Kılıçdaroğlu'ndan Kalın'a 'kayyum' tepkisi: Sen hakim misin?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Maltepe Ekonomi Forumu'nda konuştu. İbrahim Kalın'ın kayyum atamalarına ilişkin 'onlar suçlu' açıklamasına değinen Kılıçdaroğlu 'Sen hakim misin?' diyerek tepki gösterdi. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın DW'nin Conflict Zone programında Tim Sebastian'ın konuğu olmuştu.Kalın, kayyum atamalarına ilişkin soruya 'onlar suçlu' yanıtını vermişti. Kılıçdaroğlu, Kalın'ın bu açıklamasına tepki gösterdi.

'SENİN SÖZCÜN AKSİNİ SÖYLÜYOR'

"Cumhurbaşkanı'nın bir sözcüsü var. "Belediye başkanları açığa alındı. Yerlerine kayyum atandı" diye soruyorlar "Onlar suçludur" diyor. Sen hakim misin? Hayır. "Onlar cezalandırılacak" diyor. Onların cezalandırılacağını Saray adına dile getiriyor" şeklinde konuşan Kılıçdaroğlu şöyle devam etti:

"Sonra kalkacağız biz, bütün dünyaya "Türkiye'de bağımsız yargı var" diyeceğiz. Senin sözcün aksini söylüyor. Dolayısıyla can ve mal güvenliğinin olmadığı yerde biz yeni arayışların rotasını belirlemeye çalışıyoruz"

Kılıçdaroğlu, "Tek başına iktidar olanların bir süre sonra siyaset arenasından çekildiklerini görüyoruz. Kurumsallaşmış bir siyasal yapının eksikliğini hep birlikte hissediyoruz. CHP dışında iktidar olup sonra varlığını sürdüren parti hemen hemen hiç yok. Bunun da sorgulanması lazım. Biz bu siyasal yapıyı böyle sürdürecek miyiz? Bu da bizim önümüzdeki ciddi sorunlardan biri" ifadesini kullandı.

'SAYFAYI KİRLETENLER KİMLER?'

Kılıçdaroğlu, konuşmasının devamında "Her şeyi ben bilirim' mantığından çıkarak sorunları 'Hep beraber çözebiliriz' mantığını ortaya çıkarmamız lazım. Ben izin verirseniz izlediğim toplantılarda ifade ettiği cümlelerden yola çıkarak düşüncelerimi ifade etmek isterim. Kamil Yılmaz hocamız, 'Ekonomideki her kriz ve kırılmadan sonra yeni bir başlangıç yapıyoruz’ diye bir cümle kullandı. Belli dönemlerde belli çıkışlarımız var, o çıkışlardan sonra belirli kırılmalar yaşıyoruz. Kırılmalardan sonra yeniden ekonomiyi düzeltmek için mücadele ediyoruz. Yeni yol arayışlarını olgunlaştırmaya çalışıyoruz. Eğer bir ekonomi ve siyasal kurumu kurumsallaşmışsa aslında sıfırdan başlangıca ihtiyacımız yok. Siyasette sıfırdan başlamak için kullandığımız ‘Yeni bir beyaz sayfa açacağız’ cümlesini kullanırız. Ne demek? Kullandığımız sayfa o kadar çok kirlendi ki yeni beyaz sayfa ile başlamak zorundayız. Soru ne? Sayfayı kirletenler kimler? Eğer siyaset kurumu gerçekten görevini yapabilseydi belki de böyle böyle bir cümleye ihtiyacımız olmayacaktı. Temel sorunlarımızdan biri bu" dedi.

'CHP DIŞINDA İKTİDARDAN SONRA VARLIĞINI SÜRDÜREN PARTİ YOK'

"Tek başına iktidar olanların bir süre sonra siyaset arenasından çekildiklerini görüyoruz' diye konuşan Kılıçdaroğlu Kurumsallaşmış bir siyasal yapının eksikliğini hep birlikte hissediyoruz. CHP dışında iktidar olup sonra varlığını sürdüren parti hemen hemen hiç yok. Bunun da sorgulanması lazım. Biz bu siyasal yapıyı böyle sürdürecek miyiz? Bu da bizim önümüzdeki ciddi sorunlardan biri. Siyasette liyakatin olmaması başka bir soruyu gündeme getiriyor. Vaat edilen ile iktidara gelindiğinde gerçekleşenlerin taban tabana zıt olması başka bir soruyu gündeme getiriyor. Devlette de liyakatin bozulduğunu görüyoruz. Liyakat devleti var eden bir kavramdır. Ama bürokrasinin de aşındığını ve yozlaştığını görüyoruz" ifadelerinde bulundu.

AB STANDARTLARINDA BİR DEMOKRASİ

"Batı standartlarında, AB’ye üye olmak istiyoruz. En azından o standartlarda bir demokrasinin ülkeye gelmesini istiyoruz. Neden bizim insanımız üçüncü sınıf demokrasiye mahkûm ediliyoruz. Hakkımız birinci sınıf demokrasi. Demokrasiden yana olan güçlerin bir araya gelip demokrasiyi inşa etmeliyiz"

EYT İÇİN FORMÜL

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, emeklilikte yaşa takılanların (EYT) sorunlarının aile sigortası ile çözeceklerini söyledi. CHP lideri, “Sosyal yardımların yapılmasında önce kaynak yaratmak gerek, doğrudur. Aile sigortası için de kaynak yaratıp bu sorunu temelden çözebiliriz” diyerek önerisini açıkladı.

ETİKETLER

Editörün Seçimi