Faşizmin gelmiş olduğu nokta artık bir fikri tartışmayı, tespitleri, köşe yazısını, sosyal medyada paylaşımıyla faşizmden çıkılmaz. Böyle düşününler faşizmin geldiği noktayı ya algılamıyorlar ya da bu noktadan etkilenmiyorlar. Bütün her şeyi HDP’nin üstüne yüklemek de faşizmi geriletmez.”

 

ETİKETLER

Editörün Seçimi