HDP’den Kavala açıklaması: Bu düşman hukukunu Demirtaş kararında görmüştük

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu Sözcüsü Milletvekili Ayşe Acar Başaran, Kavala'nın beraat kararının ardından başka bir soruşturma kapsamında gözaltına alınmasına ilişkin yaptığı açıklamada, "Adaletin içini boşaltanları insanlık affetmeyecektir, Osman Kavala derhal serbest bırakılmalıdır" dedi.

Ayşe Acar Başaran imzasıyla yayımlanan HDP açıklamasında gezi davasında sanıkların beraat etmesine rağmen Osman Kavala için tekrar gözaltı kararı çıkartıldığı hatırlatılarak şöyle denildi:

‘BU DÜŞMAN HUKUKUNU DEMİRTAŞ’IN TAHLİYE KARARI SONRASI TUTUKLANMASINDAN BİLİYORUZ’

“Bizler Türkiye’deki hukuk sistemini ortadan kaldıran bu nefret dolu yargı mühendisliğini, düşman hukuku uygulamasını, Selahattin Demirtaş hakkında tahliye kararı verilmesine rağmen kararın icrasını geciktirip, yeniden bir soruşturma dosyasıyla suç uydurularak tutuklama kararı verilmesinden biliyoruz.

‘ADALETİN İÇİNİ BOŞALTANLARI İNSANLIK AFFETMEYECEK’

Türkiye’de Kürtlere ve tüm muhaliflere karşı çılgınca kin güden, intikam peşinde koşan bu iktidarın hukuksuzluklarının sonu yoktur. Bu iktidar kamusal ve demokratik meşruiyetini tamamen yitirmiştir. Yargıyı kendilerine bağlayarak ve çeşitli komplolarla siyasetçileri rehin alarak ayakta tutmaya çalıştıkları düzenleri parça parça dökülmektedir. Adaletin içini boşaltanları insanlık affetmeyecektir.”

‘KAVALA DERHAL SERBEST BIRAKILMALI’

Açıklamada son olarak “Osman Kavala hakkında alınan bu karar, tüm demokrasi ve barış güçlerinin birlikte mücadele etme isteğini ve kararlılığını pekiştirmektedir. Tüm siyasi rehinelerin özgürlüklerine kavuşması için direnmeye devam edeceğiz. Osman Kavala derhal serbest bırakılmalıdır” denildi.

ETİKETLER

Editörün Seçimi