Sezai Temelli: Bu iktidarla gidecek yolumuz kalmadı

TUHAY-DER’in etkinliğinde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, dayanışmanın önemine vurgu yaptı, “Bu iktidarla gidecek yolumuz kalmadı. Bütün değerlerimizi koruyarak, acılarımızla yüzleşerek bir şekilde yan yana duracağız. Yan yanayız, bir aradayız, bu zulümden, savaştan hep birlikte kurtulacağız" dedi.

Van Tutuklu Hükümlü Aileleri Yardımlaşma Derneği (TUHAY-DER), çatışmalarda çocuklarını kaybeden ve yakınları cezaevlerinde olan ailelerle bir araya geldi. Düzenlenen yemekli etkinliğe Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Van milletvekilleri Tayip Temel ve Murat Sarısaç, Barış Anneleri, Özgür Kadın Hareketi (TJA) üyeleri katıldı.

"AKP KÜRT SORUNUNU ÇÖZEMEZ"

Etkinlikte konuşan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, AKP'nin 17 yıl önce iktidara gelirken birçok vaatte bulunduğunu ancak ne o zaman ne de şimdi samimi olmadığını kaydetti. Temelli, "AKP yasakların kalkmasından bahsetti ve 'bütün bu meselelerinin çözümü mümkün' dedi. Bu iktidar Kürt sorunundan, zulümden besleniyor. Bu halka vereceği hiçbir şey yok. Geldikleri nokta 80'ler ve 90’ları tekrar etmek. Sürekli halkı aldatan, kirli manevralarıyla krizden başka bir şey bırakmayan iktidarla karşı karşıyayız. Ortada hukuk adına bir şey yok. Kendi yasalarını bile uygulamıyorlar" dedi.

"BU ADALETSİZLİĞE BAŞ EĞMEYİN"

Hukuk devletinin bir hayal haline geldiğini söyleyen Sezai Temelli, konuşmasını şöyle sürdürdü: Bizler bir adalet mücadelesi veriyoruz. Bugün binlerce arkadaşımız yargılanıyor, haksız, hukuksuz yere hüküm giyiyor. Adaleti mahkeme salonlarında bulmanız mümkün değil. O arkadaşlarımız adalet, hukuk istemiş. Yargıçlar talimatla karar veriyorlar. Savcılar uyduruk fezlekeler yazıyor, adeta kara mizah. Yok gizli tanıklar, yok çeşitli şikayetler... Buna adalet denir mi? Sadece adaletsizlik yok vicdansızlık da var. Tüm halkların, toplumun en temel haklarını gasbetmekteler. Bundan en büyük nasibi alan da Kürt halkıdır. Yeri, yurdu kazanımları gasbedilmekte. Bu şiddet, sınırları aşmış durumda. Hakikatin sesi olarak iktidarın karşısına dikilmek zorundayız. Bu kayyum dayatması Kürt düşmanlığıdır ve halkın iradesini yok saymaktır. Buna baş eğlememeliyiz. Tüm Türkiye halklarına çağrı yapıyoruz, bu adaletsizliğe baş eğmeyin, Kürt halkını yalnız bırakmayın. Bugün Kürt halkının maruz kaldığı bu şiddete karşı tüm toplum yan yana gelmelidir. Eğer gelmezsek kimsenin sesinin çıkamadığı ülkede yaşayacağız. Bu iktidarla gidecek yolumuz kalmadı. Yan yana gelmek, dayanışmak önemlidir. Bütün değerlerimizi koruyarak, acılarımızla yüzleşerek bir şekilde yan yana duracağız. Yan yanayız, bir aradayız, bu zulümden, savaştan hep birlikte kurtulacağız.

ETİKETLER

Editörün Seçimi