HDP'li Kaplan: Salgına karşı örnek çalışmalar yapan belediyelere kayyum atadılar

Necmi ŞAHİN


TÜKENMEZ HABER - İçişleri Bakanlığı'nın  HDP’li Batman, Silvan, Lice, Ergani ve Eğil belediyelerine kayyum atamasıyla birlikte belediye eş başkanları gözaltına alındı. Belediye binaları da polis ablukasına alındı. 31 Mart yerel seçimlerinde 3 büyükşehir, 5 il, 45 ilçe ve 12 belde olmak üzere toplam 65 belediye kazanan HDP'nin 3 büyükşehir, 2 il, 29 ilçe ve 3 belde belediyesine kayyum atanmış oldu.

Son kayyum atamalarını Tükenmez Haber’e değerlendiren HDP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Salim Kaplan, resmi anlamda bir tebligat yapılmadığını ancak daha önceki kayyum atamalarının da benzer yollarla yapıldığını belirtti. Kaplan, “Şu anda belediyeler abluka altında medyaya dört belediye şeklinde yansıdı ancak Eğil Belediyesi de var. Toplam 5 belediye var. Belediye eş başkanlarımız gözaltında. Resmi bir tebligat olmamasına rağmen büyük ihtimalle önünüzdeki saatlerde gözaltındaki arkadaşlarımıza tebligat yapılacaktır” dedi. 

‘İKTİDAR GÜNDEMİ DEĞİŞTİRMEK İSTİYOR’

Koronavirüs salgını nedeniyle belediyelerin çalışma yürüttüğünü ifade eden Kaplan, “Bugünkü kayyumları daha önce yapılmış kayyumlar ile bir tutmamak lazım. Tüm dünyanın virüs salgınıyla mücadele ettiği, birçok devletin tutukluları serbest bıraktığı dönemde tüm imkânsızlıklara rağmen Türkiye’de virüse karşı yapmış oldukları çalışmamalarla örnek gösterilebilecek belediyelerimize bunun yapılması ancak iki nedenle açıklanabilir. Birincisi Kürt düşmanlığı, bunun başka bir adı yok. Bir diğer neden de iktidar, salgına karşı alamadığı tedbirler nedeniyle kamuoyunda giderek artan baskı karşısında belediyelerimize kayyum atayarak gündemi değiştirmek istiyor. Ancak bu çok tehlikeli. Çünkü iktidar bir bütün olarak Kürt halkının salgına karşı sağlık hizmetlerini belediyeler eliyle almasının önünü kesiyor” şeklinde konuştu.

‘BELEDİYELERİMİZ SU FATURALARININ ÖDEMESİNİ BİLE ERTELEDİ’

Salim Kaplan, HDP’li belediyelerin koronavirüs salgınına karşı halkın hayatını kolaylaştıracak tedbirler aldığını belirterek şunları söyledi:

“Türkiye’de doğalgaz su ve elektrik faturaları ertelenmediği için PTT önlerinde yüzlerce insanın kuyruk oluşturduğu bir dönemde daha dün akşam partimizin göndermiş olduğu genelge doğrultusunda belediyelerimiz su faturalarının ödemesini bile erteledi. Batman ve Siirt belediyelerimiz sosyal medya hesaplarından duyurdu. Bu daha dün akşam oldu. Ve sabahında kayyum atandı. Belediyelerimiz bütün olanaksızlıklar içerisinde salgına karşı gece gündüz çalıştı. Batman Belediyesi az önce bahsettiğim uygulamaları nedeniyle dün sosyal medyada gündem oldu ve bu sabah kayyum atandı. Doktor olan belediye eş başkanı da gözaltına alındı.”

Batman Belediyesi Eş Başkanı Dr. Mehmet Demir, dün akşam saatlerinde koronavirüsle mücadele kapsamında su faturalarının ödenmesini askıya aldıklarını duyurmuştu:

‘KAYYUM ATANAN BELEDİYELER SALGININ GÖRÜLDÜĞÜ GÜNDEN BERİ DİŞE DOKUNUR TEK ÇALIŞMA YAPMADI’

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Kaplan, salgınla mücadele edilen bir süreçte kayyum atanmasına şu sözlerle tepki gösterdi:

“19 Ağustos 2019’da kayyum atanan 3 büyükşehir belediyelerine baktığınızda koronaviüsün Türkiye’de görüldüğü 11 Mart’tan bu yana dişe dokunur tek bir çalışma yapmadılar. Buna rağmen önceki kayyum döneminden milyonlarca borcu bulunan HDP’li belediyeler imkansızlıklar içinde gece gündüz seferberlik içerisinde. Belediyelerimizin dezenfektan yapmadığı neredeyse tek bir toplu yaşam alanı kalmadı. Son 3 gündür tüm belediye zabıta ve diğer çalışanlarımız anonslarla insanları evlerine geri döndürmek için muazzam bir çaba içerisinde. 65 yaş üstü hastaların hem hijyen hem de gıda malzemelerini ulaştırabilmek adına ciddi bir çalışma içerisindeydiler. Ve salgın sürecinde toplumun dayanışmaya ihtiyacı varken, İran’da gibi ülkelerde dahi siyasi tutuklular tahliye ediliyorken, KHK ile işlerinden edilmiş sağlık emekçilerinin iadesi konuşuluyorken bu kayyumlar ülkeye en az koronavirüs kadar zarar veren iktidar virüsü ile karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor.”

ETİKETLER

Editörün Seçimi