HDP Eş Genel Başkanı Buldan: Kendinizi aklayıp suçu Osman Kavala’ya atamazsınız

Halkların Demokratik Partisi (HDP) 23 Şubat Pazar günü Ankara'da 4. Olağan Kongresini gerçekleştirecek. Kulislere yansıyan bilgilere göre Eş Genel Başkanlar Pervin Buldan ve Sezai Temelli, yeniden aday olacak.

T24’ten Şirin Payzın’a konuşan Pervin Buldan, partisine ilişkin özeleştirilerde bulundu. Buldan, “Türklerle Kürtleri aynı noktada buluşturma konusunda eksik kaldıklarını” söyledi.

Gezi’nin tüm Türkiye halklarına umut olduğunu belirten Buldan, Osman Kavala ve Gezi davasını şu sözlerle değerlendirdi;

“Osman Kavala ne kadar suçluysa tüm Türkiye halkları o kadar suçlu. Devlet içinde Türkiye’nin geleceğine dair kararlar veren bir mekanizma var. Kimin eli kimin cebinde belli değil. Osman Kavala’ya yapılan hukuken, siyasi, ahlaki ve vicdanen kabul edilemez. Bu karar Türkiye’nin tarihine geçecek çok çirkin bir karar. 15 Temmuz darbesinin siyasi ayağını ortaya çıkarıp yargılamadınız. Kendinizi aklayıp suçu Osman Kavala’ya atamazsınız.”

‘FETÖ'NÜN SİYASİ AYAĞI, KOLU, BEYNİ AKP'DİR’

Avrupa Birliği’nin Türkiye’deki yargı ve demokratikleşme konusunda sessiz kaldığını eleştiren Buldan, “Avrupa Parlamentosu, Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler ve AİHM kararlarının uygulanmamasına sessiz kalması Kürtlere, ezilen kesimlere, muhaliflere yaptıkları vicdansızlıktır. Türkiye’nin kendisine çeki düzen verebilmesi, demokratikleşme adımı atabilmesi için AB’den gelecek yaptırımlara ihtiyaç var. AB sessiz kaldıkça Türkiye adım atmayacaktır” ifadelerini kullandı.

Buldan’ın söyleşisinde öne çıkan konu başlıkları şöyle:

‘CHP ÇEKİNGENLİĞİNDEN ÇIKMALI’

Yeni ittifakların olması gerektiğini savunan bir partiyiz. Şeffaf olmalı, açık olmalı, birlikte görüntü vermeli ve hiçbir şeyden korkmamalı. CHP’nin çekingenliğinden çıkması gerek. Cesarete ihtiyaç var bence. Biz kadınlar olarak tiyatro oyununda birlikte bu görüntüyü verdik, bu cesareti gösterdik. Bu cesareti herkesin göstermesi gerek. Bir daha ki seçimlerde daha açık daha şeffaf birlikteliklere ihtiyaç olacağını düşünüyorum.

‘DAVUTOĞLU KONUŞURSA TÜRKİYE’DE YENİ DENGELER ORTAYA ÇIKAR’

Sayın Ahmet Davutoğlu hala AKP’den kopmuş değil. Cesaret kazanmış değil. Sayın Davutoğlu 7 Haziran seçimlerinden sonra yaşanan ve 1 Kasım seçimlerinde tırmanan olaylarla ilgili konuşmalı. Kimin hangi olaylardan sorumlu olduğunu açıklamalı. Davutoğlu geleceğin Türkiye’sinde hükümet olma iddiası taşıyorsa geçmişle yüzleşmesi önemlidir. Konuşursa Türkiye siyasetinde yeni dengeler ortaya çıkar. Sayın Davutoğlu’na çağrı yapmak isterim. Mutlaka konuşmalı.

‘HEPİMİZ SOKAKLARA ÇIKARIZ’

15 Temmuz sonrası siyasi ve sosyal darbe devam ediyor. Bunda CHP’nin de suçu var. Bir askeri darbeye Türkiye halkları izin vermez. Hepimiz çıkarız sokaklara. Seçimle gelen seçimle gider. Kendimiz için söylediğimiz,  AKP için de geçerlidir.

Seçimle gelen bir hükümeti, askeri ya da dışarıdan başka türlü bir müdahale ile kimse deviremez. Biz gerekirse kendi canımızı bile ortaya koyarız; bu ayrı bir şey. Ancak 15 Temmuz’dan sonra yaşanan sosyal darbe yani KHK ile atılanlar, kültürel darbe yani Hasankeyf, siyasi darbe yani seçilmiş siyasetçilerin mahkum edilmesi gibi diğer darbeler devam ediyor ve bunda HDP dışında tüm partilerin suçu var.

Abdullah Gül’ün de cesaretten yoksun olduğunu düşünüyorum. Korkmamalılar. Sorunlara dair çözüm önerilerini cesaretle söylemeliler. Erdoğan’dan artık kimsenin korkmaması gerekiyor. Çünkü Erdoğan bitti.

 

ETİKETLER

Editörün Seçimi