Kılıçdaroğlu: Erdoğan ailesi Türk savunma sanayini ele geçirmek istiyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu. Man Adası konusuna ilişkin konuşan Kılıçdaroğlu, "Erdoğan demişti ki, 'Man Adası hakkında mahkemeye gitti, tazminata mahkum oldu" Bir daha söylüyorum, yeniden söylüyorum, söylediğim her cümle, kullandığım her belge yüzde yüz doğrudur. Zaten hiç kimse de bu belgeleri yalanlamadı. Hiç kimse. Erdoğan'a teşekkür ediyorum tekrar bu olayı gündeme getirdiği için. Man Adası'nda 1 sterlinlik bir şirket kuruldu. İlgili bankanın dekontlarını okuyarak, swift kayıtlarını açıklayarak olayın detaylarını kamuoyuna duyurduk. Belgelerin tamamını savcıya teslim ettik. Belgelerin tamamı doğru. İspat edersen cumhurbaşkanlığını bırakırım diyordu. Bırakamıyor, dava açacağım dedi. Dava açtı, davanın düştüğü mahkemenin hakimlerini değiştirdi. Namuslu, dürüst hakimleri görevden aldı, yerine militan hakimleri koydu" dedi.

'HALA İSTİFA ETMİYOR'

Haklı olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu "Allah'ın huzurunda da ben haklıyım. Erdoğan ailesinin bu dümenini açıkladım. Damat var, dünür var, enişte var, hepsi var. Bu para trafiği nedir diye sorduk. 'Bu bir şirket satışıdır' dedi Erdoğan. O da doğruladı. Ama hala istifa etmiyor. 82 milyonun huzurunda yine soruyorum bu şirket hangi şirket? Senin ailenin 15 milyar dolarlık gelirini elde etmesini sağlayan bu şirket hangi şirket? Bu dümeni Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne vergi ödememek için Man Adası'nda uyduruk bir şirket kuruldu" şeklinde konuştu.

'Erdoğan ailesi Man Adası'ndaki kumpas nedeniyle 5 kuruş vergi ödemiyor' diyen Kılıçdaroğlu, " Ben bunları söyleyince yeniden tazminat davası açacağız diyorlar. Açmazsanız namertsiniz. Ben bütün davaları kazanacağım" diye açıklama yaptı.

'KİMSEDEN KORKMUYORUM'

Man Adası belgelerine ilişkin konuşan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Hem Cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturacaksın hem de Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne vergi vermemek için dolaplar çevireceksin. Kimseden korkmuyorum. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını sonuna kadar savunacağım. Man Adası’nı tekrar hatırlattığı için Erdoğan’a teşekkür ederim"

Geçtiğimiz günlerde Cumhuriyet Gazetesi'nin yaptığı bir haberle alakalı konuşan Kılıçdaroğlu, "15 Temmuz şehit ve gazileri için 309 milyon lira para topladılar. Paranın nereye gittiği belli değil. Hâlâ açıklayamadılar. Bu para nereye gitti? 2016 yılında Beşiktaş'ta meydana gelen patlamada 46 vatandaşımız hayatını kaybetti. Bağış kampanyası düzenlendi. 52 milyon lira para toplandı. Bu para nereye gitti?" dedi.

'ETHEM SANCAK ÇANTACIDIR'

Erdoğan ailesinin Türk savunma sanayisini ele geçirmeye çalıştığını söyleyen Kılıçdaroğlu, "Erdoğan ailesinin devletten nasıl beslendiğini herkese anlatacağım. Talip Öztürk kim dedim, dut yemiş bülbüle döndü. Cevap versene. Ethem Sancak çantacıdır. Tank Palet Fabrikası’nda esas iş Talip Öztürk’te" diyerek siyaseti zenginleşme aracı olarak görenlere ihtiyaçlarının olmadığını belirtti.

