HDP Diyarbakır İl Başkanı: Çalışmalarımızı geçici olarak başka bir binada yürütüyoruz

HDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Zeyyat Ceylan, bazı basın yayın organlarında “Çocukları için eylem yapan ailelerin baskısı sonucu HDP Diyarbakır’da kepenk kapatmak zorunda kaldı” şeklinde yer alan haberlere tepki gösterdi.

Konunun çeşitli basın kuruluşlarında farklı yansıtıldığını söyleyen HDP Diyarbakır İl Başkanı Zeyyat Ceylan, Independent Türkçe'de yayınlanan haberle ilgili konuştu: 

Olası provokasyonların önüne geçmek için çalışmalarını başka bir binada sürdürme kararı aldıklarının altını çizen Ceylan, haber başlığında kullanılan “kepenk kapatma” ifadesi hakkında: "Bu söylem üzerinden ‘havuz medyası’ sadece kepenk kelimesini kullanarak, arşivden de bir kepenk fotoğrafı ekleyerek, ailelerin çabası HDP’ye kepenk indirdi gibi aslı astarı olmayan, kirli bir haber paylaşmıştır. Her şeyden önce bunun yalan olduğunu belirtmek isterim. HDP, kepenk kapatacak bir parti değildir. Kimse HDP’nin kepengini indiremez, HDP’ye de kepenk kapattıramaz." dedi. 

HDP Diyarbakır İl Eş Başkanı “Bize gelen basın mensuplarının taleplerini, yaşanan süreci objektif şekilde kamuoyuna aktarma temelinde geri çevirmiyoruz ve dürüst bir şekilde de paylaşımlarda bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.

HDP: EYLEM YAPAN AİLELERİ DESTEKLEDİK

HDP İl Örgütü önünde oturma eylemi yapan ailelerle yaşanan süreci de anlatan Ceylan, ailelerin eylemine insani boyutuyla saygı duyduklarını, hatta desteklediklerini hatırlattı. 

İnsan Hakları Derneği ve İnsan Hakları Vakfı nezdinde girişimlerde bulunduklarını söyleyen HDP’li Ceylan, “Mecliste yapılabilecekleri ailelere paylaşmamıza rağmen hükümet, biz onları meşrulaştırmayacağız şeklinde açıklama yaptı” dedi ve ekledi: "Biz zaten meşru bir partiyiz. Ailelerle ilgili daha sonra şu kanaate vardık. Rojava’ya yönelik saldırı sürecinde ailelerin desteklediğini gözlemledik. Kendi çocuğunun hayatı ile ilgili bir kaygı duyan bir anne nasıl olur da ölen başka bir annenin çocuğu için alkış tutar veya destekleyen bir tavır sergileyebilir. Kamera kayıtlarına yansıyan durumlar var. “Biz HDP’yi çalıştırtmayız, çalışmalarınızı engelleyeceğiz, HDP’yi yakacağız” şeklinde… Ayrıca yönetici arkadaşlarımıza, aktivistlerimize, partimize gelip giden arkadaşlarımıza hakaretler, küfürler… Buna rağmen sabır ve metanetle bu süreci yürütmeye ve yönetmeye çalıştık.  Gelinen nokta itibariyle bize yönelik bir tiyatro ve senaryonun uygulandığı, kriminalize etmeye dönük bir çabanın olduğu kanaatine vardık."

'MÜCADELEMİZ BİNA İLE SINIRLI DEĞİL'

HDP'nin siyaseti bir hareket olduğunu ve hak mücadelesi yürüttüğünü vurgulayan Ceylan, toplantılarını başka bir binada yaptıklarını belirtti. “HDP güçlü ve halkın sahiplendiği, 2 milyon nüfusu olan bir kentte yüzde 70-80 oranında oy alan bir partidir” diyen Ceylan, “Biz evlerde, sokaklarda, köy meydanlarında çalışmalarımızı yürütebilen bir partiyiz” ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

3 Kasım Pazar günü “HDP Diyarbakır’da geçici olarak kepenk indirdi” başlığıyla yayınlanan haberde HDP Diyarbakır İl Başkanı Zeyyat Ceylan, “Ailelerin provoke edileceği zemini ortadan kaldırmak için binamızı pasif durumda tutma kararı aldık.

Faaliyetlerimizi başka ilçe örgütlerimizde yürütüyoruz. Böylece HDP İl Örgütü, geçen iki aylık süreçte birkaç kez karşı karşıya geldikleri ailelerle yeni bir tartışma yaşanmaması için buradaki faaliyetlerini geçici olarak durdurdu” ifadelerini kullanmıştı. 

ETİKETLER

Editörün Seçimi