Ankara 2. İdare Mahkemesi’nin, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum atanmasına ilişkin yaptığı itirazı “yanlışlık oldu” diyerek 12 gün sonra iptal etmesine tepkiler gelmeye devam ediyor. Mahkemenin kararının ardından İçişleri Bakanlığı'na tepki gösteren, HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, '12 gün içinde ne oldu? Bu mahkemeyle İçişleri Bakanlığı arasında ne yaşandı?' diye sordu. 

'BİR KEZ DAHA YARGI BASKI ALTINA ALINDI'

Meclis sıralarında söz alan Oluç karara ilişkin şöyle konuştu;

“Ankara 2. İdare Mahkemesi, Diyarbakır Barosu’nun başvurusu sonucu Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi kayyım atanma kararının yürütmesini durdurdu, 12 gün sonra da “Yanlış karar verdik” diyerek kararını geri aldı. 12 gün içinde ne oldu? Bu mahkemeyle İçişleri Bakanlığı arasında ne yaşandı? Bakanlık bu mahkemenin kararını tam tersine çevirmek için ne yaptı? Talimatı kim verdi? Böyle bir emsal karar var mı? Çok açık bir hukuksuzlukla karşı karşıyayız. Yürütmenin doğrudan doğruya yargı üzerinde bir tahakküm kurduğu bir baskı kurduğu, doğrudan yargının kararını belirlediği bir örnek daha yaşandı.”

Mahkemenin 12 gün ara ile aldığı kararı iptal etmesini değerlendiren Diyarbakır Barosu Başkanı Cihan Aydın da, karar metinlerini sosyal medyada, “Skandala bakın. Ankara 2.İdare Mahkemesi, Diyarbakır Büyükşehir belediyesine kayyum atanması kararının yürütmesinin durdurulması ve iptali için açtığımız davada yürütmenin durdurulması kararı vermiş. Sonra yanlış karar verdik diye kararını geri almış. Yorumu kamuoyuna ait” mesajı ile paylaşmıştı. 

Tükenmez Haber

ETİKETLER


Editörün Seçimi