Hürriyet Gazetesi'ndeki işten çıkarmalara da değinen Kılıçdaroğlu, "Hiç kimse bir sendikaya üye olmaya ya da ayrılmaya zorlanamaz. 45 çalışanı işten attın. Ee haklarını ver. Bunlar yıllarını verdiler gazeteye. Haber peşinde koştular... İşten atıyorum kıdem tazminatı yok! Neden yok? diye sordu.

Kılıçdaroğlu'nun toplantıdaki konuşmasından öne çıkan diğer başlıklar ise şu şekilde:

'İSTANBUL'UN FETHİ'Nİ NEREDE KUTLAYACAKLAR'

Ahilik Haftası her yıl kutlanır Kırşehir'de. Ahi Evran sadece bizim dünyamızda değil tüm dünyada saygı gören bir insandır. Esnafın etik değerlerini belirleyen Ahi Evran'dır.Her yıl etkinlikler düzenlenir. Bu yıl bunları bir telaş sardı. Kırşehir'de Belediye Başkanı CHP'li diye Konya'da kutladılar. Merak ediyorum İstanbul'un Fethi'ni nerede kutlayacaklar! Herhalde İstanbul'un Fethi'ni de Bursa'ya alırlar"

'ERDOĞAN VETO ETTİĞİ İÇİN MEMNUNUZ'

Erdoğan termik santralle ilgili bacaya filtre takılmamamasına ilişkin yasayı 2.5 yıl ertelemeyi veto etti. Erdoğan veto ettiği için memnunuz, teşekkür ederiz. Ama benim merak ettiğim şu, burada el kaldıranlar 'yaşasın reis, bravo reis' demeye başladılar. Sen daha dün ben buna evet diyeceğim diyordun şimdi CHP'nin saflarına geldin. Ama Saray'dan talimat alan CHP'li istemiyoruz biz.

'GAZETECİLER İÇİN BÖYLE BİR KUMPAS KURUYORLAR AKILLARINCA'

BirGün Gazetesi'ne FETÖ soruşturması açtılar.Bağları yok, geçmişte FETÖ aleyhine çok sayıda haber yazdılar diyor savcı. Kast unsuru mahkemeye aittir, diyor! Mahkemeye gidiyor, bakıyor, delil yok! Gazetecilerin üye oldukları dernekler, sendikaların araştırılmasına karar veriyor. Aynı suçlama Doğan Akın için de var. Gazeteciler için böyle bir kumpas kuruyorlar akıllarınca.

'DEMİRTAŞ'A GEÇMİŞ OLSUN DİYORUZ'

Selahattin Demirtaş’ı seversiniz sevmezsiniz, bir siyasal partinin genel başkanlığını yaptı. Haksız ve hukuksuz yere hapiste yatıyor. Yatmasının nedeni “Seni başkan yaptırmayacağız” demesidir. “Vay sen misin beni başkan yaptırmayan, o zaman ben seni hapiste çürüteceğim” diyor.

Demokrasiyi savunduk, insan haklarını, adaleti savunduk hepimiz için savunduk. Adalet ve hukuk sadece benim değil benim gibi düşünmeyenler için de geçerli olmak zorundadır. Benim rakibim olan partilere haksızlık yapıldığında benim buna karşı çıkmam insanlık görevimdir. Biz iktidarın kendi belediye başkanlarına zorla istifa ettirildiğinde karşı çıktıysak bu demokrasi adınadır. Demirtaş beraat ediyor başka bir davadan alelacele yargılayıp mahkum ediliyorlar, ne için? Hapiste kalsın diye. Ondan sonra dünyaya dönüp diyeceksiniz ki “Türkiye Cumhuriyeti’nde yargı bağımsızdır” onu benim külahıma anlatın, kimse de inanmıyor zaten. Demirtaş gecikmeli olarak hastaneye kaldırılmış, geçmiş olsun diyoruz.

ETİKETLER

Editörün Seçimi