Kayyum protestosu: Atanmış bir memurun hiçbir şekilde meşruiyeti yoktur

 Mardin’in Kızıltepe Belediyesi’ne 4 Kasım’da atanan kayyuma karşı yapılan açıklamada konuşan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin Milletvekili Ebru Günay, konuşmasında “Seçilmişlerin olduğu yerde atanmış bir memurun hiçbir şekilde meşruiyeti yoktur” ifadelerine yer verdi.

POLİS, BÖLGEYİ ABLUKA ALTINA ALDI

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre, aralarında, HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay, yerine kayyum atanan Belediye Eş Başkanı Nilüfer Elik Yılmaz'ın da bulunduğu çok sayıda kişi, Özgürlük Meydanı'nda bir araya gelerek açıklama yapmak istedi. Ancak, bölgeyi ablukaya alan polisler Valiliğin eylem ve etkinliklere getirdiği yasak kararını gerekçe göstererek açıklamaya izin vermedi.

Bunun üzerine açıklama parti binası önünde yapıldı.

‘HAKİKATİN SESİNİ BASTIRMAYA ÇALIŞIYORLAR’

HDP'li Günay, aynı zamanda Mardin Büyükşehir Belediyesi kayyumu olan Vali Mustafa Yaman tarafından konulan eylem yasağına tepki gösterdi. Günay, "Hakikatin sesini bastırmaya çalışıyorlar. Gerçekleri gizlemeye çalışıyorlar. Partimize ne kadar saldırırlarsa saldırsınlar bizler dimdik ayaktayız. Yılmayacağız ve mücadele edeceğiz” dedi.

‘MEŞRU DEĞİLDİR’

Kayyum atandığına dair kararın tebliğ edilmediğini ve tebliğ edilmeyen kararların hükümsüz olduğunu vurgulayan Günay, "Kayyumun tebliği dahi yapılsa hükümsüzdür. Meşru değildir. Atanmış bir memurdur. Seçilmişlerin olduğu yerde atanmış bir memurun hiçbir şekilde meşruiyeti yoktur" dedi.

‘KENTLERİMİZ KAYYUMLARLA YÖNETİLMEYE ÇALIŞILIYOR’

Günay, şöyle devam etti: "Kayyumun gasp ve talan olduğunu, bu halka hizmet yapılsın diye gönderilen ödeneğin kendi yandaşlarına peşkeş çektiğini hepimiz gördük. Şimdi tekrardan kentlerimiz kayyumlarla yönetilmeye çalışılıyor. Bu, 'Biz yeniden gasp edeceğiz. Çalacağız, çırpacağız ve yandaşlarımızı yeniden zengin edeceğiz' demektir.”

ETİKETLER

Editörün Seçimi