İBB’den ‘dolu otobüs’ açıklaması: İmamoğlu’nu karalamak için organize edildi

Bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan 62 numaralı Kağıthane-Kabataş hattına it ‘dolu otobüs’ fotoğrafı üzerine, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Sözcüsü Murat Ongun açıklamada bulundu.

Ongun, yaşanan hareketlilik üzerine aynı hatlarda veri analizi yaptıklarını ifade ederek, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’u karalamak için olayın organize edildiğini söyledi.

Ongun “Ülke olarak küresel bir salgının yarattığı büyük sorunlarla el ele mücadele ederken, sırf İBB Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu’nu karalamak için yapılan bu organize kötülüğü şiddetle kınıyoruz” dedi.

Pazar sabahı 06.00 sularında yaşanan yoğunluğun daha önce görülmemiş bir hareketlilik olduğunu belirten İBB Sözcüsü Murat Ongun, “Hem 15 Mart 2020 Pazar günü hem de 22 Mart 2020 Pazar günü (geçen hafta) verileri ile bugünü karşılaştırdık. İncelememiz sonucunda ulaştığımız veri son derece ilginçti” dedi.

‘BELİRLİ BİR SİYASİ GÖRÜŞE YAKIN HESAPLAR’

Sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, “Yaptığımız incelemelerde bu paylaşımların belirli bir siyasal görüşe yakınlığı ile tanınan hesaplardan başlatıldığı tespit edilmiştir” diyen Ongun, şu ifadeleri kullandı:

“Özellikle daha önce siyasi görevlerde üstlenmiş bir kişi, bugünkü paylaşımında ‘Bak fotoğrafı çeken vatandaş gizli saklı da değil. Kendisi paylaşıyor. Bizim farkımız tüm bilgileri verdik, gidin bakın' diyerek fotoğrafı ‘Onder' isimli kullanıcının yaydığını açıkça doğrulamıştır.

Söz konusu ‘Onder' isimli şahsın sosyal medya hesabı tarandığında, bu kişinin Cumhuriyet Halk Partisi'ne, Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'na, genel başkan yardımcılarına ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'na sayısız hakaretleri tespit edilmiştir. Bu hakaretler için ayrıca savcılığa suç duyurusunda bulunulacaktır.”

‘47 KİŞİ AYNI DURAKTAN BİNDİ’

Yaşanan hareketliliğin şüphe ile karşılandığını ifade eden Ongun, şöyle konuştu:

“Nihayetinde, hiçbir Pazar sabahı 06:00 sularında yaşanmayan hareketliliğin sokağa çıkma oranının yüzde 90 azaldığı İstanbul'da bugün gerçekleşmesi şüphe ile karşılanmıştır.

Sadece 1 hafta önce 1 kişinin bindiği otobüse 1 hafta sonra toplamda 71 kişinin binmesi üstelik bunun 47 tanesinin aynı duraktan olması, organize bir faaliyetin gerçekleştiğinin göstergesidir.

Otobüs içi kalabalık fotoğraflarını sosyal medyaya yayan kişilerin hem bir siyasi parti ve genel başkanına hem de İBB ve başkanına çok sayıda hakaret mesajları paylaşması da, organize kötülüğe dair kuşkularımızı kuvvetlendirmiştir.”

“İFTİRA VE KARALAMA KAMPANYALARINA İTİBAR ETMEYİN”

İstanbul halkının iftira ve karalama kampanyalarına itibar etmemelerini belirten Ongun, şu ifadeleri kullandı:

“Ülke olarak küresel bir salgının yarattığı büyük sorunlarla el ele mücadele ederken, sırf İBB Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu'nu karalamak için yapılan bu organize kötülüğü şiddetle kınıyoruz.

Bu işin arkasında olan ve işe dahil olan herkesle delil toplama süreçlerinin ardından yargı önünde hesaplaşacağımızı belirtir, değerli İstanbul halkının bunun gibi çok sayıda iftira ve karalama kampanyalarına itibar etmemelerini rica ederiz.”

‘PAZAR SABAHI BÖYLE BİR YOĞUNLUK İMKANSIZ’

Murat Ongun, “İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na yönelik yapılan kumpası ve trol organizasyonunu verilerle deşifre ettik. Buna rağmen hala inanmayıp görüntü ve şoför beyanı isteyenler oldu. İşte gerçekler lütfen izleyin ve böyle zor günlerde bile yapılan organize kötülüğü paylaşın.” İfadelerini kullanarak söz konusu otobüsün şoförünün videosunu paylaştı.

62 numaralı Kağıthane-Kabataş hattında çalışan şoför Ertuğrul Arslan yoğunluğun bir kumpas olduğuna inandığını söyledi. Arslan, "Pazar sabahı, bu saatte bu kadar yolcunun olması imkansız. Hangi şoför arkadaşımıza sorarsanız sorun, böyle bir sirkülasyon olması imkansız. Belediyenin bize verdiği sayıyı tutuyoruz biz. Birisinin kamerayla çekim yapması, yolcuların arkaya gitmesini engellemesi bu şekilde bir mevzuya sebep oldu. Bana göre bilinçli yapıldı" dedi.

İMAMOĞLU: ORGANİZE KÖTÜLÜK

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, ise 62 numaralı Kağıthane-Kabataş otobüsünde çekilen görüntüler hakkında konuştu. İmamoğlu, kalabalığı “organize kötülük” olarak niteledi.

ETİKETLER

Editörün Seçimi