Tanrıkulu: İnfaz indirimi konusunda adil olunmalı

Fotoğraf: AA

AKP tarafından TBMM Başkanlığına sunulan infaz yasası teklifine ilişkin konuşan CHP İstanbul Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanvekili Sezgin Tanrıkulu, “Haklarında bir mahkumiyet kararı olmayan gazeteci, hukukçu, siyasetçi, yurttaşlar bulunurken, hamile ve bebekli tutuklular da görmezden gelinmemelidir. Vatandaşların sağlığı gözetilerek muhtemel af ve infaz indirimi konusunda adil karar alınmalıdır” dedi.

‘İNSANLARIN VEBALİ AKP HÜKÜMETLERİNİN OMUZLARINDA’ 

“AKP’nin Meclise getirmeye hazırlandığı tasarı yetersizdir” diyen Tanrıkulu, “Siyasi saiklerle içeride tutulan vatandaşları kapsayan yeni bir taslak hazırlanmalı ve değiştirilmelidir. Dünyada cezaevlerinden başlayarak alınan salgın önlemlerinin benzerlerinin Türkiye’de neden uygulanmadığı ise izaha muhtaçtır. Haklarındaki iddialar bilinmeyen ve yıllardır tutuklu olup iddianameleri dahi yazılmayan insanların vebali AKP Hükümetlerinin omuzundadır” ifadelerini kullandı.

KİTLESEL ÖLÜMLERİN YAŞANMASI OLASI’

CHP’li Tanrıkulu cezaevlerindeki kapasite aşımına dikkat çekerek,Cezaevlerinin hijyenin ve izolasyonun en zor olduğu yerler olduğu aşikar olup, cezaevlerinde tedbirlerin yetersizdir. Koronavirüs dünyayı tehdit altına alırken, ve Türkiye’de de hızla yayılırken, izolasyon ve hijyen çağrılarının cezaevlerinde uygulanamayacaktır. Çok sayıda cezaevinde kapasite aşılmış olup, salgının cezaevlerine sirayeti akabinde kitlesel ölümlerin yaşanması olasıdır” uyarısında bulundu.

SİYASETÇİLERİN VE AKTİVİSTLERİN KAPSAM DIŞINDA BIRAKILMASI KABUL EDİLEMEZ’

Tanrıkulu, düzenlemede siyasi tutuklu ve hükümlülerin kapsam dışında tutulmasına ilişkin “Tutuklamanın yerine geçecek adli kontrol yöntemleriyle tutukluların cezaevlerinden çıkışının sağlanmaması halinde cezaevlerinde meydana gelecek ölümlerden Yargı, ‘Yaşam hakkı’ bakımından sorumlu olacaktır! Siyasetçilerin ve aktivistlerin olası bir düzenlemenin dışında bırakılmak istenmesi de hukuk ve insan hakları açısından kabul edilemez bir durumdur” şeklinde konuştu.

ETİKETLER

Editörün Seçimi