Gezi Davası'nda beraat kararı veren heyete soruşturma

Gezi Davası'nda 9 sanığa beraat verilmesi ve 7 sanığın da dosyasının ayrılması sonrasında HSK, Gezi Parkı davasında 9 sanıkla ilgili beraat kararı veren İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi üyeleri hakkında inceleme başlattı. 

CUMHURBAŞKANI NE DEMİŞTİ?


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gezi davasındaki beraatlerin ardından bugün yaptığı basın açıklamasında "Gezi olaylarının Türkiye'ye doğrudan maliyeti 1,4 milyar dolar iken dolaylı maliyeti ise 100'lerce milyar doları bulmuştur" demişti.

Erdoğan, "Gezi olaylarının, tıpkı askeri darbeler, muhtıralar, terör örgütlerinin saldırıları, FETÖ'nün 17-25 Aralık ve 15 Temmuz darbe girişimleri gibi devleti, milleti hedef alan alçak bir saldırı olduğunu" öne sürmüştü.

"Her kim Gezi olaylarını masum bir çevre hareketi olarak tanımlıyorsa ya gafildir ya da taammüden bu ülkenin ve milletin düşmanıdır. Hukukun her kararına elbette saygımız vardır ama bizim ve milletimizin gözünde Gezi'nin ve bu kalkışmanın önünde yer alanların hükmü asla değişmeyecektir." diyen Erdoğan, dün hakkında tahliye kararı verilen Osman Kavala içinse şu yorumu yapmıştı:

"Bunlar masum bir ayaklanma hadisesi değildir ciddi manada perde arkasında Soros türü bazı ülkeleri ayaklandırmak suretiyle oraları karıştıran tipler vardır. Onun da Türkiye ayağı içerideydi bir manevrayla dün onu beraat ettirmeye kalktılar."

NE OLMUŞTU?

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Gezi Parkı Direnişine ilişkin 9 sanığın beraat ettiği davada mahkemeye süre tutum dilekçesi sunarak, gerekçeli kararın açıklanmasının ardından karara itiraz edeceklerini kaydetmişti. Gezi Parkı protestolarına ilişkin 16 sanığın yargılandığı davada 9 sanığın beraat ettiği, tutuklu sanık Osman Kavala'nın ise tahliye edildiği davada, firari 7 sanığın dosyası ayrılmıştı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, yargılamayı yapan mahkemeye süre tutum dilekçesi sunmuş, dilekçede, gerekçeli karar açıklanana kadar itiraz hakkının saklı tutulması talep edilmişti.

ETİKETLER

Editörün Seçimi