Temelli’den ittifak çağrısı: Demokratik bir ülke için birlikte hareket edelim

Fotoğraf: HDP

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli’den ‘demokrasi ittifakı’ çağrısı: Emekçilerin, kadınların, gençlerin, halkların, tüm inançların bir arada yaşayabileceği demokratik bir ülke için birlikte hareket edelim.

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın EYT’lilerle (emeklilikte yaşa takılanlar) ilgili açıklamalarını eleştirerek, “‘EYT’lilere çözüm yok’ diye esip gürlüyor, çözüm halktır, halkın bütçesidir” dedi. Tüm kesimleri, demokrasi ittifakında buluşmaya çağıran Temelli "Emekçilerin, kadınların, gençlerin, halkların, tüm farklı inançların bir arada yaşayabileceği demokratik bir ülke için birlikte hareket edelim. Demokrasi ittifakı budur. Bundan dolayı pişman değiliz. Pişman olması gerekenler HDP'liler değil, demokrasi ittifakına gelmek yerine tezkere peşinde koşanlardır" dedi.

HDP Mersin İl Örgütü’nün 3. Olağan Kongresi’nde konuşan Temelli, “Onurlu bir barış, demokratik bir cumhuriyet için mücadelemizden vazgeçmedik. Kararlı yürüyüşümüzü sürdürüyoruz. Yaptığımız siyaseti büyütmeliyiz. Halklar, HDP’nin ortaya koyduğu siyaseti çok iyi biliyor. İşte o yüzden de bu siyaseti büyütme, iktidara taşıma zamanıdır” dedi.

‘PİŞMAN OLMASI GEREKEN HDP DEĞİL, TEZKERE PEŞİNDE KOŞANLAR’

Emekçilerin, kadınların, gençlerin, halkların, tüm farklı inançların bir arada yaşayabileceği demokratik bir ülke için birlikte hareket etme çağrısı yapan Temelli, “Demokrasi ittifakı budur. Bundan dolayı pişman değiliz. Ne Mersin ne İstanbul ne Van ne de Diyarbakır pişman. Pişman olması gerekenler HDP’liler değil, pişman olması gerekenler demokrasi ittifakına gelmek yerine tezkere peşinde koşanlardır. O yüzden de diyoruz ki demokrasi ittifakına gelin. Türkiye’nin, demokrasinin önünü hep birlikte açalım. Bunu başaracağımızdan zerre kadar kuşkum yok” şeklinde konuştu.

‘ASLA YILMAYACAĞIZ’

“Sadece kayyum değil bu iktidar da gidecek” diyen Temelli, “Çünkü bu iktidar bir adaletsizlik iktidarıdır, zulüm iktidarıdır, savaş iktidarıdır. Halklarımız, kadınlar emekçiler savaş, şiddet, zulüm istemiyor. Nasıl ki 31 Mart’ta bu kayyımları söktük attık, bu ceberrut iktidarı da kayyımlarla birlikte faşizmin çöplüğüne atacağız. Öyle karamsarlık yok. Bu mücadelede hep en önde olacağız. Sözümüz var; arkadaşlarımıza, yitirdiğimiz yoldaşlarımıza, cezaevindeki, sürgündeki arkadaşlarımıza. Ama her şeyden önemlisi halklarımıza sözümüz var. O sözün gereğini de mutlaka yapacağız. Asla yılmayacağız, geri adım atmayacağız” ifadelerini kullandı.

‘EYT’LİLERE ÇÖZÜM YOK’ DİYE ESİP GÜRLÜYOR, ÇÖZÜM HALKTIR, HALKIN BÜTÇESİDİR

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Seçim kaybetsek de yokum” diyerek kapıyı kapattığı emeklilikte yaşa takılanlarla (EYT) ilgili de konuşan Temelli, “Dün çıkmış meydanlarda Emeklilikte Yaşa Takılanlara (EYT) esiyor gürlüyor. Diyor ki, ‘Ben iktidarı kaybetsem bile EYT’lilere çözüm yok.’ Ben de buradan diyorum ki, sen iktidarı kaybettin. Biz EYT’lilerin de, yoksulların da, işsizliğin de çözümünü bulacağız. Çare halktır, bütçe savaşa değil bütçe barışa, eğitime, sağlığa ayrılmalıdır. O yüzden iktidarı çok yakında kaybedeceksin. Bu halk bütçesine sahip çıkacak” şeklinde konuştu.

‘YOKSULLUK KADER DEĞİL’

Öğretmenlerin ve sağlık çalışanlarının ülkede nereye gitseler yoksulluk ile karşılaştığını belirten Temelli, “Buna son vermenin zamanı geldi. O yüzden de bütçe hakkı önemlidir, bütçeye sahip çıkmak önemlidir. Dünyanın her yerinde neoliberalizme karşı insanlar sesini çıkarıyor, haksızlığa tahammül etmiyor. Haksızlığı, kendi hakkının gaspını bir kader olarak görmüyor. Çünkü bütçe bizim bizim kaynaklarımızdan oluşuyor. Bizim kaynaklarımız ya bizim ihtiyaçlarımız için kullanılacak ya da bu yoksulluğa katlanacağız. Ben de buradan bütün yoksullara sesleniyorum, yoksulluk kaderimiz değildir. Yoksullar, mağdurlar yan yana gelin, sesinizi çıkarın. Bu sizin en demokratik hakkınız. Yalnız değilsiniz, her zaman yanınızda HDP var. Bunu unutmayın” dedi.

‘HUKUK ADINA BİR ŞEY KALMADI’

“Bu ülkede hukuk adına hiçbir şey kalmamıştır” diyen Temelli sözlerine şöyle devam etti:

“Hukuk devletin bahsetmek mümkün değildir. Artık mahkeme salonlarında da bile adalet kalmamıştır. Tarafsız ve bağımsız olmayan bir yargı talimatla hareket eden bir yargı sürekli olarak şiddeti üretmektedir. Toplumsal barışı yıkmakta ve yerine şiddeti yerleşmektedir. Eğer bir ülkede yargı şiddeti üretiyorsa; o ülkede bir hukuk devletin bahsetmek mümkün değildir. Bir anayasa bir devletin bahsedemezsiniz, daha da ötesi bir devletten söz edemezsiniz. Bugün karşı karşıya olduğumuz şey bir zorbalıktır. Bu zorbalığa karşı hukuk devletinin anayasa devletinin demokratik cumhuriyeti savunmak gereğini yapmak artık boynumuzun borcudur. Bunun için bu ülkedeki herkesi mücadeleye davet ediyoruz.

‘İRADEMİZE KAYYUM ATAYAMAZLAR’

Bu rejim kayyum rejimidir. Bizim belediyelerimize kayyum atamalarından dolayı değil. Bu belediye binalarına kayyum atabilirler. O belediye binası içinde o belediye binasına etrafına güvenlik şeritleriyle ördükleri yerde etrafı çevrilmiş beton yığınları içinde onlar çürümeye devam edeceklerdir. Onlara bizim iradelerimize, bizim kentlerimize kayyum atayamazlar. Bunları kabul etmedik, etmeyeceğiz. Kentlerimizden ve iradelerimizden asla vazgeçmeyeceğiz.

ETİKETLER

Editörün Seçimi