HDP Batman il binasına polis baskını: Eş başkanlar gözaltına alındı

HDP Batman İl Binası'na yapılan polis baskını sonucunda Batman İl Eş Başkanları Ömer Kulpu ve Fatma Ablay gözaltına alındı. Yaklaşık 2 saat süren aramanın ardından bina içerisinde bulunan posterler ve dijital materyallere el konuldu.

'HER ŞEYE EL KONULDU'

Gözaltıların ardından polis il binasından ayrılırken, yaşananlara tepki gösteren partililer ve parti yöneticileri ile birlikte açıklama gerçekleştirildi. Açıklamaya HDP’li vekiller Mehmet Rüştü Tiryaki, Nejdet İpekyüz ve Ayşe Acar Başaran da katıldı. Açıklamada konuşan Başaran, siyasi partilerin sadece Anayasa denetimde olduğunu ifade ederek, “Arama kararı çerçevesi belli olmasına rağmen parti binamız talan edildi. Bilgisayar kasalarından kitaplara kadar her şeye el konuldu. İki eş başkanımız gözaltına alındı” dedi.

'AKP SİYASET YAPILMASINI İSTEMİYOR'

Başaran, devamında şunları kaydetti:

"AKP, partimizi kriminalize etmeye çalışmaktadır. AKP iktidarı uzun süredir kravatlı, sivil görünümlü darbe rejimini uyguluyor. Batman’da yaşananlar bunun göstergesidir. Hukuk devletlerinde siyasi parti anayasasının denetimindedir. AKP siyaset yapılmasını istemiyor. Karşısında direnenleri polis ve zor gücü ile sindirmeye çalışıyor"

‘YENİLGİYE TÜM TÜRKİYE ŞAHİTLİK EDECEK’

İktidara seslenen Başaran, “Siz gerçekten demokratik siyaset kulvarında mücadele etmek istiyorsanız biz varız. Ama üzerimize saldığınız polis güçlerini kenara çekin. Eğer gücünüz varsa, bu halka ifade edebilecek söyleyeceğiniz tek bir sözünüz varsa buyurun ama bu düşüşünüzün resmidir. Yenilgiye bütün Türkiye’ye şahitlik edecek” sözleriyle tepki gösterdi. 

MA

ETİKETLER

Editörün Seçimi