Sarıkaya: En fazla 5 milletvekili çıkaracak şekilde seçim bölgeleri oluşturulacak

Siyaset kulisleri milletvekili transferi düzenlemesini tartışıyor. Erken seçim tartışmalarının ardından MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin seçim ve siyasi partiler yasasında değişiklik önerisi gündemin üst sıralarında.

HaberTürk Ankara yazarı Muharrem Sarıkaya’nın aktarımına göre ‘seçim barajının düşürülmesi, vekil sisteminde esnek daraltılmış bölgeye geçilmesi, belediye meclislerinde başkanın meclis içinden seçilmesi için hazırlıklar var’.

Habertürk Ankara yazarı Muharrem Sarıkaya, Saray çevresinde de Bülent Turan-Mustafa Elitaş ikilisinin açıklamalarına benzer bir yaklaşım bulunduğunu yazdı.

Sarıkaya’nın aktarımına göre, din ve ahlakla ilgili mühendislik olamayacağı, siyasi etiğin kanunla düzenlenmesinin yeni etik sorunlar doğuracağı vurgusu yapan Saray çevreleri, benzer şekilde vekil transfer yasağının da hülle partileri yoluyla aşılabileceğini, parti değiştirme gibi siyasetin bir parçasının kanunla engellenmesinin siyaset yapma hakkının kısıtlanması anlamına gelebileceğini ifade etti.

Sarıkaya, 16 Nisan referandumu ve 24 Haziran seçimlerinden bu yana siyasi partiler, seçim ve yerel yönetimlere ilişkin değişikliklerin bir zorunluluk halini aldığını söyleyen Saray çevrelerinin hazırlıklarını şöyle aktardı:

“Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte “yönetimde istikrar” kavramının yerine “Meclis’te karar alma istikrarı” geldi. O nedenle seçim barajı, cumhurbaşkanlığı adaylığı için de gereken %5’e indirilecek.

Megapollerde seçmen-vekil arasındaki kopukluğun giderilmesine dönük “esnek daraltılmış bölge” sisteminde karar kılındı. En fazla 5 vekil çıkaracak şekilde seçim bölgeleri oluşturulacak. Örneğin 98 vekilli İstanbul’un 3 değil 20, 36 vekilli Ankara’nın 3 değil, 8 seçim bölgesi olacak. Vekil sayısı 5’ten az olan iller tek seçim bölgesi olarak kabul edilecek.

Belediye meclislerindeki ikiliği gidermek üzere TBMM-Cumhurbaşkanı ilişkisine benzer bir modele geçilmesi uygun görüldü. Nasıl cumhurbaşkanı TBMM’deki oturumları yönetmiyorsa, belediye başkanı da belediye meclislerinin oturumlarını yönetmeyecek. Onun yerine belediye meclisleri kendi başkanını kendi seçecek. Oturumu da seçilen başkan veya yerine gösterdiği başkanvekilleri yönetecek.”

 

ETİKETLER

Editörün Seçimi