Kılıçdaroğlu’nun Erdoğan'a ödeyeceği 'Man Adası' tazminatına ret

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun "Man Adası" açıklamaları nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’na tazminat ödenmesine yönelik kararı bozuldu. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun avukat Celal Çelik "Haklılığımız, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi'nin 4. Daire Mahkemesi'nce tespit edilerek hukuksuz mahkeme kararları ortadan kaldırılmıştır” açıklaması yaptı.

ALTI AYRI DAVA AÇILMIŞTI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kardeşi Mustafa Erdoğan ve oğlu Ahmet Burak Erdoğan'ın da aralarında bulunduğu yakınlarının vergi cenneti olarak bilinen Man Adası'nda kurulan bir şirkete milyonlarca dolar para gönderdiğini söyledi. CHP lideri tarafından paylaşılan dekontlarda, "Man Adası’ndaki off - shore şirkete 2011 yılında 18 milyon dolar gönderildiğine" dair swift mesajlarını yer alıyordu.

Kılıçdaroğlu’nun grup bu konuşması ve daha sonra aynı içerikte yaptığı diğer konuşmalara altı ayrı dava açılmıştı. Davalardan ise tazminat kararları çıkmıştı.

'KARAR USULİ YÖNDEN BOZMA'

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatı Ahmet Özel, Kılıçdaroğlu hakkında 'Man Adası' davası kapsamında ödemeye mahkum edildiği manevi tazminat kararlarına ilişkin istinaf tarafından bozma kararı verildiği yönüne yapılan haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Avukat Çelik mahkeme kararına ilişkin açıklamalarına şöyle devam etti; "Bilindiği üzere; MAN Adası özelinde Genel Başkanımız tarafından yapılan açıklamalar sonrasında Genel Başkanımız aleyhine Erdoğan tarafından davalar açılmıştır! Ne var ki açtıkları davaların haksız olduğunu, diğer bir söyleyişle Genel Başkan açıklamalarının doğru olduğu bilen davacı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatları hukuksuz ve meşru olmayan yollara başvurarak mahkeme hâkimlerinin tamamını değiştirtmiş ve kendi talepleri doğrultusunda hukuksuz karar verecek hakimlerine kavuşmuşlardır! O süreçte tüm taleplerimiz o hâkimlerce reddedilip 1 milyon lirayı aşan tazminat kararlarına karar verilmiştir! Ancak o aşamada dahi o hukuksuz kararların yok hükmünde olduğunu, nihayetinde bunun ve haklılığımızın açığa çıkacağını ifade etmiştik. Gelinen süreçte de haklılığımız, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi'nin 4. Daire Mahkemesi'nce tespit edilerek hukuksuz Mahkeme kararları ortadan kaldırılmıştır. Açıkçası baskı altındaki Türk Yargısı, Erdoğan’a iyi bir ders vermiştir. Dileriz ki bundan sonra Erdoğan, gerekli dersi çıkarır ve yargıyı emellerine alet etmekten kaçınır!”

Diğer yadan söz konusu davaların tamamında benzer sonuçlar beklendiği belirtiliyor. 

ETİKETLER

Editörün Seçimi