HDP’li Paylan’dan yok olma tehlikesi yaşayan 16 dil için kanun teklifi

Fotoğraf: HDP

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, 21 Şubat Anadil Günü'nde tehlike altındaki 16 dilin korunması için Meclis’te kanun teklifi verdi.

Dillerin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını belirten Paylan, “Tarih içinde, bu topraklarda var olmuş kadim halklara ait dillerin, gelecek nesillere aktarılamaması ve günden güne yok olması, çoğulculuğu ve kültürel çeşitliliğin getirdiği zenginliği dışlayan hâkim bakış açısının bir sonucudur” dedi.

Dillerin koruma altına alınmasına vurgu yapan Paylan, “Yalnızca bulunduğumuz coğrafya için değil bütün dünya halkları için kültürel ve yaşamsal önem arz eden anadillerin korunması ve yaşatılması adına sorumluluk alınmalı ve etkin politikalar yürütülmelidir” ifadesini kullandı.

‘MEVCUT POLİTİK ANLAYIŞ TÜRKİYE’DELİ DİLLERİN YOK OLMA TEHLİKESİNİ BERABERİNDE GETİRDİ’

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, verdiği kanun teklifinde şu ifadeleri kullandı:

"Ülkemizde var olan tekçi bakış açısı; anayasada yer alan insan haklarına saygılı, demokratik, eşitlikçi ve sosyal hukuk devleti olma iddiasıyla çelişmektedir. Çeşitliliği yok sayan, çoğulculuğu dışlayan, Türkçe dışında, tüm dilleri yok olmaya mahkûm eden mevcut politik anlayış, Türkiye coğrafyasındaki dillerin yok olma tehlikesini beraberinde getirmiştir.

‘UNESCO VERİLERİNE 3 DİL TAMAMEN YOK OLDU’

21 Şubat, Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Teşkilatı (UNESCO) tarafından, “Uluslararası Anadil Günü” ilan edilmiştir. Yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan dillere ilişkin veriler, UNESCO tarafından “Tehlike Altındaki Diller Atlası”nda sıralanmaktadır. Söz konusu diller, risk altında olma durumlarına göre “kırılgan, tehlike belirgin, tehlike ciddi, tehlike ağır derecede ve kaybolmuş dil” olarak sınıflandırılmaktadır. UNESCO Diller Atlasında, Türkiye’de üç dilin tamamen yok olduğu, on beş dil için ise çeşitli seviyelerde yok olma tehlikesi bulunduğu belirtilmektedir. Kapadokya Yunancası, Mlahso, Ubıh dilleri kaybolmuş dil durumundadır. UNESCO’ya göre, Türkiye coğrafyasında bulunan, Batı Ermenicesi, Abhazca, Adigece, Kabar-Çerkes, Zazaca, Abazaca, Hemşince, Lazca, Pontus Yunancası, Romanca, Suret, Gagavuzca, Ladino, Turoyo ve Hertevin dil/lehçeleri ise yok olmak üzeredir.

‘ANADİLLERİN KORUNMASI VE YAŞATILMASI ADINA SORUMLULUK ALINMALI’

Tarih içinde, bu topraklarda var olmuş kadim halklara ait dillerin, gelecek nesillere aktarılamaması ve günden güne yok olması, çoğulculuğu ve kültürel çeşitliliğin getirdiği zenginliği dışlayan hâkim bakış açısının bir sonucudur. Bu bağlamda, yalnızca bulunduğumuz coğrafya için değil bütün dünya halkları için kültürel ve yaşamsal önem arz eden anadillerin korunması ve yaşatılması adına sorumluluk alınmalı ve etkin politikalar yürütülmelidir. Türkiye Devleti, bulunduğu topraklardaki çok kültürlülüğü ve çok dilliliği inkâr etmeyip, bilakis birer değer olarak kabul edip yaşatmaya çalışarak, dünya mirasını korumak adına önemli bir adım atmış olacaktır.”

ETİKETLER

Editörün Seçimi