Murat Ongun'dan CNN Türk'te Fatih portesi açıklaması: Diziye 65 trilyon liralık para israf olmuyor mu?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sözcüsü Murat Ongun CNN Türk canlı yayına bağlanarak Bellini'nin Fatih tablosu hakkındaki 'israf' tartışmalarına yanıt verdi. Ongun "2016 yılında İBB iştirakleri Kut-ul Amare dizisi için, 22.5 milyon liralık bir sponsorluk yapmış, bugünün parasıyla 65 trilyon lira. O gün israf olmuyor da onun onda biriyle biz dünya eserini Türkiye’ye getiriyoruz neden israf oluyor? Sayın Metiner'e sormak isterim" dedi.

'DÜNYA ESERİNİ TÜRKİYE'YE GETİRİYORUZ, NEDEN İSRAF OLUYOR?'

Ongun şöyle konuştu: 

"İsraf mı değil mi derken, şunu söylemek isterim. Söz konusu tablo 1480 yılında yapılmıştır. Fatih Sultan Mehmet’in yaşarken yapılmış 3 tablosundan bir tanesidir. Bu 3 tablodan bir tanesi de kayıptır nerede olduğu bilinmemektedir. Biz de İBB olarak bu önemli eseri anavatana İstanbul’a getirdik.2016 yılında Kut-ul Amare dizisi için İBB iştirakleri, başta Medya AŞ olmak üzere. dolar 2,5 TL iken 22.5 milyon liralık bir sponsor yapmış. O günün parasıyla 10 milyon dolar, bugünün parasıyla 65 trilyon lira. O gün israf olmuyor da onun onda biriyle biz dünya eserini Türkiye’ye getiriyoruz neden israf oluyor? Sayın Metiner'e sormak isterim.Metiner diyor ki "Hastane yolu yapılmadı" hastane yoluna İBB’nin harcadığı para 580 milyon lira Bugün Ulaştırma Bakanlığı’nın o yolu yapmak için harcadığı para 10 milyon yok."

'İSTANBUL'A KAZANDIRDIK'

Portrenin nasıl alındığını anlatan Ongun, İmamoğlu'nun 10 gün önce talimat verdiğini söyleyerek "Bunda kötü ne var? İstanbul’a ait olması gereken bir eseri İstanbul’a kazandırdık" diye konuştu.

Ongun şöyle devam etti:

"İyi bir şey yaptığımız düşünüyoruz. Müzayede pek çok kişiyle yarıştık ama kazandık. Biz şu anda bu eseri nasıl koruruz nasıl koruyacağız gibi planları yapıyoruz. Bu tablo üzerinden yola çıkarak Ekrem İmamoğlu onu yapmadı gibi tartışmaları boş buluyorum"

Tükenmez Haber

ETİKETLER

Editörün Seçimi