HDP’li Sancar’dan kayyum açıklaması: İktidar salgını bir fırsat olarak kullanmaya çalışıyor

Fotoğraf: HDP

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, HDP’li belediyelere kayyum atanmasına ilişkin partisinin genel merkezinde basın açıklamasında bulundu. Sancar, “Bütün dünya insanlığı tehdit eden koronvirüs ile mücadele için yöntemler ararken Türkiye'de iktidar bambaşka hesaplar peşinde” dedi.

Sancar sabah saatlerinde Batman, Silvan, Lice, Ergani ve Eğil belediyelerinin polis ablukasını alındığını ve eş başkanların gözaltına aldığını belirterek,”Bakanlıktan henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Ayrıca belediye başkanlarımıza da doğrudan herhangi bir tebligat gerçekleşmedi. Yani bu operasyonun niteliği ile ilgili resmi kaynaklardan bir bilgi kamuoyuna yansımış değil. Ancak geçmişteki tecrübeler de göz önüne alındığında bir kayyım operasyonu ile karşı karşıya olduğumuza dair pek çok veri var. Dileriz böyle bir operasyon değildir. Dileriz iktidar kayyım uygulamasını bu şartlarda yeniden gündeme sokmuyordur” dedi.

‘HALKI DEĞİL KENDİ İKTİDARINI DÜŞÜNEN BİR ANLAYIŞLA KARŞI KARŞIYAYIZ’

HDP Eş Genel Başkanı Sancar, koronavirüs salgını karşısında uyarılarda bulunduklarını ve iktidara önlem alması için çağrıda bulunduklarını belirterek “Ama görüyoruz ki iktidar dayanışma yerine kutuplaştırma politikalarını tercih ediyor. Bu, iktidarın insanlığı tehdit eden büyük tehlikeler karşısında bile öncelikle kendi bekasını düşündüğünü gösteriyor. Halkı değil kendi iktidarını düşünen, iktidarını nasıl sürdüreceğini düşünen bir yönetim anlayışıyla karşı karşıyayız” şeklinde konuştu.

‘İKTİDAR SALGINI BİR FIRSAT OLARAK KULLANMAYA ÇALIŞIYOR’

Sancar, salgınla mücadele edilen bir dönemde kayyum atanmasını fırsatçılık olarak niteleyerek, “İktidar bu büyük tehlikeyi insanlık için en ağır tehditlerden biri olduğu söylenen bu salgını bir fırsat olarak kullanmaya çalışıyor. Bunun siyaseten kabul edilebilir bir yanı olmadığı açıktır. Ancak sadece siyaseten değil ahlaken de kabul edilebilir bir yönetim pratiği değil. Bu fırsatçılık başka alanlarda da karşımıza çıktı salgından beri. Bu salgının pandemi olarak ilan edilmesinden beri bütün ülkeler, uluslararası kuruluşlar insan sağlığını esas alan çalışmaların öne çıkarılması gerektiğini söylerken bu iktidar bu tehdidi, bu salgını kendisi için bir fırsata çevirmeye çalışıyor” yorumunda bulundu.

HDP Eş Genel Başkanı Sancar sözlerini şöyle sürdürdü:

‘HALKI KORUYACAK ETKİLİ TEDBİRLER ALINMADI’

“Biliyorsunuz daha önce bir paket açıklandı salgınla mücadele gerekçesiyle. Fakat pakete baktığınızda halk sağlığını düşünen tedbirlerin yer almadığını gördük. İktidar o paketi de bir fırsat olarak değerlendirdiğini zaten saklamadı, ifadeleriyle, tavırlarıyla bunu açıkça da gösterdi. Oradaki fırsatçılık rant amaçlı, oradaki fırsatçılık sermayeye yeni değer transferleri amaçlı bir nitelik taşıyordu. Oysa beklenen halkı koruyacak etkili sosyal ekonomik tedbirlerin alınması ve sağlık konusunda da her türlü imkanın seferber edilmeliydi.

‘BU MESELE YALNIZCA HDP’NİN MESELESİ DEĞİLDİR’

Bu mesele sadece Batman’ın, Silvan’ın, Ergani’nin, Lice’nin meselesi değildir. Bu mesele sadece HDP’nin meselesi değildir. Bu mesele bu ülkenin geleceğinin meselesidir. Bu mesele bu toplumun kendi iradesi ile kendini adil bir şekilde insan onuruna yaraşır bir biçimde yönetmesi meselesidir. Eğer bunu fark etmez ve gerekli dayanışmayı ortaya koymazsak daha büyük tahribatlar yaşamak kaçınılmaz olacaktır. Biz diyoruz ki bu tehditleri hem salgın tehdidini hem de iktidarın halkı yok sayan ve halkın geniş bir kesimini çaresizliğe terk eden politikalarını ancak hep birlikte dayanışmayla aşabiliriz. O nedenle herkesten beklentimiz iktidarın bu politikalarına etkili bir şekilde ses çıkarmasıdır.”

Sancar kayyumlara demokratik tepkilerini bütün meşru yollardan göstereceklerini söyledi.

İNFAZ YASASI: EŞİTLİK İLKESİ ESAS ALINMLAI

Sancar, Ceza İnfaz Yasasındaki değişiklik için sorular soruya “Eşitlik ilkesi mutlaka esas alınmalıdır. Ayrımcılık kesinlikle kabul edilemez böyle bir ortamda. Daha önce de söyledik, yoksulları ve hassas durumda olan kurumları ve orada tutulan insanları tehdit ediyor. Bu konuda ayrımcı yaklaşım insanların hayatıyla keyfi bir şekilde oynamak anlamına gelecektir. Biz yapılacak düzenlemenin ayrımsız bütün mahkumları ve tutukluları kapsaması gerektiğini söylüyoruz. Temel yaklaşımımız budur ve bu yaklaşımdan vazgeçmemiz mümkün değil” yanıtını verdi.

Tükenmez

ETİKETLER

Editörün Seçimi