Selahattin Demirtaş: Halkım bilsin böyle bir hastalığım var

Denizcan AKARTÜKENMEZ HABER - Edirne Cezaevi’de tutuklu bulunan HDP'nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın kardeşi ve avukatı Aygül Demirtaş ağabeyinin 26 Kasım’da bilincinin kapandığını duyurdu. Aygül Demirtaş, Demirtaş’ın yedi gündür hastaneye sevk edilmediğini de duyurdu.

Tükenmez Haber'e açıklama yapan Aygül Demirtaş, Selahattin Demirtaş'ın yaşadığı bilinç kaybının kısa süreli olduğunu söyleyerek görevlilerin daha sonra müdahale ettiğini belirtti. Aygül Demirtaş, "Cuma günü yapmış olduğum sözlü görüşmede güvenlik gerekçesiyle ayarlamalar yapıldığı belirtildi" dedi. HDP'nin saat 17.09'da yaptığı açıklamaya göre Demirtaş, hastaneye sevk edildi.

DEMİRTAŞ: HALKIM BİLSİN BÖYLE BİR HASTALIĞIM VAR

Demirtaş'la görüşen HDP Milletvekili Erol Katırcıoğlu, Demirtaş'ın dinamik göründüğünü belirtti. Demirtaş'ın 'Halkım bilsin böyle bir hastalığım var. Bu koşullarda daha da gelişti. Hastalığımın tedavisi gerekiyor' dediğini aktaran Katırcıoğlu, Demirtaş'ın koğuş arkadaşı Abdullah Zeydan'la görüştüğünü ve Demirtaş'ın olayın duyulmasını istemediğini söyledi.

HDP'nin resmi hesabından yapılan açıklamalar şöyle:

Erol Katırcıoğlu: #SelahattinDemirtas, "Hapishane yönetiminden yana sıkıntısı yok. Fakat bir şey olsa hemen müdahale şansı yok" diyor. Hastaneye götürmek için Adalet Bakanlığı’na yazı yazılması gerekiyor, süreç uzuyor. Demirtaş’ın bu durumdan rahatsızlığı var.

Selahattin Demirtaş ile görüşen Vekilimiz Erol Katırcıoğlu: Güçlü, dinamik görünüyordu. Önce Abdullah Zeydan ile görüştük. Abdullah Bey, Demirtaş’ın geçen hafta nefes darlığı yaşadığını, kısa süre baygınlık geçirdiğini söyledi. Demirtaş böyle bir olayın duyulmasını istememiş."

Erol Katırcıoğlu: #SelahattinDemirtas, “Halkım bilsin böyle bir hastalığım var. Bu koşullarda daha da gelişti. Hastalığımın tedavisi gerekiyor” dedi.

Demirtaş'la görüşen HDP Batman Milletvekili Necdet İpekyüz, Adalet Bakanlığı'nın hapishane yönetimine sevk işlemleri için talimat verdiğini belirtti. HDP'nin resmi hesabından yapılan açıkamada "Sayın #SelahattinDemirtas’ın sağlık durumu ile ilgili vekillerimiz Erol Katırcıoğlu ve Dr. Necdet İpekyüz bugün kendisini ziyaret etmiş ve bir görüşme gerçekleştirmiştir. Yetkililerle yapılan görüşmeler sonunda sayın Demirtaş hastaneye sevk edilmiştir" denildi.

Sayın #SelahattinDemirtas’ın sağlık durumu ile ilgili vekillerimiz Erol Katırcıoğlu ve Dr. Necdet İpekyüz bugün kendisini ziyaret etmiş ve bir görüşme gerçekleştirmiştir. Yetkililerle yapılan görüşmeler sonunda sayın Demirtaş hastaneye sevk edilmiştir. pic.twitter.com/d86BEuHd9w

— HDP (@HDPgenelmerkezi) December 2, 2019 />


SOSYAL MEDYA HESABINDAN YAPTIĞI AÇIKLAMA

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Aygül Demirtaş, “26 Kasım Salı günü 05.30 sıralarında müvekkilimiz ve ağabeyim Selahattin Demirtaş’ın, göğüs sıkışması ve nefes alamaması nedeniyle bilinci kapanmıştır. Uzun süre bilinci kapalı şekilde hücresindeyken kendisine ilk müdahaleyi, hücre arkadaşı Sayın Abdullah Zeydan yapmıştır” dedi.

Demirtaş, “Sonrasında ambulans çağrılmış, kendisine sadece EKG yapılmıştır. Müvekkilimiz acil servis yerine, kapsamlı bir müdahale ve tedavi için kliniğe sevkini talep etmiştir. Cezaevi doktoru da Demirtaş’ın kardiyoloji, nöroloji ve gastroenteroloji olmak üzere üç ayrı bölüme sevk edilmesini istemiştir. Biz de avukatları olarak cezaevi idaresiyle yaptığımız görüşmede derhal hastaneye sevkini talep ettik. Ancak Demirtaş, aradan 7 gün geçmesine rağmen hastaneye sevk edilmemiştir. Böylesi hayati önemdeki bir sağlık sorununa rağmen hastaneye sevk edilmemesi, açıkça hayati risk altında tutulduğu anlamına gelmektedir” ifadesini kullandı.

