Pervin Buldan: Demirtaş, yaşadığı sağlık problemini bizimle paylaşmadı

Partisinin grup toplantısında konuşan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Demirtaş, yaşadığı sağlık problemini cezaevine giden arkadaşlarımızla ve avukatlarla paylaşmamıştır. Hukuksuzca cezaevinde tutulan Demirtaş, Yüksekdağ ve tutuklu tüm milletvekili, belediye eş başkanı arkadaşlarımız ve yine hasta tutsaklar derhal tahliye edilmelidir” açıklamasında bulundu. Bir erkek tarafından öldürülen Ayşe Tuba Arslan’ın 23 kez şikâyette bulunduğunu hatırlatan Buldan, “Muhalif herkesi aldığı nefese kadar takip eden yargı adım adım yaklaşan kadın cinayetlerine takipsizlik kararı veriyor” dedi. Kadın cinayetlerinin devletin, iktidarın ve yargının sorumluluğunda olduğunu ifade eden Buldan, “Kadınları koruması getiren İçişleri Bakanlığı görevini yerine getirmemektedir” ifadelerini kullandı.

‘HDP SİZİN SESİNİZDİR’

Pervin Buldan’ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

“HDP olarak engelli yurttaşlarımızın tüm taleplerinin sonuna kadar yanındayız. Bu talepler gerçekleştirilinceye kadar birlikte mücadele edecektir. HDP sizin yanınızdadır, HDP sizin sesinizdir.

‘KADIN CİNAYETLERİ DEVLETİN SORUMLULUĞUNDADIR’

Eskişehir’de Ayşe Tuba Arslan 6 ay önce ayrıldığı kişinin satırlı saldırısı sonucu ne yazık ki hayatını kaybetti. Saldırgan hakkında 23 kez şikâyette bulunmasına rağmen takipsizlikle sonuçlandılar. Tanık yokluğu gerekçesiyle kadını talebi yerine getirilmemiş. Oysa delil de ortada, fail de ortada. Muhalif herkesi aldığı nefese kadar takip eden yargı adım adım yaklaşan kadın cinayetlerine takipsizlik kararı veriyor. 10 kişi Kızılay’da toplansa zanlıları protesto etse etrafını polis sarar. Ama bir kadın “tehdit ediliyorum, öldürüleceğim” diye feryat ettiğinde yargı ve devlet görmezden gelir. Yargı iktidarın işlerini takip etmekten, kadın cinayetlerini takip etmeye fırsat bulamıyor! Kadın cinayetleri devletin, iktidarın ve yargının sorumluluğundadır. Kadınları koruması getiren İçişleri Bakanlığı görevini yerine getirmemektedir.

‘TAM BİR KARA MİZAH ÖRNEĞİ’

Meclis’te onaylanan termik santrallere filtre takılmasını erteleyen yasa, kamuoyunda tepkinin büyümesi üzerine Cumhurbaşkanı tarafından veto edildi. Ölüm saçan yasayı geçiren AKP’liler veto nedeniyle Erdoğan’a şimdi teşekkür ediyorlar. Tam bir kara mizah örneği.

‘TEK ADAM REJİMİNİN YENİ TÜRKİYE’Sİ İŞTE BUDUR’

Geçenlerde bir kadın pazarda “Millet açlıktan ölüyor” dediği için polis evine gitti ve gözaltına aldı. Tek adam rejiminin yeni Türkiye’si işte budur! Yakında krizin k’sini de alfabeden çıkarırlarsa hiç kimse şaşırmasın!

‘SEN ALEVİLER ADINA KARAR VEREMEZSİN’

Cumhurbaşkanı Aleviler adına Alevilik tarifi yapmaktadır. Sen Aleviler adına karar veremezsin! Buna yetkin de yok, haddin de. Senin tek yapman gereken Alevilerin inancına ve kimliğine saygı duymak, ayrımcı, ötekileştirici, dışlayıcı politikalardan vazgeçmektir.

‘BÜTÜN BUNLAR AKP İKTİDARININ SORUMLULUĞUNDA YAŞANIYOR’

Tel Rıfat’taki bombardımanda 8’i çocuk 10 sivil katledildi. ÖSO çeteleri, insanları sokak ortasında katlediyor. IŞİD yeniden kendisine alan açmaya çalışıyor. Bütün bunlar AKP iktidarının sorumluluğunda yaşanıyor. Elbette bu yapılanları tarih ve Kürt halkı unutmayacaktır.

‘HDP BİTMEZ’

HDP’yi bitirdikleri gün demokratik taleplerin, toplumsal muhalefetin de biteceğini, herkesin susacağını ve iktidarlarının sağlamlaşacağını düşünüyorlar. Bu nedenle bize yöneliyorlar. Ama yanılıyorlar. HDP bitmez. Bu halk bitmez!

‘SUÇ ARIYORLARSA BERABER YÜRÜDÜKLERİ YOLLARA BAKSINLAR’

Cemaati darbe yapacak düzeye getiren, kamunun her kademesine darbecileri yerleştiren, darbenin siyasi ayağını sır gibi saklayan kendileridir. Suç arıyorlarsa beraber yürüdükleri yollara baksınlar! Suç arıyorlarsa beraber ıslandıkları yağmura baksınlar.

‘BİR AYDA 350 HDP’Lİ GÖZALTINA ALINDI’

Bir ayda 350 HDP’li gözaltına alındı. Kadınlar sokakta öldürülür faile dokunulmaz, ama basın açıklaması yaptı diye HDP’liler gözaltına alınır! Kayyımlar görevde tutulur, ancak hırsızlığı ortaya çıkardığı için Selçuk Mızraklı tutuklanır! Bu nasıl bir rezil anlayıştır?

‘AMEDSPOR, AKP’NİN KALESİNE GOL ATMAYA DEVAM EDECEKTİR’

Futbol topundan korkan bir iktidar var. Amedspor’un büyümesi bunları oldukça rahatsız ediyor. Amedspor, başta olmak üzere bölgedeki futbol takımları halkımızın gözbebeğidir. Amedspor, tüm engellemelere ve baskıya rağmen AKP’nin kalesine gol atmaya devam edecektir.

‘YARGI, KADIN CİNAYETLERİNİ TAKİP ETMEYE FIRSAT BULAMIYOR’

10 kişi Kızılay’da zamları protesto etse etrafını bin polis sarar. Ama bir kadın “tehdit ediliyorum, öldürüleceğim” diye feryat ettiğinde yargı ve devlet görmezden gelir. Yargı iktidarın işlerini takip etmekten, kadın cinayetlerini takip etmeye fırsat bulamıyor!

‘HASTA TUTSAKLAR DERHAL TAHLİYE EDİLMELİDİR’

Demirtaş, yaşadığı sağlık problemini cezaevine giden arkadaşlarımızla ve avukatlarla paylaşmamıştır.

Hukuksuzca cezaevinde tutulan Demirtaş, Yüksekdağ ve tutuklu tüm milletvekili, belediye eşbaşkanı arkadaşlarımız ve yine hasta tutsaklar derhal tahliye edilmelidir.”

ETİKETLER

Editörün Seçimi