Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Artık 83 milyon, koronavirüs tehdidi altındayız

Fotoğraf: AA

Koronavirüs Bilim Kurulu üyeleri, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadelede son durumu görüşmek için ikinci kez video konferans yöntemiyle bir araya geldi.

Sağlık Bakanlığının Bilkent Yerleşkesi'nde saat 15.00'te başlayan toplantının ardından Bakan Fahrettin Koca basın toplantısı düzenliyor.

SON 24 SAATTE 76 CAN KAYBI

Koca, koronavirüs sebebiyle bugün 76 kişinin daha hayatını kaybettiğini açıkladı. Bakan Koca, bugün 20 bin 23 yeni test yapıldığını, 3 bin 892 yeni vaka tespiti yapıldığını bugün iyileşen hasta sayısının da 256 olduğunu belirtti.

Bakan Fahrettin Koca'nın açıkladığı sayılara göre bugüne kadar Türkiye'de Kovid-19 dolayısıyla hayatını kaybeden sayısı 725'e yükseldi. Toplamda 222 bin 868 test uygulanırken 34 bin 109 kişiye tanı koyuldu. Yoğun bakımda olan toplam hasta sayısı 1474 olurken entübe hasta sayısı 987 olarak açıklandı. Kovid-19 teşhisi konulan ve iyileşen hasta sayısı ise toplamda 1582 oldu.

Bakan Koca'nın açıklamalarından satır başları:

SALGINLA MÜCADELEDE YENİ BİR AŞAMAYA GEÇTİK: Koronavirüs istisnasız 81 ilimizde görüldükten sonra bu salgında mücadele yeni bir aşamaya geçtik. Artık 83 milyon insan olarak her birimiz virüsün doğrudan tehdidi altındayız, aynı hassasiyeti göstermek zorundayız. Şu anda salgının etkin seyrettiği İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Ankara, İzmir gibi şehirler ortak özellikleriyle dikkat çekmektedir. Bu şehirler yurtdışı gidiş gelişlerin, sosyal temasın olduğu şehirlerdir.

Koronavirüs Bilim Kurulu üyeleri, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadelede son durumu görüşmek için ikinci kez video konferans yöntemiyle bir araya geldi. Sağlık Bakanlığının Bilkent Yerleşkesi'ndeki toplantı, saat 15.00'te başladı. Vaka artışı ve hastaların durumunun ele alınacağı toplantıda, tanı ile tedavi konusunda dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeler değerlendirilecek, yeni önlemler ele alındı.

Tüm Türkiye'de ise 20 yaş altı gençlerimiz ve 60 yaş üstü büyüklerimizden evde kalmaları konusunda kesin talimatımız var. Bu kısıtlamalara uyulması önümüzdeki günlerde kaderimizi çok etkileyecektir. Dün ülkemizi dışarıya karşı izole etmeye çalışıyorduk, izolasyon kuralına şimdi şehir şehir uymamız zorunludur.

83 MİLYON İZOLASYONU HAYAT TARZI HALİNE GETİRMELİ: 83 milyonu oluşturan bireylerin izolasyon kuralını hayat tarzı haline getirmesi gerekmektedir. Başka seçenem olduğu söylenemez. Bu seçeneğin çok kolay olduğunu vurgulamak isterim. Mücadelede iki taraf var. Biri virüstür diğer taraf biziz. Hepimizi eşit derecede ilgilendiren, tehdit eden virüse karşı güç birliği içinde olmamız gerekiyor. Bu tehdit bugün bazı devletlerin bile birbirine karşı tutumunu değiştirdi. Şimdi dayanışma içinde olma, insan sağlığını korumak için özverili olma, tedbirli olma, işbirliği yapma zamanıdır.

Hepimizin çabası herhangi birimiz içindirdi. Ortak payda insanın sağlığı, kudsiyetidir. Dünyada ilk ciddi tedbirlerin alınmaya henüz başlanmadığı günlerde dünyada örneği olmayan yapılanmalara gittik. Bilim Kurulu yöntemli mücadele yürütmemize katkı verdi. Tavsiye kararları ulusal politikalara rehberlik etti Bugün mücadelenin kapsamı genişlemiş durumda. Toplum olarak hastalığa karşı daha iyi organize olabilmek için farklı ihtiyaçlar ortaya çıktı. Bu amaçlar Toplum Bilimleri Kurulu adını verdiğimiz yeni bir kurul oluşturduk. Kurul toplumsal öneriler getirecek. Toplum olarak, aile, bireyler olarak nelerden kaçınmamız gerektiği teklifler oluşturacak. İlk toplantısını önümüzdeki günlerde yapacak olan Toplum Bilimleri Kurulu'nun hayırlı olmasını diliyorum. Ülkemizde önemli bir bilgi birikimi oluşmuş durumda. Konu bilim dünyası için yenidir. Bilgiler süreç içinde değişime uğramaktadır. Çin'den gelen ilk veriler sadece yaşlıları daha çok tutan hastalık gibi bir izlenim bırakmıştı. Şu anda her yaşta olağanüstü bulaşan bir virüsle karşı karşıyayız.

Soru cevap

Toplum Bilimleri Kurulu kimlerden oluşacak?

- Toplum Bilimleri Kurulu psikoloji, sosyoloji, din psikolojisi, din sosyolojisi, istatistik gibi alanlardan etkin ve yetkin bildiğimiz kişilerden oluşan bir kurul olacak.

İstanbul'da açılacak hastaneler sahra hastanesi mi olacak?

(İstanbul’da açılacak iki hastaneyle ilgili) Prefabrik, pandemi sonrası devre dışı kalacak hastaneler olarak düşünmedik.

Kimi özel hastanelerde tedavi için ücret alındığı iddiaları var, bu eleştirilere ne dersiniz?

Özel hastaneler yoğun bakım tedavisi için ücret alırsa gereği yapılır.

Canlı Yayını izlemek için

ETİKETLER

Editörün Seçimi