Demirtaş şunları söyledi:

“Selahattin Demirtaş’ın siyasi rehineliği, neredeyse yaşam hakkına yönelik bir müdahaleye dönüştürülmek istenmektedir. Demirtaş’ın sağlığıyla ilgili en küçük bir olumsuzluğu düşünmek dahi istemiyoruz. Bunun sorumluları, bu vebalin altından kalkamazlar. Durumu yakından izliyoruz. Avukat arkadaşlarımız Edirne’de, 24 saat süreyle gelişmeleri takip ediyorlar.”


'ÖNCE AİLENİN BİLGİLENDİRİLMESİ GEREKİYORDU'

Selahattin Demirtaş'ın avukatlarından Hadi Cin de sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Demirtaş'ı hemen her ay ziyaret ettiğini fakat hiç bu seferki gibi görmediğini yazdı. Cin'in açıklaması şu şekilde:

"Kendisiyle ilgili bir şey söylemez zaten.Muhtemelen hücre arkadaşı Abdullah bey olmasaydı bunu da söylemezdi.Cumartesi günü ziyaretine gittik.Hemen hemen her ay ziyaretine giderim.Hiç bu seferki gibi görmemiştim. Endişeden ordan ayrılmadık,iki gün sabah akşam ziyarete gittik.

Müvekkilimizin sağlığından onu her türlü yargı hilesiyle siyasi rehine olarak tutanlar sorumludur. Neden günlerdir duyurulmadı diye merak edenler olabilir. Biz durumu öğrenince çocuklarını düşünerek kamuoyu ile paylaşamdık. Önce ailenin bilgilendirilmesi gerekiyordu"

'YAŞAM HAKKINA MÜDAHALE NOKTASINA GETİRİLMİŞTİR'

Demirtaş'ın avukatlarından Ramazan Demir de sosyal medya hesabından yapıtığı açıklamada "CMK’ya göre tedbir olan tutuklamanın, biri AİHM diğeri ise yargılandığı mahkeme tarafından verilen iki tahliye kararına rağmen 3 yıldır ‘özel bir kasıt’ ile devam ettirilmesi, Selahattin Demirtaş’ın yaşam hakkına müdahale noktasına getirilmiştir" ifadelerini kullandı.

HDP'DEN AÇIKLAMA:MECLİS BAŞKAN VEKİLLERİMİZ EDİRNE CEZAEVİNE HAREKET EDECEKLERDİR

HDP'nin internet sitesinden yapılan açıklamada Demirtaş’ın tam teşekküllü bir hastaneye sevki için gerekli işlemlerin derhal yapılması gerektiğinin altı çizilerek "Meclis Başkan Vekilimiz ve Grup Başkanvekillerimiz Edirne Cezaevine hareket edeceklerdir" denildi.

HDP'den yapılan açıklama şöyle:

Meclis Başkan Vekilimiz ve Grup Başkanvekillerimiz Edirne’ye gidiyor

Önceki dönem Eş Genel Başkanımız Selahattin Demirtaş’ın sağlık durumuna ilişkin avukatları tarafından verilen bilgilere ilişkin hükümeti ve Adalet Bakanlığı’nı acilen açıklama yapmaya çağırıyoruz.

Sayın Demirtaş’ın sağlığına ilişkin son durumu nedir? Neden hastaneye sevki yapılmamıştır?

Demirtaş’ın tam teşekküllü bir hastaneye sevki için gerekli işlemler derhal yapılmalıdır. Şu ana kadar bunun gerçekleştirilmemiş olması kesinlikle kabul edilemez ve tüm sorumluluk yetkililerdedir.

Meclis Başkan Vekilimiz ve Grup Başkanvekillerimiz Edirne Cezaevine hareket edeceklerdir.

DEMİRTAŞ'IN İKİNCİ KALP RAHATSIZLIĞI

31 Mart sonrası Kars Belediye Başkanlığı koltuğuna oturan, HDP’nin eski Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen, 2016’da yaptığı bir açıklamada Demirtaş’ın cezaevinde kalp spazmı geçirdiğini duyurmuştu.

O dönem “Eş Genel Başkanımızın sağlık durumuna ilişkin kaygılarımız var” diyen Bilgen, HDP’nin eski liderinin kalp rahatsızlığı geçirdiğine dair raporların olduğunu hatırlatmıştı.

Selahattin Demirtaş, 6 Kasım 2016'dan bu yana tutuklu.


ETİKETLER

Editörün Seçimi