Osman Kavala’nın avukatından Erdoğan’ın ‘Bir manevra ile beraat ettirmeye kalktılar’ sözlerine yanıt

DENİZCAN AKAR


TÜKENMEZ HABER - Gezi Davası’ndan beraat etmesinin ardından '15 Temmuz darbe girişimi soruşturması' kapsamında gözaltına alınan Osman Kavala hakkında AKP Grup Toplantısı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bir manevra ile onu beraat ettirmeye kalktılar" dedi. Tükenmez Haber’in ulaştığı Osman Kavala’nın avukatı Prof. Dr. Köksal Bayraktar ise Erdoğan’ın sözlerine "Ne diyeyim, bir şey söyleyemem. Manevra da değil. Adil yargı, bağımsız yargı karar veriyor. Yani Osman Kavala da toplumda yaşayan bir birey. Onunla ilgili bir karara Cumhurbaşkanı’nın beyanda bulunması ne dereceye kadar doğru" dedi.

‘BU İNSAN HAKLARININ İHLALİDİR’

Bayraktar, Kavala hakkında verilen beraat kararının ardından yeniden gözaltına alınmasına ilişkin ise şunları aktardı:

"Yeni tahliye edilen, 2.5 yıldan bu yana davası sürüp de beraat eden bir kimseye ‘Hayır, siz cezaevi dışına çıkamazsınız’ denilmesi doğru değil. Bu insan haklarının ihlalidir."

’15 GÜN SONRA ÇAĞIRAMAZ MIYDI?’

"Aynı savcı 15 gün sonra çağıramaz mıydı, bu ne sürat?" diye soran Bayraktar, hürriyete yeni kavuşmuş birine ‘soğuk duş’ yaptırıldığını belirterek bunun insan ilişkilerine uygun bir davranış olmadığının altını çizdi.

‘DÜĞÜNÜNÜZE GELİP ANNENİZİN VEFAT ETTİĞİNİ SÖYLESEM NASIL KARŞILARSINIZ?’

Bayraktar, açıklamasının devamında ise şu ifadeleri kaydetti:

"Sınıfı geçmiş bir insana ‘1 sene önce senin bütünlemen vardı, gel o imtihana da gireceksin’ diyorlar. 1 ay, 15 gün, 1 hafta sonra çağıramaz mıydı? Mutlaka o gece çağırması şart mı? Böyle bir şey olamaz. Bir yönetim sanatı var bu dünyada. Düğününüze gelip annenizin vefat ettiğini söylesem nasıl karşılarsınız? Böyle şey olur mu? Bileti hazır, uçağı hazır yurt dışına gidiyor öyle mi? Böyle bir şey yok ki. Nereden çıkıyor bunlar? Soruşturma var, tahliye kararı var bununla ilgili. Bu davranış, toplumsal yaşayış ilkelerine aykırı"

15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ SORUŞTURMASI

Osman Kavala’nın gözaltına alınmasının ardından sosyal medyada 16 Temmuz 2019’da T24’ten Şirin Payzın’a söylediği ‘Tahliye kararı verilecek ancak bu karar, cezaevinden çıkacağım anlamına gelmiyor’ ifadeleri de gündeme gelmişti.

‘CEZAEVİNDEN ÇIKACAĞIM ANLAMINA GELMİYOR’

Kavala, ‘Davanın bundan sonra nasıl ilerleyeceğini düşünüyorsunuz? Beklentiniz nedir’ şeklindeki soruya "Beklentim, elbette, tüm yargılananların üzerlerine atılan suçlardan beraat edecekleri. Buna kesin gözüyle bakıyorum. İddianamedeki kurgunun, ipe sapa gelir bir hali yok. Herhalde bir vakitte benim için de tahliye kararı verilecek. Ancak bu karar, cezaevinden çıkacağım anlamına gelmiyor. Tutuklanmamdan sonra, hiçbir temeli olmayan 15 Temmuz darbe girişimine destek suçlaması ayrı bir soruşturma dosyası olarak muhafaza edilmiş ve tutuklama kararım tuhaf bir biçimde iki dosya arasında paylaştırılmış. Bu ikinci dosya hakkında hiçbir bilgiye sahip değiliz. 20 aydır iddianamesi ortaya çıkmadı" diyerek yanıt veriyor.

BAYRAKTAR: SORUŞTURMAYI BİLİYORDUM FAKAT KONUSUNU BİLMİYORDUM

Kavala’nın bu açıklamasını anımsatarak, soruşturma hakkında bilgisi olup olmadığı sorusunu yönelttiğimiz Bayraktar, "İlk defa duyuyorum bu açıklamayı, bilmiyordum" diyerek Kavala hakkında soruşturma olduğunu bildiğini fakat konusunu bilmediğini aktardı.

ERDOĞAN NE DEDİ?

Partisinin grup toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Osman Kavala ile ilgili olarak şu ifadeleri kullandı:

"Ciddi manada perde arkasında Soros türü bazı ülkeleri ayaklandırmak suretiyle oraları karıştıran tipler vardır. Onun da Türkiye ayağı malum içerideydi. Bir manevrayla dün onu beraat ettirmeye kalktılar."

NE OLMUŞTU?

Osman Kavala hakkında, 15 Temmuz darbe girişimi soruşturması kapsamında gözaltı kararı verilerek cezaevi çıkışında gözaltına alınarak İstanbul Terörle Mücadele şubesine götürülmüştü. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, yaptığı açıklamada Gezi Davası’nda beraat eden Kavala hakkında ‘eylemleri planlayan, yöneten ve yönlendiren’ ifadelerini kullanarak şu açıklamayı yapmıştı:

“Kamuoyunda "Gezi Olayları" olarak bilinen ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni hedef alan kalkışma girişiminin soruşturulması kapsamında; eylemleri planlayan, yöneten ve yönlendiren bir kısım şüpheliler hakkında Cumhuriyet Başsavcılığımızın 19/02/2019 tarihli iddianamesi ile kamu davası açılmıştır.

İstanbul 30.Ağır Ceza Mahkemesi'nin 18/02/2020 tarihli kararı ile hakkında kamu davası açılan sanıkların beraatine ve tutuklu sanık Mehmet Osman KAVALA'nın tahliyesine karar verilmiştir.

Anılan kararın bozulması talebi ile ilgili mahkemeye süre tutum dilekçeyi verilmiş olup kararın gerekçesinin yazılmasını müteakip C.Başsavcılığımızca istinaf kanun yoluna başvurulacaktır.

Yargılama sonucunda tahliyesine karar verilen sanık Mehmet Osman KAVALA hakkında, 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin C.Başsavcılığımızca yürütülen bir başka soruşturma kapsamında TCK'nın 309.maddesi uyarınca Anayasal Düzeni Bozmaya Teşebbüs suçundan ayrıca gözaltı kararı verilmiştir”

ETİKETLER

Editörün Seçimi