HDP’li Belediye Eş Başkanı Nazlier'in 15 yıla kadar hapsi istendi

20 Ekim Pazar günü evine yapılan baskınla gözaltına alınıp görevden uzaklaştırılarak tutuklanan Diyarbakır Kocaköy Belediyesi Eş Başkanı Rojda Nazlıer’e 7 yıl 6 ay ile 15 yıl arası değişen hapis istemiyle iddianame hazırlandı. İddianame, Diyarbakır 11. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Nazlıer’in aleyhine iki açık bir gizli tanığın ifade vermesi de dikkat çekti.

GİZLİ TANIK İFADE VERDİ

Mezopotamya Ajansı'nda yer alan habere göre, Pişmanlık Yasası'ndan faydalanan iki tanığın Nazlıer'in gözaltına alınmasından 13 gün önce -8 Ekim 2019'da- Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na verdiği ifadelere dikkat çekilen iddianamede, bir gizli tanığın ise Nazlıer'in tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildiği sırada aleyhine ifade verdiği ortaya çıktı.

ÇELİŞKİLİ İFADELERİ DİKKATLERDEN KAÇMADI

Açık tanıkların ne zaman teslim oldukları, teslim tarihlerinde neden Nazlıer hakkında ifade vermedikleri ve 2 tanığın neden aynı gün aleyhte ifade verdikleri gibi soruların açıkta kaldığı iddianamede, açık tanıkların bazı yerlerde çelişkili bazı yerlerde ise birebir aynı ifadeleri dikkatlerden kaçmadı.

GİZLİ TANIKTAN ALELACELE İFADE

İddianamede, gizli tanık Lice-2019'un 2016 yılında gerçekleşen sevk, lojistik, toplantılardan haberdar olduğunu beyan etmesine rağmen söz konusu olaylar olurken neden güvenlik güçlerine ihbarda bulunmadığı, 3 yıl sonra belediye başkanı seçilen Nazlıer'in tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edilirken alelacele ifade verdiği sorusunun yanıtı ise havada kaldı.

SUÇLAMA KONULARI ARASINDA NE VAR?

İddianamede, Nazlıer'in Newroz'a katılması, açlık grevleri sırasında yaşamına son veren Zülküf Gezen'in taziyesine katılması ve HDP'nin seçim sonuçlarına ilişkin HDP Diyarbakır İl Binası önünde yaptığı programa katılması suçlama konuları arasında.

İLK DURUŞMA 27 OCAK’TA

İddianamede, gizli ve açık tanık beyanları ile Nazlıer'in katıldığı eylem ve etkinlikler birlikte değerlendirildiğinde üzerine atılı "örgüt üyesi olmak" suçunu işlediği değerlendirilerek Nazlıer'in 7 yıl 6 ay ile 15 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması istendi.

İddianameyi kabul eden Diyarbakır 11. Ağır Ceza Mahkemesi, ilk duruşma için 27 Ocak 2020'ye gün verdi.

ETİKETLER

Editörün Seçimi